Opłata za śmieci miała być uzależniona od zużycia wody. Ratusz: stawki muszą być ponownie przeliczone

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Nowe stawki za odbiór śmieci
Nowe stawki za odbiór śmieci
TVN24
Od marca obowiązuje nowe stawki za odbiór śmieciTVN24

Na czwartkowej sesji radni mieli dyskutować o zmianie sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci - stawka miała być uzależniona od ilości zużytej wody. Prezydent Warszawy wycofał jednak tę propozycję.

"W związku z projektem radnych Koalicji Obywatelskiej o wyłączeniu z systemu gospodarki odpadami nieruchomości niezamieszkałych, Prezydent m.st. Warszawy postanowił uchylić propozycję naliczania opłat za odpady według zużycia wody na najbliższej sesji" - poinformowała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

I dodała, że stawki muszą być ponownie przeliczone.

Jak zaznaczyła, bezpośrednim powodem skierowania projektu wyłączenia nieruchomości niezamieszkałych jest przeprowadzona w chaotyczny sposób nowelizacja przepisów w lipcu 2019 roku. "Obecnie firmy płacą rażąco niskie stawki za gospodarkę odpadami komunalnymi, ponieważ blokuje to ustawa" - wyjaśniają urzędnicy i zwracają uwagę, że stawka ta nie pokrywa faktycznych kosztów obsługi tych nieruchomości, przez co resztę kosztów ponoszą mieszkańcy stolicy.

Do sprawy odniósł się też radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Szpądrowski. "Sukces! Wiceprezydent Michał Olszewski zawnioskował o zdjęcie z porządku obrad komisji oraz jutrzejszej sesji uchwał z drakońskimi podwyżkami za wywóz śmieci w Warszawie" - napisał na Twitterze.

Dlaczego stawki trzeba przeliczyć od nowa?

W czwartek rano podczas wideokonferencji wiceprezydent Michał Olszewski tłumaczył dziennikarzom, jak projekt złożony przez radnych KO wpływa na zmianę sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. - To jest na tyle duża zmiana, że cała nasza kalkulacja staje się nieaktualna, ponieważ musimy policzyć skutek wyłączenia tych nieruchomości z systemu. To nie oznacza, że przedsiębiorcy, którzy dziś produkują odpady na terenie Warszawy mogą zrobić sobie z nimi, co chcą. Ustawa mówi, że muszą oni mieć podpisaną umowę na odbiór odpadów - mówi Olszewski. I zaznacza, że rekomendował radnym, by przesunęli w projekcie uchwały termin wejścia w życie nowych przepisów na 1 sierpnia, by zarządcy nieruchomości niezamieszkałych mieli czas na zawarcie umów z prywatnymi firmami.

Jednocześnie, rada miasta będzie musiała przyjąć uchwałę o maksymalnych stawkach, jaką firmy będą płaciły przedsiębiorcom prywatnym, którzy zajmą się zagospodarowaniem odpadów. Olszewski tłumaczył, że jest to paradoksalne rozwiązanie, bo gdy tego typu nieruchomości pozostają w miejskim systemie zagospodarowania odpadów, stawkę maksymalną określa ustawa.

Wiceprezydent przyznał, że nie wiadomo jeszcze, czy wyłączenie tego typu nieruchomości z systemu spowoduje obniżkę stawki za odpady dla mieszkańców. Żeby oszacować ją od nowa, najpierw miasto musi obliczyć, w jakim stopniu koszt wywozu śmieci z galerii handlowych czy biurowców był dofinansowywany przez pieniądze mieszkańców. - Nie ukrywam, że mamy trudny okres, żeby precyzyjnie to ustalić, bo ostatnie dwa miesiące, które są preferencyjnym okresem do obliczenia strumienia odpadów generowanych w nieruchomościach niezamieszkałych. To okres, kiedy nie są one produkowane w biurowcach czy galeriach handlowych. Musimy znaleźć inną metodę, żeby obliczyć i operować szacunkiem, ile odpadów zostanie w ten sposób wyprowadzonych z systemu gospodarki - powiedział Olszewski.

Uzależniona od ilości zużytej wody

Stołeczni radni na czwartkowej sesji mieli pochylić się nad projektem zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. Jeśli uchwała zostałby przegłosowana, od lipca stawka byłaby uzależniona od ilości zużytej wody. W ten sposób zyskać miały gospodarstwa jednoosobowe, stracić - rodziny mieszkające w blokach.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wyjaśniał w poniedziałek, że ta sama stawka obowiązywać miałaby zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej. Proponowane przepisy zakładały, że za gospodarowanie odpadami komunalnymi naliczona zostanie stawka 12,73 zł za 1 metr sześcienny zużytej wody. Obecnie obowiązuje opłata ryczałtowa – 65 złotych miesięcznie w blokach i 94 zł w domach jednorodzinnych.

Wiceprezydent, zapytany o szacunki co do spadku bądź wzrostu opłat, powiedział, że "punkt przecięcia" jest na gospodarstwie dwuosobowym. Więcej zapłacą gospodarstwa liczące ponad dwie osoby, a mniej, czasem zdecydowanie - gospodarstwa jednoosobowe. Olszewski zastrzegał, że to tylko szacunki, bo wszystko zależy od zużycia wody. Wzrostu opłat mogą jednak spodziewać się rodziny z dziećmi, mieszkające w blokach.

Autorka/Autor:mp,kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl