W piątek rozpoczną się przygotowania do weekendowego festiwalu "Święto ulicy Stalowej". To druga jego edycja. Na dwa dni ulica - na odcinku od Czynszowej do Szwedzkiej - zmieni się w miejsce wypełnione atrakcjami. Na terenie zamkniętej Stalowej pojawią się cztery strefy wypełnione atrakcjami i wydarzeniami: Gastro, Gier i animacji, Sąsiedzka i Koncertowa. Każdy dzień będzie miał swój charakter i hasło przewodnie.
"W sobotę (17 czerwca) Stalowa zachwyci nas "Praską labą" - nawiążemy w działaniach do praskiego klimatu ulic i podwórek oraz muzyki i historii prawobrzeżnej Warszawy" - zapowiada w komunikacie burmistrz Pragi-Północ Jacek Jeżewski. "W strefie koncertowej wystąpią Wesołe Mazurki z Pragi i Duże Mazurki, Cukier, Grzeczni Chłopcy oraz Kosmiczni Warszawa, a w ciągu dnia Heniek Małolepszy przywróci muzykę na krawężniki i podwórka" - poinformowano.
W niedzielę, 18 czerwca pojawi się "Warszawski sznyt" - dzień odpoczynku, śniadania sąsiedzkiego, teatrów ulicznych oraz jazzu, muzyki klasycznej i dawnych szlagierów z restauracji Warszawy dwudziestolecia międzywojennego. Tego dnia zagrają: Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet, Warsaw Camerata a’la Carte i Warszawska Orkiestra Sentymentalna, a po ulicy będzie krążyć z muzyką Orkiestra Na Dużym Rowerze.
Oprócz tego na święto złoży się wiele większych i mniejszych wydarzeń kulturalnych, m. in.: spektakle, warsztaty taneczne i plastyczne, śniadanie sąsiedzkie, animacje, gry i zabawy, gry wielkoformatowe dla dzieci i dorosłych, spacery historyczne, koncerty podwórkowe i balkonowe. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp będzie wolny.
Jak dotrzeć na wydarzenie? Utrudnienia
Na wydarzenie będzie można dotrzeć Warszawskim Transportem Publicznym m.in. metrem (stacja Szwedzka), tramwajami na przystanek Czynszowa, a także bezpłatnym tramwajem zabytkowym z literą S kursującym na trasach: Czynszowa - Stalowa - 11 Listopada - Targowa - Ratuszowa – Ratuszowa - ZOO oraz Czynszowa - Stalowa - 11 Listopada - Targowa - Kijowska - al. Tysiąclecia - Kawęczyńska - Kawęczyńska-Bazylika.
Swoje trasy na trzy noce zmienią autobusy linii nocnych N03, N14 i N64.
W nocy z 16 na 17 czerwca zostanie zamknięty fragment ulicy Stalowej między ulicami Szwedzką a Czynszową. W trakcie Święta Ulicy Stalowej, od 17 do 18 czerwca, nie będzie możliwości wjechania na posesje znajdujące się na tym terenie i wyjechania z nich. Będzie obowiązywać też zakaz parkowania.
Nightskating Warszawa. Dwa przejazdy rolkarzy na dwóch dystansach
W sobotę wieczorem rolkarze i wrotkarze zapraszają na dwa przejazdy z cyklu Nightskating Warszawa. Uczestnicy, w zależności od doświadczenia i umiejętności, będą mogli wybrać dystans 19 lub 45 kilometrów.
Pierwszy przejazd rozpocznie się o godzinie 19 jak zwykle sprzed pomnika Mikołaja Kopernika. Wrotkarze przejadą przez Śródmieście, Pragę-Południe, Pragę-Północ i Targówek, po czym wrócą na start. Trasa będzie liczyła 19 kilometrów.
Drugi, "ekstremalny" 45-kilometrowy przejazd wystartuje o godzinie 22. Jego uczestnicy będą poruszać się ze znaczną prędkością - około 20 kilometrów na godzinę - a na trasie będą górki i ostre zjazdy. Rolkarze dotrą na Bemowo, Bielany, do Mokotowa, na Ochotę, do Śródmieścia i Włoch oraz na Wolę i Żoliborz.
Parada Równości
Parada Równości to coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. Uczestniczy w niej społeczność LGBTQ+, ale też wszystkie osoby, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę w parku Świętokrzyskim, przy Pałacu Kultury i Nauki, od stron Pałacu Młodzieży. To właśnie tam o godzinie 11 zainauguruje działanie Miasteczko Równości.
Sam przemarsz wystartuje o godzinie 14. Auta i platformy ustawią się na ulicy Świętokrzyskiej i Emilii Plater. Stamtąd parada przejdzie ulicą Marszałkowską do placu Konstytucji, dalej ulicą Waryńskiego do ronda Jazdy Polskiej, gdzie skręci w aleję Armii Ludowej, by dotrzeć do alei Niepodległości, Chałubińskiego i alei Jana Pawła II. Na rondzie ONZ uczestnicy wydarzenia ponownie skręcą w ulicę Świętokrzyską. Wydarzenie ma zakończyć się około godziny 17.
W czasie Parady policja może zdecydować o zamknięciu kolejnych ulic na trasie zgromadzenia, a także dróg krzyżujących się z trasą przemarszu.
Autorka/Autor: mg/tam
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Miasto Stołeczne Warszawa