Widok jak za Stanisława Augusta. Jak spełnić marzenie?


Pod koniec XVIII wieku z tarasu przy Zamku Ujazdowskim rozciągał się zapierający dech w piersi widok na Kanał Piaseczyński i zakole Wisły. Odtworzenie tej panoramy pozostaje od lat marzeniem varsavianistów. Pracujący na zlecenie ratusza zespół architektów podpowiada, co zrobić, żeby stało się ono faktem.

Jak powinna wyglądać Oś Stanisławowska i okolica Portu Czerniakowskiego? Pytanie postawił ratusz, a pomoc w odpowiedzi poprosił Stowarzyszenie Architektów Polskich. W ramach warsztatów eksperckich architekci i architekci krajobrazu opracowali ponad 60-stronicowy dokument zawierający rekomendacje dla tego terenu.

Oś Stanisławowska to jedno z istotniejszych założeń urbanistycznych miasta. Na wschód od Zamku Ujazdowskiego jest widoczne gołym okiem – wystarczy stanąć na tarasie i spojrzeć przed siebie, na Kanał Piaseczyński. Na zachodzie oś tworzą al. Wyzwolenia i ul. Nowowiejska wraz z kolejnymi placami: Na Rozdrożu, Zbawiciela i Politechniki. Żeby docenić symetrię tego fragmentu trzeba spojrzeć na mapy. W polu zainteresowań architektów znalazł się ten pierwszy odcinek: od zamku do Wisły.

Odsłonić widok na Wisłę

Zadaniem było znalezienie złotego środka, między historycznym dziedzictwem a współczesnymi wymaganiami. Architektom przyświecało przesłanie ich XVIII-wiecznych poprzedników – "zszycie" Wisły z Traktem Królewskim. Najbardziej pociągającą częścią ambitnego planu jest koncepcja odsłonięcia widoku na zakole Wisły tak, aby było kilkukilometrowym przedłużeniem Kanału Piaseczyńskiego. Czy realizacja marzeń kolejnych pokoleń varsavianistów jest możliwe? Wedle analiz ekspertów nie w stu procentach, choćby przez fakt istnienia wału przeciwpowodziowego i budynków na terenie Stacji Pomp MPWiK, a także przesunięcia się koryta rzeki.

"Można natomiast - przy okazji porządkowania i inwestowania w obszarach powiązanych z Osią - stopniowo dążyć do przywrócenia niektórych cech kompozycyjnych założenia, a w rezultacie do poprawy jego czytelności i znaczenia w pejzażu Warszawy" - czytamy w dokumencie.

Wspomniana "poprawa czytelności" odbyłaby się głównie dzięki likwidacji baraków straży miejskiej przy Czerniakowskiej (to już przesądzone), przecince zieleni między barakami a Wisłą (pewnie nie obyłoby się bez protestów), a także przebudowie Myśliwieckiej (to całkiem nowa propozycja, która zakłada likwidację istniejącej grobli i budowę w jej miejscu lekkiego mostka). Ta koncepcja poparta została precyzyjnie opracowaną i robiącą duże wrażenie wizualizacją.

Konieczna wycinka i rozbiórka

Z tych rekomendacji największe emocje może wywołać oczywiście przecinka drzew. Miałaby ona zmienną szerokość: od 35 metrów przy Czerniakowskiej do 77 metrów przy Wiśle. "Dla uzyskania złudzenia perspektywicznego – pozorne zbliżenie widokowe" – czytamy w dokumencie. Jak przekonują autorzy, pod topór poszłyby głównie mało wartościowe przyrodniczo klony jesionolistne i topole. Przeszkodą w wycince mógłby okazać się fakt, że część terenu przewidzianego do wycinki jest objęta programem ochrony Natura 2000.

Z pewnością niełatwe będzie też przekonanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji do rozbiórki budynku technicznego, który znajduje się na osi. Zespół SARP zastrzega jednak, że burzenie to propozycja długoterminowa.

Kładka nad portem

Ponadto architekci rekomendują utworzenie placu-tarasu w poziomie Czerniakowskiej, na terenie między ulicą a basenem Portu Czerniakowskiego. Dopuszczają budowę niewielkiego pawilonu, który mieściłby klubokawiarnię albo punkt informacyjny, bliżej Zaruskiego (co najmniej 25 metrów od osi). Dwa brzegi basenu portu łączyłaby kładka o lekkiej konstrukcji, a na jej końcu znalazłby się z kolejny placyk z widokiem na Zamek Ujazdowski (autorzy dokumentu wspominają nawet o instalacji w tym miejscu lunety).

Większą zabudowę przewidują dopiero na wysokości Torwaru. Widzą tam miejsce na budynek o funkcjach powiązanych z tematami przyrodniczymi, historycznymi lub kulturalnymi. Proponują też stworzenie zebry dla pieszych zamiast istniejącej dziś kładki.

Zainwestują ponad 30 milionów

Nad rekomendacjami pracował zespół ekspertów w składzie: Tomasz Majda, Maciej Miłobędzki, Tomasz Olszewski, Dorota Sawicka, Dariusz Śmiechowski, Zygmunt Użdalewicz, Patryk Zaręba oraz Katarzyna Łowicka.

