Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Girlandy, sople, kurtyny. W sobotę rozbłyśnie świąteczna iluminacja

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
ab
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plMontaż iluminacji świątecznej

Bożonarodzeniowe lampki zaświecą siódmego grudnia, tuż po zmroku. Na dekorację składa się blisko 1300 elementów m.in. girland, kurtyn świetlnych, sopli i dekoracji wolno stojących. Świeci w nich prawie 4,5 miliona diod.

Główną osią świątecznej iluminacji będzie Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i Agrykoli. 

Rozświetlone zostanie też Stare Miasto, Aleje Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), aleja Solidarności (od placu Bankowego do placu Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), plac Bankowy, Marszałkowska (od Królewskiej do placu Konstytucji, łącznie z nim), Świętokrzyska (od ronda ONZ do Marszałkowskiej), Mokotowska i Targowa.

680 kilometrów łańcucha

"Gdyby iluminacja stolicy miała postać pojedynczego świetlnego łańcucha, to liczyłby on 680 kilometrów długości. To niemal tyle, ile wynosi droga z Warszawy do Wiednia" - podkreślają urzędnicy. Na dekoracje składa się na blisko 1300 elementów: iluminacji latarniowych, przewieszek, girland, kurtyn świetlnych, sopli i dekoracji wolno stojących. Świeci w nich prawie 4,5 miliona energooszczędnych diod. Ratusz przekonuje, że te nowoczesne źródła światła zużywają 10-krotnie mniej prądu, niż tradycyjne żarówki. 

Urzędnicy chwalą się również, że gwiazdkowa dekoracja cieszy nie tylko mieszkańców stolicy, ale przyciąga też rzesze turystów i zdobywa uznanie polskich oraz zagranicznych mediów. "Ozdoby świetlne na Trakcie Królewskim znalazły się na pierwszym miejscu wśród najpiękniej rozświetlonych alei Europy w rankingu Deutsche Welle" - podają urzędnicy.

Promocja miasta

Projektowane dekoracje dla Warszawy zawierają liczne interaktywne elementy, siedziska i fotoramy, które - jak zwraca uwagę stołeczny ratusz - angażują odbiorców i zachęcają do wykonywania pamiątkowych zdjęć, podbijających później internet. "Dzięki lajkom i udostępnieniom w mediach społecznościowych fotografie przyciągają kolejnych odwiedzających z Polski i świata. Tylko w grudniu 2018 roku hashtagami #iluminacje świąteczne #warszawa opatrzono niemal 3 tysiące postów w social media" - chwalą się.

Urząd miasta zwraca także uwagę, że iluminacja świąteczna to nie tylko dekoracja, bo dodatkowe oświetlenie wpływa również na poprawę bezpieczeństwa.

Prace związane z montażem świątecznej iluminacji rozpoczęły się na początku listopada.

Źródło: tvnwarszawa.pl

ab