Wykryto wadę schodów na Stadionie Narodowym

Warszawa

| Fakty TVNfot. NCS

Na Stadionie Narodowym wykryto wadę schodów kaskadowych. - Z badań obciążeniowych wyszło, że ich użytkowanie zagraża życiu potencjalnych kibiców - poinformował redakcję Kontaktu 24 pragnący zachować anonimowość internauta. Daria Kulińska, rzeczniczka Stadionu Narodowego, w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 mówi: oczekujemy teraz rozwiązania tego problemu i naprawy.

- Problemy że stadionem w Gdańsku, są już sprawą oczywistą i znaną, a w dniu wczorajszym pojawił się kluczowy problem na Stadionie Narodowym - informuje Kontakt 24 pragnący zachować anonimowość internauta.

- Wczoraj w dzienniku budowy, na około miesiąc przed oddaniem, pojawił się wpis, że generalny wykonawca musi rozebrać wadliwie wykonane schody kaskadowe. Schody obecnie są prefabrykowane, ale ich montaż jest zły. Wpis mówi również o konieczności ich wykonania w sposób monolityczny, co wiąże się z prowadzeniem robót dodatkowo trzy miesiące (nie licząc rozbiórki obecnych jak i częściowego demontażu siatki elewacyjnej) - kontynuuje internauta.

"Coś niepokojącego zostało zauważone"

- Wpis w dzienniku pojawił się na skutek przeprowadzonych badań obciążeniowych, z których wyszło, że ich użytkowanie zagraża życiu potencjalnych kibiców. Dodam, że schody te są głównym ciągiem komunikacyjnym na trybuny dla kibiców. Mowa oczywiście o schodach, które oplatają stadion dookoła - dodaje internauta.

- Zgodnie z informacjami od Głównego Inspektora Nadzoru, faktycznie został dokonany wpis w księdze budowy w ramach nadzoru inwestorskiego o usterce, która mówi o tym, że coś takiego niepokojącego zostało zauważone. Oczekujemy teraz rozwiązania i naprawy - mówi w rozmowie z Kontaktem 24 Daria Kulińska, rzeczniczka Stadionu Narodowego.

Pytana o to, czy schody w jakikolwiek sposób zagrażają życiu kibiców, odpowiedziała: jest za wcześnie, żeby wysnuwać tak daleko idące wnioski. Po prostu jest błąd i trzeba go naprawić.

"Oczekujemy programu naprawczego"

Czy trzeba demontować schody? - Nie ma takiej decyzji. My jako nadzorca dokonaliśmy wpisu w książce budowy i w tej chwili oczekujemy programu naprawczego od wykonawcy - mówi rzeczniczka.

Jeżeli chodzi o ewentualne opóźnienia, rzeczniczka stwierdziła, że jest jeszcze dużo za wcześnie żeby na ten temat rozmawiać. - Poczekajmy jakie rozwiązanie zaproponuje wykonawca. Wtedy będziemy wiedzieć na czym stoimy - kończy Kulińska.

Generalnym wykonawcą Stadionu Narodowego jest konsorcjum ALPINE - PBG SA - Hydrobudowa Polska SA. Na razie nie udało nam się uzyskać komentarza w tej sprawie od konsorcjum.

"Czekamy na wyniki ekspertyzy"

Jak mówi nam Karolina Szydłowska, rzeczniczka prasowa konsorcjum ALPINE - PBG SA - Hydrobudowa Polska SA (generalny wykonawca Stadionu Narodowego), w dniu 23 maja dokonany został przez Inspektora Nadzoru wpis do dziennika budowy dotyczący usterki wszystkich schodów zewnętrznych. "Uwagi zostały niezwłocznie przekazane do producenta elementów schodów. Równolegle zgłoszenie zostało przekazane do oceny niezależnego rzeczoznawcy" - mówi rzeczniczka.

Rzeczniczka nie potrafi określić, czy powstała usterka spowoduje opóźnienia podczas budowy Stadionu Narodowego (jak zaznacza, konieczne zmiany mogą być realizowane równolegle do innych prac wykonywanych na budowie stadionu). Nie wiadomo także, czy schody będzie trzeba demontować i czy stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla potencjalnych kibiców. "Czekamy na wyniki ekspertyzy. Trudno jest nam spekulować na ten temat" - komentuje Szydłowska.

Najdroższa arena na Euro 2012

Stadion Narodowy w Warszawie to jeden ze stadionów piłkarskich powstający na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Za budowę areny odpowiada Narodowe Centrum Sportu, spółka Skarbu Państwa, powołana przez Ministra Sportu. Budowę oficjalnie rozpoczęto w październiku 2008 r. Zakończenie budowy planowane jest na 30 czerwca 2011 roku.

Na trybunach stadionu będzie 55 tysięcy miejsc dla kibiców.

Stadion Narodowy będzie najdroższą areną na Euro 2012. NCS podaje, że cała inwestycja będzie kosztować 1,5 mld zł.

W czasie trwania Euro 2012, na Stadionie Narodowym zostaną rozegrane trzy spotkania grupowe, jeden ćwierćfinał i jeden półfinał.

Czytaj także na Kontakcie 24

Kontakt 24//dsz, aj//tka,ja/par