Kidawa-Błońska i szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zamienili się miejscami na listach wyborczych w stosunku do wcześniej ogłoszonych planów: ona będzie "jedynką" Koalicji Obywatelskiej w Warszawie, on - we Wrocławiu.
Informacja o tej decyzji została podana w ostatniej chwili, bowiem we wtorek o północy mija termin zgłaszania list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów.
Kidawa-Błońska kandydatką na premiera
Schetyna tłumaczył, że "potrzebny jest ktoś, przed kim nawet najgorsi szczekacze muszą się zacząć miarkować". - Ktoś, kto będzie myślał o ludziach i zwykłych życiowych sprawach - dodał.
Stwierdził, że ludzie "chcą nowej jakości". - Kogoś, kto nie będzie zajmował się polityczną wojną, tylko wytrwałą pracą. Kogoś, kto nie będzie zwracał uwagi na innych polityków, a skoncentruje się na ludzkich sprawach - wyliczał.
- Im dłużej tego słuchałem, tym dłużej dochodziłem do wniosku, że jest tylko jedna taka osoba - dodał i ogłosił "z największą satysfakcją", że kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera jest Małgorzata Kidawa-Błońska.
Kidawa-Błońska oświadczyła, że zgoda na kandydowanie była dla niej "bardzo trudną decyzją". - Przed nami wielkie wyzwanie, bo my te wybory wygramy. Musimy je wygrać - zapewniła.
Warszawska lista do Sejmu
Spośród wszystkich list Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu najliczniejsza jest lista warszawska, na której jest aż 40 nazwisk. Wynika to z przepisów Kodeksu wyborczego, mówiących o tym, że liczba kandydatów na liście nie może być większa niż dwukrotność liczby posłów wybieranych w danym okręgu wyborczym. W okręgu stołecznym wybieranych jest aż 20 posłów, dlatego komitety są uprawnione do wystawienia tu 40 kandydatów.
"Dwójką" stołecznej listy jest pochodząca z Łodzi liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, a "trójką" - były europoseł PO (w przeszłości także szef MSZ w rządach Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza) Dariusz Rosati. Czwarte miejsce otrzymała znana z konserwatywnych poglądów posłanka Joanna Fabisiak.
Z piątego miejsca wystartuje szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w stołecznej radzie miasta Jarosław Szostakowski. Oprócz niego na warszawskiej liście KO znalazło się jeszcze pięciu stołecznych radnych. Z ósmego miejsca o mandat w Sejmie powalczy szef warszawskich struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz, a z ostatniego - wiceprzewodnicząca rady miast Aleksandra Gajewska, która w wyborach samorządowych zdobyła rekordowe w Warszawie poparcie - ponad 32,5 tys. głosów. Na liście znaleźli się także radni: Dorota Łoboda, Agnieszka Wyrwał i Tadeusz Ross.
Miejsce szóste przypadło byłej wiceprzewodniczącej SLD Katarzynie Piekarskiej. Na "siódemce" listy znalazł się poseł Michał Szczerba. Z dziesiątego miejsca wystartuje były piłkarz m.in. Legii Warszawa i reprezentacji Polski (obecnie działacz piłkarski i poseł od kilku kadencji) Roman Kosecki. Miejsce dwunaste otrzymała posłanka Alicja Dąbrowska. Z trzynastego miejsca wystartuje blogerka Klaudia Jachira.
Główne zdjęcie: Piotr Nowak/PAP
PAP/kk