Opisane inwestycje planowane są na lata 2014-2018 i pochłoną prawie 11 mln zł. W ich ramach na Cyplu Czerniakowskim ma powstać także ośrodek wodniacki. Tak opowiadał o nim Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusza ds. Wisły:

O wizji ośrodka na Cyplu Czerniakowskim
O wizji ośrodka na Cyplu CzerniakowskimMarcin Gula, tvnwarszawa.pl / tomcat.arch.design

W latach 2009-2014 w Port Czerniakowski i jego okolicę miasto zainwestowało ok. 21 mln zł. Za te pieniądze m.in. pogłębiono kanał i basen portowy, wybudowano nabrzeża, zbudowano pomosty pływające, przebudowano ul. Zaruskiego, zainstalowano przyłącza wodne, sanitarne, elektryczne, oświetlenie i monitoring. Przebudowano kolektory wprowadzające wodę do z Łuku Siekierkowskiego i Kanału Piaseczyńskiego, zbudowano tam biofiltr i pomosty:

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: ZM, SARP

Pozostałe wiadomości

Wiceminister sprawiedliwości i sędzia Dariusz Mazur trafił do szpitala po wypadku rowerowym. Ma obrażenia głowy.

Wiceminister sprawiedliwości miał wypadek na rowerze

Wiceminister sprawiedliwości miał wypadek na rowerze

Źródło:
eska.pl, tvnwarszawa.pl

Do Muzeum Powstania Warszawskiego trafiła niepublikowana wcześniej kolekcja 100 niemieckich zdjęć Warszawy wykonanych w okresie od października do grudnia 1944 roku. Fotografie przedstawiają ocalałych z pożogi mieszkańców pędzonych do obozu przejściowego w Pruszkowie, a także wiele charakterystycznych miejsc stolicy zamienionych w stertę gruzu.

Miasto zamienione w gruzy, mieszkańcy pędzeni do obozu. Setka niepublikowanych zdjęć Warszawy po powstaniu

Miasto zamienione w gruzy, mieszkańcy pędzeni do obozu. Setka niepublikowanych zdjęć Warszawy po powstaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilkukrotnie łamał przepisy, miał już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale i tak jeździł motocyklem. Znany już organom ścigania Krzysztof K. został zatrzymany podczas rozprawy sądowej.

Więzienie za jazdę motocyklem mimo dożywotniego zakazu. Skazany mężczyzna aresztowany na rozprawie

Więzienie za jazdę motocyklem mimo dożywotniego zakazu. Skazany mężczyzna aresztowany na rozprawie

Źródło:
brd24.pl, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 34-latka, który najpierw okradł sklep, a później strzelał z wiatrówki do interweniującego pracownika ochrony. Okazało się też, że mężczyzna uciekał na skradzionym kilka dni wcześniej rowerze. Podejrzany usłyszał już zarzuty i odpowie za kradzież rozbójniczą.

Okradł sklep, strzelał do ochroniarza z wiatrówki i uciekł rowerem

Okradł sklep, strzelał do ochroniarza z wiatrówki i uciekł rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT-u lecący z Baku do Warszawy nie podszedł od razu do lądowania. Kilka razy przeleciał nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem. Przyczyną była usterka techniczna, maszyna miała problem z klapami.

Samolot z Baku do Warszawy "kręcił kółka" nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem

Samolot z Baku do Warszawy "kręcił kółka" nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Stare Grabie niedaleko Wołomina doszło w poniedziałek wieczorem do zderzenia dwóch aut osobowych i ciągnika rolniczego. Na miejscu pracowali strażacy.

Dwa auta w rowie i rozbity ciągnik rolniczy

Dwa auta w rowie i rozbity ciągnik rolniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zuchwałą kradzież. Ze wstępnych informacji wynika, że sprawca wykorzystał chwilę nieuwagi i wyrwał kobiecie telefon z ręki. Następnie odjechał rowerem ze skradzionym łupem.

Wyrwał kobiecie telefon z ręki i odjechał rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu trzech pojazdów na S17 niedaleko Otwocka. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W momencie zdarzenia licznik jednego z samochodów zatrzymał się na 140 kilometrach na godzinę.

Zderzenie dwóch samochodów i traktora. Wskazówka licznika jednego z aut zatrzymała się na 140 km/h

Zderzenie dwóch samochodów i traktora. Wskazówka licznika jednego z aut zatrzymała się na 140 km/h

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji Kamil L. ps. Budda usłyszał między innymi zarzuty dotyczące "kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było organizowanie gier losowych". Zdaniem prokuratury, w rzeczywistości były to gry hazardowe. Reprezentujący youtubera radca prawny przekazał, że Kamil L. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Prokuratura postawiła zarzuty "Buddzie". Prawnik: żadnego czynu zabronionego nie popełnił

Prokuratura postawiła zarzuty "Buddzie". Prawnik: żadnego czynu zabronionego nie popełnił

Źródło:
tvn24.pl

Przejażdżka po Żabieńcu słono kosztowała 22-latka. Zakończył ją z 30 punktami karnymi i portfelem chudszym o 3700 złotych. Na najbliższe miesiące mężczyzna pożegnał się też z prawem jazdy.

30 punktów karnych i mandat na 3700 złotych

30 punktów karnych i mandat na 3700 złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Jabłonnie wandal porysował siedem samochodów, nie wiedział jednak, że znajduje się w zasięgu monitoringu. Straty oszacowano na 30 tysięcy złotych. Policjanci zatrzymali 33-latka, mężczyzna usłyszał zarzuty.

Porysował siedem samochodów, nagrał go monitoring

Porysował siedem samochodów, nagrał go monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz nie wydał stowarzyszeniu Marsz Niepodległości pozwoleń na zorganizowanie 11 listopada zgromadzeń na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego. Jak wynika z zawiadomień składanych przez stowarzyszenie, jedno zgromadzenie miałoby trwać kilkanaście dni - informują urzędnicy.

Zakaz dla marszu 11 listopada. Zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenie miało trwać kilkanaście dni

Zakaz dla marszu 11 listopada. Zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenie miało trwać kilkanaście dni

Źródło:
PAP

Prokuratura przedstawiła zarzuty 86-letniemu kierowcy podejrzanemu o spowodowanie wypadu na Ursynowie, w którym zginął pieszy. Kierujący busem podczas manewru parkowania nie zauważył idącego mężczyzny i go potrącił. 75-latek nie przeżył.

Parkował, wjechał na chodnik i przygniótł pieszego. 86-latek odpowie za śmiertelny wypadek

Parkował, wjechał na chodnik i przygniótł pieszego. 86-latek odpowie za śmiertelny wypadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Ciechanowem jednego z kierowców zaniepokoiło auto jadące "wężykiem". Zatrzymał podejrzanego nissana, wyciągnął kluczyki, ale kierowca uciekł do lasu. Dogonili go policjanci. Mężczyzna tłumaczył, że wybrał się na grzyby. Wydmuchał dwa promile.

Wycieczka na grzyby zakończona zarzutami

Wycieczka na grzyby zakończona zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 14 października, do Miasteczka Wilanów dojechał pierwszy tramwaj pomiarowy, a tuż za nim hyundaie, które wkrótce będą wozić pasażerów. Urzędnicy podkreślają, że po uruchomieniu nowej linii tramwaje będą jeździć przez plac budowy. To oznacza, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania trasy czas przejazdu będzie dłuższy od docelowego. Ratusz poinformował, że prace drogowe zakończą się dopiero za rok.

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w okolicy Grójca. Zderzyły się auto osobowe i ciężarowe. Są ofiary śmiertelne, jedna osoba trafiła do szpitala.

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna przeprowadzał dzieci przez pasy, mając w organizmie ponad 1,3 promila alkoholu. "Pracę" przerwały mu strażniczki miejskie. Gdy czekali na przyjazd policji, próbował jeszcze napić się wódki, którą miał w plecaku.

Pijany przeprowadzał dzieci przez ulicę, gdy czekał ze strażniczkami na policję, próbował napić się wódki

Pijany przeprowadzał dzieci przez ulicę, gdy czekał ze strażniczkami na policję, próbował napić się wódki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna był już mocno wychłodzony, leżał na ławce. Zajęły się nim strażniczki miejskie. Z objawami hipotermii 54-latek trafił do szpitala.

Leżał na ławce, miał objawy hipotermii

Leżał na ławce, miał objawy hipotermii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wraca do prawomocnie umorzonych spraw związanych ze Strajkiem Kobiet. Chodzi o postepowania dotyczące kierowcy ABW i policjanta. Pierwszy wjechał w grupę protestujących, drugi złamał rękę kobiecie.

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tomasz U., który na rondzie Tybetu, na przejściu dla pieszych, potrącił mężczyznę, usłyszał zarzuty, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. To kierowca autobusu, który w 2020 roku spowodował wypadek autobusy na moście Grota. Został skazany nieprawomocnym wyrokiem na siedem lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia aut. Nie wpłynęło to na jego zachowanie. Tak jak przed wypadkiem, tak i po łamał przepisy drogowe. Nie przestrzegał też sądowych zakazów.

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Reprezentacja Polski na Narodowym we wtorek, 15 października, podejmie Chorwację. Przed meczem wjazd na Saską Kępę zostanie ograniczony. Będą też inne zmiany w komunikacji.

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skontrolowali 442 kierowców, wystawili 162 mandaty, zatrzymali 39 dowodów rejestracyjnych i osiem praw jazdy. Policjanci chwalą się weekendową akcją wymierzoną w uczestników nielegalnych wyścigów w Warszawie.

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o znalezieniu w Narwi wraku należącego do Marynarki Wojennej II RP okrętu Hetman Żółkiewski. - Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione, aby nie wpadły w ręce Niemców - powiedział współodkrywca wraku Sławomir Kaliński.

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

Źródło:
PAP