Wielka Synagoga pojawi się na ścianie wieżowca

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wirtualny Pomnik Wielkiej Synagogi
Wirtualny Pomnik Wielkiej SynagogiOpenRepublic
wideo 2/3
OpenRepublicWirtualny Pomnik Wielkiej Synagogi

W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim mieszkańcy będą mogli zobaczyć wirtualny pomnik Wielkiej Synagogi, który pojawi się na Błękitnym Wieżowcu. Głównym zamysłem akcji: "Wielka przywraca pamięć", jest przypomnienie historii zburzonego budynku. W tym roku projekt wzbogaci nowy element.

19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim Getcie, mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jak niegdyś wyglądała Wielka Synagoga. Budynek zostanie zrekonstruowany cyfrowo i pokazany na elewacji Błękitnego Wieżowca, przy placu Bankowym. Lokalizacja nie jest przypadkowa, obecny wieżowiec stoi w miejscu dawnego domu modlitwy. Wielka Synagoga powróci w to miejsce po raz trzeci.

Wirtualny Pomnik Wielkiej SynagogiMarta Kuśmierz

Projekt polega na symbolicznym "odbudowaniu" Wielkiej Synagogi, wysadzonej w powietrze przez Niemców po upadku powstania w warszawskim getcie. Jej dawne miejsce, czyli Tłomackie 7, zajmuje dziś podstawa przeszklonego wieżowca przy placu Bankowym 2. To właśnie na jego ścianie wyświetlony zostanie obraz Wielkiej Synagogi, który będzie następnie animowany tak, by widz miał wrażenie, że budowla powstaje z ruin. Dzięki zastosowaniu wirtualnych multimedialnych technik animacji, w kulminacyjnym momencie projekcji na ścianie wieżowca ukaże obraz Wielkiej Synagogi z czasu jej świetności. Projekcji będzie towarzyszył kolaż dźwiękowy. Jak podano, z archiwalnego nagrania usłyszymy śpiew kantora tej synagogi, Gerszona Siroty, który zginął w warszawskim getcie, a fragmenty wiersza Bashert przeczyta autorka, Irena Klepfisz, córka Michała – członka Bundu, żołnierza ŻOB.

Głównym zamysłem projektu jest przypomnienie historii miejsca i mieszkańców miasta, którzy korzystali z Wielkiej Synagogi od 1878 roku. Dom modlitwy przestał istnieć 16 maja 1943 roku. Wysadzenie bożnicy, na zakończenie pacyfikacji powstania w getcie, było erupcją nienawiści, miało oznaczać "koniec dzielnicy żydowskiej w Warszawie". Jak wyjaśniają organizatorzy, symboliczny powrót Wielkiej Synagogi, na której podczas projekcji ukazuje się wielki napis ליבע (miłość), zaprzecza "triumfowi nazistów".

"Nie bądź obojętny" przesłaniem 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Uczczą ją niemal setką wydarzeń.

Wirtualny Pomnik Wielkiej SynagogiOpenRepublic

"Zastanawia mnie, jakie uczucie może uleczyć z niepamięci"

W tym roku ceremonia wirtualnej rekonstrukcji Wielkiej Synagogi wzmocniona zostanie o dodatkową instalację multimedialnej artystki Gabi von Seltmann, która poprzez różne formy sztuki poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące pamięci i tożsamości. Jest również reżyserką i animatorką kultury.

Wielka Synagoga wzbogacona będzie o słoneczną kulę światła, wnoszącą w przekazie empatię, której wówczas, w czasach II wojny zabrakło i której nadal brakuje w wielu miejscach konfliktu na całym świecie. Jak poinformowano będzie to jednocześnie start projektu Empatia, pokazywanego i rozbudowywanego w różnych miejscach na świecie.

Wirtualny Pomnik Wielkiej SynagogiOpenRepublic

- W tym projekcie poruszam nurtujący mnie temat pamięci i niepamięci, obecności, nieobecności. Zastanawia mnie, jakie uczucie może uleczyć z niepamięci, pobudzić wspomnienia. Wspomnienia o wielokulturowej Warszawie. Używam światła i ruchomego obrazu, aby dotrzeć do pokładów empatii obecnych mieszkańców Warszawy, wierząc, że tylko pamięć i miłość mogą uleczyć destrukcję i śmierć - tłumaczy, cytowana w komunikacie prasowym, Gabi von Seltmann.

Wirtualny Pomnik Wielkiej Synagogi pt. "Wielka przywraca pamięć"
Wirtualny Pomnik Wielkiej Synagogi pt. "Wielka przywraca pamięć"OpenRepublic

Wystawy, koncerty i spektakle. Jest program obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marta Kuśmierz

Pozostałe wiadomości