Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Śluby podczas pandemii. O jedną czwartą spadła ich liczba w stolicy

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
PAP
ShutterstockW czasie pandemii spadła liczba ślubów w Warszawie

Od marca do końca 2020 roku w stolicy odbyło się o 1400 ślubów mniej niż w analogicznym okresie roku 2019. Dane gromadzone przez Urząd Stanu Cywilnego pokazują, że z powodu pandemii ich liczba spadła o jedną czwartą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W ciągu dziesięciu miesięcy 2020 roku, czyli od początku pandemii w marcu, aż do 31 grudnia zawarto w Warszawie w sumie 4220 ślubów cywilnych i konkordatowych. Więcej było cywilnych związków (2441) niż zawartych przed ołtarzem, czyli tak zwanych konkordatowych (1779).

Natomiast w analogicznym okresie 2019 r. związek małżeński zawarło w Warszawie 5625 par. Podobne jak w ubiegłym roku młodzi chętniej brali ślub w USC (3303) niż w kościele (2322).

Najmniej ślubów w marcu

Z powodu pandemii nowożeńcy musieli liczyć się z tym, że na wesele zaproszą ograniczoną liczbę gości albo nie będą mogli zaprosić ich wcale. Rządowe obostrzenia zmieniały się kilkukrotnie, w zależności od tego, jak wyglądał dobowy przyrost nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Obecnie do 17 stycznia obowiązuje zakaz organizowania tego typu wydarzeń. Wiele młodych par zdecydowało się przełożyć zaplanowaną ceremonię i weselne przyjęcie.

Najmniej małżeństw zawarto na początku pandemii. W marcu 2020 r. jedynie 205 par zdecydowało się stanąć na ślubnym kobiercu (197 cywilnych i 8 konkordatowych). W tym samym miesiącu 2019 r. zanotowano niemal o 100 związków więcej – 298 (265 cywilnych i 33 konkordatowe).

W ubiegłym roku najwięcej ślubów odbyło się w wrześniu. Związek małżeński zawarło łącznie 813 par, w tym sakramentalne "tak" powiedziało sobie nawzajem 489 par, w USC – 324. We wrześniu 2019 r. było niewiele więcej małżeństw – 871. W tym okresie nieznacznie mniejszą popularnością niż w ubiegłym roku cieszyły się śluby konkordatowe – przed ołtarzem stanęło 439 nowożeńców, natomiast w USC – 432. 

Jesienią informowaliśmy o problemach branży ślubnej i fitness spowodowanych pandemią:

Dramat branży ślubnej i fitness
Dramat branży ślubnej i fitnessTVN24

Autor:kk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości