Budynek dawnego Zespołu Warsztatów Kolei Nadwiślańskiej przy Oliwskiej 11B został wpisany do rejestru zabytków - poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, argumentując swoją decyzję "zachowaniem wartości artystycznych, historycznych i naukowych".
Decyzja o budowie dawnego zespołu warsztatów kolejowych związana była z powstaniem Kolei Nadwiślańskiej (mławsko-kowelskiej). Główny inwestor Leopold Kronenberg razem z Janem Blochem, przystąpił do projektowania szerokotorowej linii kolejowej w 1874 roku. Już trzy lata później trasa kolejowa została ukończona i oddana do użytku.
Stacje podzielone na klasy
"W chwili powstania Kolej Nadwiślańska była jednym z najważniejszych ciągów komunikacyjnych, łączących rosyjskie twierdze na Wołyniu: Łuck, Dubno i Równe z twierdzami wzdłuż Wisły: Dęblinem (ówczesny Iwanogród), Warszawą i Modlinem (ówczesny Nowogieorgiewsk), z graniczącą z Prusami Mławą. Zgodnie z koncesją siedzibą kolei Nadwiślańskiej był Petersburg, jednak staraniem Kronenberga w skład zarządu weszli wyłącznie przedstawiciele polskiej narodowości" – czytamy w komunikacie konserwatora.
Stacje na trasie zostały pogrupowane ze względu na znaczenie na kilka klas - warszawska znalazła się w klasie pierwszej.
"Znaczący wpływ na rozwój"
Jak podaje WMKZ, budynek dawnego Zespołu Warsztatów Kolei Nadwiślańskiej to jeden z nielicznych, zachowanych przykładów zabudowy dawnych Warsztatów Kolei Nadwiślańskiej, które zostały wzniesione w drugiej połowie XIX wieku i charakteryzowały się spójną formą architektoniczną.
"Pomimo zmian i przekształceń dokonywanych w budynku, zachował on najważniejsze cechy charakteryzujące tę zabudowę, tj. zastosowanie cegły licowej do opracowania ścian zewnętrznych oraz wprowadzenie detalu kamiennego, a także nawiązanie do popularnego w tym czasie stylu architektonicznego, który cechowało wprowadzenie otworów okiennych zamkniętych łukiem pełnym oraz bogatego detalu architektonicznego, uzyskanego za pomocą ceglanych kształtek (tzw. Rundbogenstil)" - wyjaśnia konserwator w komunikacie.
I dodaje, że na szczególną uwagę zasługuje bogata dekoracja otworów okiennych, użycie kamiennego i ceglanego detalu architektonicznego, czy wprowadzenie dekorowanych szczytów i rustykowanego cokołu.
Wartość naukowa i historyczna
Budynek przy Oliwskiej 11B jest jednym z ostatnich zachowanych obiektów z drugiej połowy XIX wieku, mających znaczący wpływ na rozwój Targówka i Pelcowizny. Stanowi również istotne źródło wiedzy na temat historii architektury technicznej okresu carskiego na ziemiach polskich. "O wartości naukowej świadczy ponadto warstwa materialna budynków, m.in. technologia wykonania, użyte materiały budowlane, zastosowany detal architektoniczny, jak również rozwiązania techniczne" - podaje konserwator.
Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o tym, że budynek kina Relax trafił do rejestru zabytków:
Autorka/Autor: ab/b
Źródło: mwkz.pl, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MWKZ