Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Girlandy, sople, kurtyny. W sobotę rozbłyśnie świąteczna iluminacja

Warszawa | Najnowsze

Autor:
ab
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plMontaż iluminacji świątecznej

Bożonarodzeniowe lampki zaświecą siódmego grudnia, tuż po zmroku. Na dekorację składa się blisko 1300 elementów m.in. girland, kurtyn świetlnych, sopli i dekoracji wolno stojących. Świeci w nich prawie 4,5 miliona diod.

Główną osią świątecznej iluminacji będzie Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i Agrykoli. 

Rozświetlone zostanie też Stare Miasto, Aleje Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), aleja Solidarności (od placu Bankowego do placu Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), plac Bankowy, Marszałkowska (od Królewskiej do placu Konstytucji, łącznie z nim), Świętokrzyska (od ronda ONZ do Marszałkowskiej), Mokotowska i Targowa.

680 kilometrów łańcucha

"Gdyby iluminacja stolicy miała postać pojedynczego świetlnego łańcucha, to liczyłby on 680 kilometrów długości. To niemal tyle, ile wynosi droga z Warszawy do Wiednia" - podkreślają urzędnicy. Na dekoracje składa się na blisko 1300 elementów: iluminacji latarniowych, przewieszek, girland, kurtyn świetlnych, sopli i dekoracji wolno stojących. Świeci w nich prawie 4,5 miliona energooszczędnych diod. Ratusz przekonuje, że te nowoczesne źródła światła zużywają 10-krotnie mniej prądu, niż tradycyjne żarówki. 

Urzędnicy chwalą się również, że gwiazdkowa dekoracja cieszy nie tylko mieszkańców stolicy, ale przyciąga też rzesze turystów i zdobywa uznanie polskich oraz zagranicznych mediów. "Ozdoby świetlne na Trakcie Królewskim znalazły się na pierwszym miejscu wśród najpiękniej rozświetlonych alei Europy w rankingu Deutsche Welle" - podają urzędnicy.

Promocja miasta

Projektowane dekoracje dla Warszawy zawierają liczne interaktywne elementy, siedziska i fotoramy, które - jak zwraca uwagę stołeczny ratusz - angażują odbiorców i zachęcają do wykonywania pamiątkowych zdjęć, podbijających później internet. "Dzięki lajkom i udostępnieniom w mediach społecznościowych fotografie przyciągają kolejnych odwiedzających z Polski i świata. Tylko w grudniu 2018 roku hashtagami #iluminacje świąteczne #warszawa opatrzono niemal 3 tysiące postów w social media" - chwalą się.

Urząd miasta zwraca także uwagę, że iluminacja świąteczna to nie tylko dekoracja, bo dodatkowe oświetlenie wpływa również na poprawę bezpieczeństwa.

Prace związane z montażem świątecznej iluminacji rozpoczęły się na początku listopada.

Źródło: tvnwarszawa.pl

ab