Wisła przechodzi z XIX w XXI wiek


250 wioślarzy i jedna toaleta - tak dziś wygląda rzeczywistość najstarszej organizacji sportowej w Polsce. Już za półtora roku, w 135 urodziny Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie może przenieść się jednak do nowoczesnej przystani. To kolejna po bulwarach inwestycja, która zbliża miasto do rzeki.

- Przystań przy Wioślarskiej 6 też była kiedyś nowoczesna, nawet bardzo. Mówiło się, że najnowocześniejsza w Europie - wspomina prezes WTW Bogusław Siennicki. Uwierzyć trzeba mu na słowo, bo dawnej świetności nie sposób się dziś dopatrzeć. 80-letnia siedziba WTW wciśnięta jest między jezdnię Wisłostrady, a podupadły bulwar wiślany. Czego nie zrobił czas, wykończyła woda - przetaczające się przez Warszawę fale powodziowe mocno nadwyrężyły stanicę.

O jej dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych trudno nawet wspominać, a mimo to WTW ma i takich zawodników. Troje z nich walczy o nominację na tegoroczną paraolimpiadę w Londynie. Towarzystwo ma też sukcesy wśród młodzików, a wśród seniorów - mistrzów Polski i Europy. - Tytułów byłoby więcej, gdybyśmy mieli bazę z prawdziwego zdarzenia. Trudno oczekiwać, że rodzice zapiszą do nas swoje dzieci, skoro nie możemy im zaoferować nawet miejsca do wysuszenia ubrań. To nie są czasy, gdy wystarczała kąpiel w przeręblu - zauważa Siennicki.

Od zawodnika do prezesa z wizją

Sam przeszedł z WTW długą drogę. Był wioślarzem, trenerem i dyrektorem. Tu trenuje też jego syn, a on sam osiem lat temu został prezesem. - Społecznie - zaznacza. I dodaje: - To nie piłka nożna, by zarząd dostawał pensje po kilkadziesiąt tysięcy.

Ale na nowe stadiony - Legii i Narodowy - patrzy bez zawiści. WTW może bowiem skorzystać na ich budowie, a przystań może wrócić do europejskiej czołówki. Towarzystwo wspólnie z zamkniętym funduszem inwestycyjnym utworzyło spółkę The Tides. Wniosło do niej grunt przy Wisłostradzie. W ciągu dwóch lat ma na nim powstać nowoczesna baza wioślarsko-kajakarska oraz budynek hotelowo-biurowy. Projekt kompleksu opracował zespół Jerzego Świderskiego z pracowni Kuryłowicz & Associates.

- To bodaj ostatni projekt, na którym podpis złożył profesor Stefan Kuryłowicz. Ze spotkania z nami wyruszył do Hiszpanii, gdzie rozbił się jego samolot (w czerwcu zeszłego roku - red.) - mówi Dariusz Gardner, szef spółki The Tides. I dodaje: - Lada dzień złożymy w ratuszu wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, prace mogłyby ruszyć latem, a całość byłaby gotowa pod koniec przyszłego roku.

- Akurat na 135. urodziny WTW - podkreśla prezes Sennicki.

Hotel z widokiem na rzekę

Kompleks ma się składać z dwóch budynków. Po południowej stronie powstanie nowa siedziba WTW. W czarnej kostce, na pięciu kondygnacjach zmieszczą się biura, siłownia, sauna, gabinety odnowy i sala z ergometrami. Największą atrakcją będzie jednak basen do ćwiczenia wioślarskiej techniki, który znajdzie się w mniejszej, przeszklonej kostce. Będzie widoczny zarówno z holu, sali konferencyjnej, jak i z... jezdni Wisłostrady. - Ma być wizytówką ośrodka i zachęcać do uprawiania sportu. W okolicy pojawia się bardzo mało pieszych, za to bardzo dużo samochodów stoi tu w korkach. Chcemy, by wioślarze byli widoczni dla kierowców - tłumaczy Jacek Świderski.

Tuż obok siedziby WTW stanie sześciokondygnacyjny budynek biurowo-hotelowy z elewacją pokrytą panelami laminowanymi drewnem. Hotel - zarządzany przez właściciela - będzie oferował apartamenty pod długoterminowy wynajem. Gardner liczy na to, że wynajmą je m.in. sportowcy i trenerzy WTW. Ale też dyplomaci czy biznesmani. Bliskość stadionów piłkarskich ma być jednym z atutów, choć nie bez znaczenia jest też fakt, że inwestycja powstanie dwa przystanki tramwajowe od ścisłego centrum miasta.

Duże wrażenie robi architektura. Z prostą, ciemną bryłą siedziby WTW kontrastować będzie rozrzeźbiona elewacja części hotelowej, pokryta panelami laminowanymi drewnem. - Budynek będzie oglądany przede wszystkim z ostrych najazdów. Nie będzie więc miał klasycznej frontowej elewacji. Staraliśmy się urozmaicić tę równoległą do Wisłostrady tak, by stała się atrakcyjniejsza właśnie z tej dynamicznej perspektywy - tłumaczy Świderski.

Na osi ulicy Ludnej budynek będzie podcięty. Pod powstałym w ten sposób zadaszeniem znajdzie się wejście do części hotelowej. Kierowcom skręcającym z Ludnej w Wisłostradę zapewni to otwarcie na Wisłę. Taki sam widok będzie się też roztaczał z obu budynków - od strony rzeki będą miały przeszklone elewacje. - Taka bliskość rzeki to w Warszawie zupełnie unikatowa sytuacja - podkreśla architekt.

Na trzech kondygnacjach części biurowej znajdzie się też około 11 tysięcy metrów powierzchni pod wynajem. - Są już pierwsi zainteresowani - przekonuje Robert Borowicz z firmy DTZ, która będzie odpowiadać za komercjalizację części biurowej. Koszt inwestycji to około 100 milionów złotych.

Karol Kobos

Źródło zdjęcia głównego: materiały inwestora

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało jednej osoby"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało jednej osoby"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest siedem stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP