- Podczas konferencji nie zabraknie refleksji nad pamięcią społeczną i kulturą pamięci w Polsce i w Niemczech. Nie sposób bowiem uniknąć pytań o przyczyny trwającego przez dekady milczenia o tak potwornej, skoordynowanej zbrodni będącej zaplanowaną operacją wojskową wymierzoną w ludność cywilną – mówi dr Wojciech Kozłowski, dyrektor programowy Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami.
Dwa dni dyskusji
Konferencja odbędzie się 8 i 9 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56/66, s. 316, III piętro).
Podczas dyskusji wyniki badań historycznych nad zbrodniami niemieckimi na Woli zostaną skonfrontowane z analizami prawnymi, obejmującymi klasyfikację karną wydarzenia, kwestię odpowiedzialności sprawców i możliwość wznowienia postępowań w tej sprawie.
Swoje prelekcje wygłoszą wybitni prawnicy, historycy i eksperci, m.in: prof. Yoram Dinstein, dr Patrycja Grzebyk, prof. Kevin Jon Heller, prof. Hanna Kuczyńska, prof. Piotr Madajczyk, dr Philipp Marti, dr Elżbieta Mikos-Skuza i prof. William A. Schabas. Eksperci przyjrzą się po raz pierwszy polskiemu doświadczeniu II Wojny Światowej, konfrontując je z najtragiczniejszymi przykładami ludobójstwa i zbrodni wojennych w XX wieku.
Masakra cywilów
Masakra ludności cywilnej Woli przez Niemców rozpoczęła się 5 sierpnia 1944 r. Tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego, wydano rozkaz całkowitego unicestwienia mieszkańców i zniszczenia miasta. Szacuje się, że podczas brutalnej akcji dowodzonej przez generała SS Heinza Reinfartha, życie straciło 50 tysięcy mieszkańców Woli.
kz/sk