Widok lotniska w 360 stopniach i głos pilota w radiu. Tak trenują kontrolerzy

[object Object]
Symulator stanowisk kontroli zbliżaniaTVN24
wideo 2/4

Zawód kontrolera ruchu lotniczego wymaga nie tylko nerwów ze stali, ale i ciągłej nauki. Osoby pilnujące porządku w przestrzeni powietrznej i na płycie lotniska muszą być przygotowane na wszystko. Zwłaszcza na opanowanie sytuacji kryzysowej, z którą w rzeczywistości nigdy się nie zetknęli. By wiedzieć, jak poradzić sobie z nadzwyczajnymi zdarzeniami, ćwiczą na symulatorach.

Przygotowanie, koncentracja i dokładność - te cechy najczęściej wymieniają kontrolerzy pytani o to, jakie predyspozycje są najważniejsze w tym zawodzie. Konieczna jest też dobra orientacja w przestrzeni, refleks, spostrzegawczość i umiejętność radzenia sobie ze stresem. - Musimy spodziewać się niespodziewanego. Musimy być przygotowani na wszystko - mówi Tomasz Wojciechowski, kontroler ruchu lotniczego.

I choć podstawowe wymagania, by zawalczyć o udział w kursie prowadzonym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej nie wydają się surowe - ukończone 18 lat, zdana matura i bardzo dobra znajomość języka angielskiego - to zawód dla nielicznych. Ci, którzy dostaną się na szkolenie, przez około 22 miesiące uczą się teorii i przygotowują do pracy kontrolera na symulatorach. Gdy pomyślnie przejdą wszystkie etapy, mogą starać się o licencję, którą co trzy lata trzeba odnawiać. Oprócz tego, kontrolerzy co roku przechodzą sprawdziany, które weryfikują, czy ich poziom wiedzy i umiejętności pozwala na pracę na stanowisku operacyjnym.

Sytuacje kryzysowe

Szkolenie nie mogłoby odbyć się bez symulatorów. To one pozwalają na wierne odtworzenie sytuacji, również tych kryzysowych. Ci, którzy pracują już w zawodzie, korzystają z nich, na przykład gdy starają się o odnowienie licencji. - Trenują wówczas radzenie sobie ze wszystkimi nadzwyczajnymi zdarzeniami, których na co dzień nie przećwiczymy z samolotami. Mamy około 30 sytuacji, które kontroler musi przećwiczyć i udowodnić instruktorom, że wie, jak postępować w takich przypadkach - wyjaśniał Klaudiusz Dybowski, instruktor Ośrodka Szkolenia Personelu ATS.

- Takie sytuacje muszą być ćwiczone, ponieważ nawet przy najpiękniejszej pogodzie może się zdarzyć, że pojawi się samolot, który nagle potrzebuje awaryjnego lądowania, bo na przykład ma problemy z silnikiem. Nikt na świecie nie stosuje metody, że mamy specjalnego kontrolera na takie okazje. Każdy z kontrolerów musi wiedzieć, jak sobie z tym poradzić - dodał Dybowski.

W sytuacji kryzysowej, gdy pilot samolotu zgłasza potrzebę awaryjnego lądowania, ruch na lotnisku i w przestrzeni obok zamiera. Kontrolerzy muszą nie tylko bezpiecznie doprowadzić maszynę na płytę lotniska, ale i zająć się samolotami, które kołują w oczekiwaniu na podejście do lądowania.

Z "beczki" zarządzają płytą lotniska

Praktykanci i kontrolerzy mają do dyspozycji dwa symulatory. Oba udało nam się odwiedzić podczas wizyty w PAŻP. Pierwszy to tak zwana "beczka", czyli symulator wieży kontroli lotniska. Obrazuje on widok w 360 stopniach wokół wieży. W czasie ćwiczeń na ekranach możliwe jest wczytanie mapy dowolnego lotniska i odtworzenie różnych warunków pogodowych. W tym miejscu ćwiczy się zarządzanie ruchem samolotów na płycie i nadzorowanie starów i lądowań.

Drugi symulator odwzorowuje salę operacyjną, na której pracują kontrolerzy służby kontroli obszaru, kontroli zbliżania i służby informacji powietrznej. - To symulator, który praktycznie 1 do 1 pokazuje sytuację, jaką mamy w sali operacyjnej. Pracujemy w następującym układzie: z prawej strony siedzi instruktor, z lewej student. Zawsze ma on przydzielone konkretne ćwiczenie, które musi wykonać - wyjaśniał Dybowski.

I dodał, że oprócz takiej pary, w ćwiczeniu bierze jeszcze udział operator symulatora, który pełni rolę pilota. Jego głos słychać z głośników umieszczonych między ekranami. - Ekrany są prawie takie same jak w sali operacyjnej. Z lewej strony mamy informację meteorologiczną dotyczącą konkretnego lotniska. Na środku mamy ekran z podglądem radaru kontroli lotniska. Widać na nim, które obiekty się poruszają - opisywał instruktor. Praktykant ma też przed sobą ekran, na którym widzi wszystkie samoloty, które są w obsługiwanym przez niego sektorze.

- Na podstawie podglądu informacji meteorologicznych widać, że wszystko na takim ekranie działa w skrótach. Jedną z trudniejszych rzeczy, które oprócz zarządzania ruchem trzeba opanować, jest język - mówił Dybowski. Kontrolerzy i piloci porozumiewają się po angielsku, używając lotniczej frazeologii. - Jest w nim wiele skrótów, a gdy weźmiemy plan lotów jedna litera może oznaczać cztery różne wartości - dodał.

800 tysięcy lotów rocznie

W Polsce pracuje 570 kontrolerów ruchu lotniczego. Pośród nich 30 procent stanowią kobiety. Każdej doby kontrolerzy czuwają nad bezpieczeństwem blisko pół miliona pasażerów. W skali roku obsługują prawie 800 tysięcy operacji lotniczych.

- Rozwój ruchu lotniczego pozwala ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że takich osób będziemy potrzebować więcej. Przewidujemy, że w najbliższych sześciu latach będzie potrzebnych około 200-280 nowych kontrolerów – mówi Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRACY KONTROLERA RUCHU LOTNICZEGO

Klaudia Kamieniarz

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl