Wiceprezydent Warszawy: rozpoczął się ekonomiczny demontaż oświaty

[object Object]
"Reforma finalnie kosztowała nas 80 milionów"TVN24
wideo 2/5

- Miała kosztować zero wysiłku i zero złotych, finalnie kosztowała nas około 80 milionów - mówiła w czwartek o reformie oświaty wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Wymieniała również problemy, z jakimi borykają się stołeczne szkoły po starcie nowego roku szkolnego.

Na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent miasta zwróciła uwagę na koszty poniesione w związku z reformą oświaty. Jak podaje ratusz, chodzi między innymi o adaptację przestrzeni na potrzeby podwójnego rocznika. "Pokoje nauczycielskie, schowki, czytelnie, a nawet części korytarzy zamieniono w sale lekcyjne. Największe z sal rozbito na mniejsze" - czytamy w komunikacie ratusza.

Wiceprezydent stolicy zaznaczyła, że "koszty z każdej placówki zostaną dokładnie podliczone, a rachunek wystawiony Ministerstwu Edukacji Narodowej". Jak stwierdziła, finalnie reforma kosztowała urząd miasta 80 milionów złotych.

"Największe koszty ponieśli uczniowie"

Do tej pory w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych Warszawa przyjmowała około 19 tysięcy uczniów. W tym roku - w wyniku skumulowania roczników - do warszawskich szkół trafiło ponad 40 tysięcy uczniów.

- To oznacza, że przy olbrzymim wysiłku naszym, samorządów i dyrektorów udało nam się zorganizować ponad 40 tysięcy miejsc, tak aby każde dziecko znalazło miejsce w swojej szkole. Nie mówię, że wymarzonej, powtarzałam to wielokrotnie – kontynuowała Kaznowska.

I dodała, że największe koszty ponieśli uczniowie. - Bo to są roczniki, które o sobie mówią: "jesteśmy rocznikami naznaczonymi, skrzywdzonymi". Ja muszę młodzieży przyznać rację.

Dłuższe lekcje, większe klasy

Wiceprezydent miasta mówiła też o wydłużenie czasu pracy, od jednej do nawet trzech godzin w szkołach. I podała przykłady.

Według niej do najbardziej ekstremalnych przypadków należy szkoła przy Żuromińskiej, gdzie zajęcia rozpoczynają się po godzinie 7 i trwają do 19.30. Przy Żywnego – do 18.15, przy Felińskiego – do 17.50, przy Objazdowej do 17.40, a przy gen. Zajączka – do 17.30.

- Mówię o zajęciach obowiązkowych. Jeżeli dołożymy dodatkowe, młodzież kończyć będzie zajęcia o godzinie 19-20. Dlatego mówię o krzywdzie dzieci – podała wiceprezydent miasta. I dodała, że realnym zagrożeniem była możliwość nauki w soboty, czego udało się uniknąć.

Kolejnym problemem, o którym wspomniała Kaznowska, była konieczność zwiększenia liczby uczniów w klasach. - Mnóstwo klas liczy w tym roku 34 osoby, a nawet więcej – poinformowała.

Jak dodała, w Warszawie brakuje obecnie 3899 pedagogów. Poszukiwani są nauczyciele języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii, biologii, języków obcych (szczególnie angielskiego) i praktycznej nauki zawodu. - Mamy bardzo duże problemy w technikach i szkołach branżowych I stopnia – dodała. I mówiła że jest wiele przypadków, gdzie jeden nauczyciel uczy w trzech, czterech, a nawet pięciu szkołach.

- Trudno jest budować więzi uczeń-mistrz, kiedy ten mistrz wpada na 45 minut i biegnie na drugi koniec dzielnicy, bo za chwileczkę ma kolejne zajęcia – stwierdziła.

"Rozpoczął się ekonomiczny demontaż oświaty"

Kaznowska wspomniała również o kwestiach finansowych. Jak przekonywała, obecnie 54 procent kosztów bieżących ponoszą samorządy i – zdaniem wiceprezydent - ta kwota rośnie w zastraszającym tempie. - Warszawa na oświatę w tej chwili przeznacza prawie 4,5 miliarda, przy subwencji niecałych 2 miliardów. Te 2 miliardy nie starczają nawet na pensje w oświacie, brakuje ponad 800 milionów – mówiła.

Zdaniem wiceprezydent Warszawy, w Polsce rozpoczął się ekonomiczny demontaż oświaty. - Mówimy to z pełną odpowiedzialnością, zwracając uwagę na to, na co rząd nie chce, wprowadzając jeszcze jeden element, bardzo niebezpieczny w skutkach - stwierdziła.

Mowa o kwestii naliczania subwencji oświatowej. Jej wysokość ma być uzależniona od stanu zamożności jednostki samorządu terytorialnego. - Nie wiemy, co to znaczy i kto będzie ją definiować. To bardzo niebezpieczny precedens. Nie możemy być karani przez rząd i słyszeć: "Warszawa jest bogata, to sobie poradzi" - mówiła.

Na koniec poinformowała, że w przyszłym roku wydatki w oświacie zwiększą się o 400 milionów.

- Jeśli dzisiaj mielibyśmy znaleźć te brakujące 400 milionów, to znaczy że powinniśmy zrezygnować z wszystkich programów towarzyszących oświacie. To okradanie polskich i warszawskich dzieci. Nie możemy się na to zgodzić i bardzo prosiłabym o refleksję i debatę na temat stanu polskiej oświaty, bo jeszcze nie jest za późno – podsumowała wiceprezydent Warszawy.

ab/ran

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP