Przygotuj się na:

METRO NA BRÓDNIE

Nowe stacje drugiej linii metra zapewnią sprawne połączenie Targówka z Pragą i Śródmieściem, Wolą i Bemowem. Przybędzie linii autobusowych, które umożliwią szybki dojazd do metra. Jednocześnie niektóre linie przestaną kursować, a trasa innych nieznacznie się zmieni.

Najnowsze

Zmiana lokalizacji drugiego szpitala tymczasowego. "Będzie zorganizowany w hangarze"

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
kk/ran
Źródło:
PAP
Zmiana lokalizacji drugiego szpitala tymczasowego
Zmiana lokalizacji drugiego szpitala tymczasowegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Zmiana lokalizacji drugiego szpitala tymczasowego

Rząd podjął decyzję o zmianie lokalizacji drugiego warszawskiego szpitala tymczasowego. Nie powstanie on w hali EXPO XXI na Woli, ale na Okęciu w hangarze I Bazy Lotnictwa Transportowego. Informację o zmianie planów przekazał w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Pod koniec października pojawiła się zapowiedź, że drugi szpital tymczasowy, nadzorowany przez Wojskowy Instytut Medyczny, ma powstać w hali EXPO XXI. Planowano, że placówka przyjmie pacjentów wymagających kontynuacji leczenia szpitalnego - zarówno intensywnej terapii, jak i leczenia zachowawczego.

W piątek szef MON poinformował o zmianie lokalizacji tej placówki. - Zmieniliśmy lokalizację tymczasowego szpitala, zorganizowanego przez Wojskowy Instytut Medyczny przy ulicy Szaserów. Zrezygnowaliśmy z lokalizacji na EXPO, a szpital będzie zorganizowany w hangarze - powiedział dziennikarzom Błaszczak. - Szpital będzie się składał z 250 łózek, ruszy już w tym miesiącu. W listopadzie szpital będzie świadczył pomoc chorym na koronawirusa - dodał szef MON.

Wyjaśnił, że zmiana przyczyni się do efektywniejszego wydania środków przeznaczonych na walkę z COVID-19. - Przeniesienie lokalizacji wiąże się z tym, że nie musimy płacić czynszu właścicielowi EXPO, te pieniądze przeznaczamy na wyposażenie szpitala - wyjaśnił Błaszczak. Podkreślił, że baza na Okęciu jest w pełni własnością Wojska Polskiego. 

30 łóżek intensywnej terapii

Jak przekazało reporterce TVN24 Agacie Zamęckiej biuro prasowe MON, lekarze i epidemiolodzy stwierdzili, że hangar jest miejscem, które będzie spełniało wszystkie wymogi niezbędne do prawidłowej opieki nad pacjentami z covidem. 

"Szpital będzie placówką przyjmującą pacjentów do kontynuacji leczenia szpitalnego, zarówno tych wymagających intensywnej terapii, jak i tych do leczenia zachowawczego. Będzie zbudowany w sposób modułowy umożliwiając maksymalnie wydajne wykorzystanie kadry medycznej" - poinformowało biuro prasowe resortu.

Spośród zaplanowanych 250 łóżek, 30 będzie przeznaczonych dla pacjentów wymagających intensywnej terapii. "Szpital będzie obsługiwał pacjentów z Warszawy i regionu. Nie będzie wykonywał funkcji segregacyjnej – pacjenci będą do niego kierowani z innych szpitali na podstawie tzw. kwalifikacji w skali SOFA (niewydolność narządów) oraz kryteriów przyjęć na oddziały intensywnej terapii" - przekazało MON.

Uruchomienie szpitala planowane jest na 30 listopada. Jak poinformowało w sobotę MON, dyrektorem medycznym placówki został kpt. dr n. med. Jacek Siewiera.

Jak zaznacza resort, zmiana miejsca lokalizacji drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie nie pociągnęła za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

Szpital na Narodowym przyjął pierwszego pacjenta

W Warszawie mają docelowo działać dwa szpitale tymczasowe, jeden został już uruchomiony na Stadionie Narodowym, gdzie w pierwszym etapie do dyspozycji będzie 300 łóżek dla pacjentów z COVID-19, a docelowo ma być ich 1200. Szpital ten jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

W nocy z czwartku na piątek został do niego przyjęty pierwszy pacjent. Z kolei rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w Polskim Radiu 24, że trafiło tam już kilkunastu pacjentów. - Trafiają w stanie lekkim, ze szpitala na Wołoskiej, który jest prowadzącym dla szpitala na Stadionie Narodowym - zaznaczył. Przypomniał, że taki był plan - by uwalniać w stacjonarnym szpitalu miejsca dla kolejnych ciężko chorych.

Autor:kk/ran

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości