Boisko nie może powstać od lat. Przeszkody: hałas, lotnisko, roszczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zawodnicy muszą trenować w innych dzielnicach
Zawodnicy muszą trenować w innych dzielnicachMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Ursynowscy piłkarze trenują w innych dzielnicach, a ich kibice na mecze "u siebie" jeżdżą za nimi po Warszawie i okolicach. I nic nie wskazuje na to, że szybko to się zmieni. Powód: władze dzielnicy od ponad dekady mają problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na pełnowymiarowe boisko.

Na Ursynowie funkcjonuje 18 boisk piłkarskich, ale to głównie obiekty szkolne. Największe, na Koncertowej, ma 90 metrów długości i 50 metrów szerokości. Sęk w tym, że na takim obiekcie nie mogą grać takie zespoły jak na przykład SEMP, który występuje w lidze okręgowej.

Dlaczego? Żadne ursynowskie boisko nie spełnia wymogów licencyjnych. Nie można tam rozgrywać spotkań mistrzowskich.

Rok 2008

Kiedy to się zmieni? Temat wraca jak bumerang – głównie przy okazji kolejnych wyborów samorządowych. Obiekt z trybunami i bieżnią lekkoatletyczną zapowiadali kolejno: Tomasz Mencina, Piotr Guział i urzędujący od 2014 roku do dziś Robert Kempa. Każdy z nich na wybudowanie boiska miał pomysł, ale pojawiły się też problemy.  

W 2008 roku Tomasz Mencina na lokalizację wskazał teren u zbiegu Pileckiego i Ghandi, tuż przy Arenie Ursynów. Powstał nawet projekt, ale okazało się, że do gruntu pojawiły się roszczenia. I o pomyśle przestało się mówić.

Rok 2014

Sześć lat później - tuż przed wyborami samorządowymi - do tematu wrócił ówczesny burmistrz dzielnicy Piotr Guział, który zaproponował wybudowanie stadionu w parku imienia Cichociemnych. Ale z kolei ta koncepcja okazała się niezgodna z planem miejscowym. I znów spraw ucichła. Ale tym razem na chwilę.

Do tematu – podczas kampanii samorządowej – wróciła Platforma Obywatelska i ubiegający się o stołek burmistrza Robert Kempa. Ten zapewniał, że pieniądze na pewno się znajdą. Przekonywał też, że projekty już są, wystarczy je zaktualizować.

Nie udało się. Burmistrz urzęduje już drugą kadencję, a boiska jak nie było, tak nie ma. Zapytaliśmy więc Roberta Kempę, czy zakurzone projekty planuje wreszcie wyjąć z szuflady. Burmistrz odesłał nas do biura prasowego dzielnicy.

Dzielnica już wie: ludzie by protestowali

W odpowiedzi czytamy, że przez ostatnie lata dzielnica w temacie pełnowymiarowego boiska nie próżnowała. Ale praca polegała głównie na analizach. Urzędnicy sprawdzali, czy można by powiększyć istniejące dziś boisko Szkoły Podstawowej nr 303 przy ulicy Koncertowej 4.

"Możliwe do zrealizowania jest powiększenie boiska do wymiarów sześćdziesiąt metrów szerokości i sto pięć długości, przy wykorzystaniu terenu po wschodniej stronie boiska, między obecnym ogrodzeniem i działkami. Przy takim rozwiązaniu nieunikniona będzie likwidacja bieżni, zmiany obecnej konstrukcji boiska, między innymi przesunięcie kotw mocujących powłokę balonu, konieczność przesunięcia oraz zamiany na większe lamp oświetleniowych oraz urządzeń ogrzewających balon" – opisuje Jakub Fiałek z urzędu dzielnicy.

A chwilę później przechodzi do podawania minusów takiej decyzji. Bo dzielnica przewiduje, że ludzie zaczęliby protestować.

"Należy się liczyć z tym, że powyższe prace spotkają się z dużymi protestami mieszkańców ulicy Okaryny i Symfonii. Już przy obecnych lampach zgłaszają problem dużego doświetlenia ich mieszkań. Dodatkowo modernizacja boiska spowoduje zmniejszenie odległości urządzeń ogrzewających od budynków mieszkalnych, w efekcie już występująca uciążliwość hałasowa, ulegnie zwiększeniu" - twierdzi Jakub Fiałek.

Ponadto – jak wskazał przedstawiciel dzielnicy - wokół istniejącego dziś boiska przy Koncertowej funkcjonuje bieżnia lekkoatletyczna o długości 333 m, która posiada na prostej sześć torów, a w części owalnej cztery.

"Jest to jedyny o tej długości, choć niepełnowymiarowy, obiekt lekkoatletyczny na terenie dzielnicy. Korzysta z niego młodzież szkolna oraz zawodnicy zrzeszeni w Akademickim Klubie Lekkoatletycznym. Na obiekcie odbywają się dzielnicowe zawody szkolne, jak również klubowe. Cieszy się on również bardzo dużym powodzeniem wśród biegaczy amatorów, których na terenie Ursynowa jest wielu. Zlikwidowanie jedynego tego typu obiektu do uprawiania lekkiej atletyki z pewnością spowoduje protesty środowiska biegaczy i lekkoatletów. Bardzo ograniczone zostałyby także możliwości prowadzenia zajęć wychowania fizycznego" – argumentuje Fiałek i zapewnia jednocześnie, że pozostałe ursynowskie boiska nie nadają się do przebudowy.

Dlatego dzielnica analizowała możliwość zbudowania obiektu od podstaw. I znów na stole leżało kilka propozycji.

Boisko, ale nie dla dzieci

Po pierwsze, urzędnicy sprawdzali tereny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przy wlocie Południowej Obwodnicy Warszawy do tunelu, w rejonie skrzyżowania Płaskowickiej i Pileckiego.

- Dla tego terenu jest obecnie sporządzany plan miejscowy, który przewiduje współczynnik powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 70 procent. Istniejąca zabudowa POW w sposób istotny konsumuje pozostałą część do zabudowy. W efekcie, budowa boiska skutkowałaby przekroczeniem wskaźnika, co tym samym uniemożliwia jego realizację – wyjaśnia Fiałek.

Następnie pod lupę wzięto teren w okolicy oddziału firmy kurierskiej przy Osmańskiej. - Dla tego terenu plan miejscowy dopuszcza funkcje sportu i rekreacji z zastrzeżeniem, że zakazuje się lokalizowania funkcji związanych ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży. Jest to związane z bliskością lotniska. Mimo korzystnej wielkości terenu oraz kwestii własnościowych, powyższe zastrzeżenie skutecznie eliminuje ten teren z naszych dywagacji w kontekście pełnowymiarowego boiska piłkarskiego – twierdzi Fiałek.

Trzecią propozycją był teren przy Hirszfelda 11 przy Arenie Ursynów. Ale i tutaj pojawiły się problemy. "Działania musiały zostać wstrzymane z uwagi na zgłoszenie roszczeń przez byłych właścicieli. Obecnie żadne z postępowań o zwrot nieruchomości nie zostało zakończone. Sprawy te są na różnym etapie zaawansowania i rozpatrzenie wniosków o zwrot nieruchomości potrwa prawdopodobnie jeszcze kilka lat" – zaznacza Fiałek.

Ostatnią analizowaną lokalizacją były Południowe Kabaty. Tym razem okazało się, że działki, o których myślała dzielnica, są działkami prywatnymi. A jeszcze biegnie tam linia elektryczna.

Ostatecznie i z tego pomysłu zrezygnowano.  

Pieniądze

Jak się okazuje, dzielnica ma też problem z pieniędzmi.

"Realizacja inwestycji będzie utrudniona w związku z negatywnymi skutkami działań legislacyjnych rządu i Sejmu RP, które spowodowały, że dochody jednostek samorządu terytorialnego w 2020 roku ulegną znacznemu zmniejszeniu. Przy jednoczesnym ograniczeniu środków przekazywanych przez administrację rządową na nowe zadania nakładane na samorząd, realizacja podstawowych działań Dzielnicy Ursynów w 2020 roku będzie utrudniona, co może spowodować konieczność rezygnacji z części planowanych zadań albo ograniczenie zakresu realizowanych przedsięwzięć" – kończy Fiałek.

Na Ursynowie powstaje z kolei szkoła:

Szkoła na Kabatach
Szkoła na KabatachSzkoła na KabatachTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kz/ran

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Duże utrudnienia występowały w rejonie skrzyżowania Łopuszańskiej oraz Alej Jerozolimskich. W wyniku dwóch zdarzeń drogowych łącznie uszkodzonych zostało pięć samochodów. Jak poinformowała policja, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O godzinie 11 rozpoczął się doroczny Bieg Konstytucji 3 Maja. Start i metę pięciokilometrowej trasy biegu zlokalizowano na placu Trzech Krzyży. Niektóre ulice w Śródmieściu stolicy zostały zamknięte dla ruchu. W związku z obchodami rocznicy wprowadzenia Konstytucji 3 Maja na placu Zamkowym odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pięć tysięcy zawodników wystartowało w biegu Konstytucji 3 Maja

Pięć tysięcy zawodników wystartowało w biegu Konstytucji 3 Maja

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl