Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Parkowanie na podwórkach tylko z identyfikatorem. Do programu dołączą kolejne lokalizacje

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plOd marca parkowanie na placu Owalnym tylko z identyfikatorem

Kolejne podwórka z Muranowa i Młynowa dołączą wkrótce do programu ułatwiającego mieszkańcom parkowanie w pobliżu miejsca zamieszkania. Urzędnicy podali przed majówką listę lokalizacji. Do wjazdu do wyznaczonych stref będą uprawnione wyłącznie osoby z identyfikatorami, miejskie służby oraz konserwatorzy i dostawcy towarów.

Prekursorem programu była Wola, która wprowadziła to rozwiązanie w 2018 roku. Cel jest prosty: ukrócenie zajmowania miejsca parkingowych mieszkańcom przez osoby, które wjeżdżały na podwórka, by uniknąć opłat za postój w strefie płatnego parkowania. Zdaniem urzędników, problem był powszechny, a przy okazji dochodziło do rozjeżdżania rabat i trawników. Jednocześnie mieszkańcy musieli krążyć po osiedlach i pozostawiać auta daleko od domu.

Obecnie w programie uczestniczy 26 podwórek z Woli i 11 ze Śródmieścia. Wkrótce ich lista powiększy się.

Harmonogram zmian w Śródmieściu

Od 1 czerwca nowe zasady parkowania zaczną obowiązywać na jednym z muranowskich podwórek, znajdującym się pomiędzy aleją "Solidarności" 76A- 82, Karmelicką 1-2C oraz ulicą Nowolipie 9/11-17B.

Śródmiejski urząd dzielnicy informuje jednocześnie, że już od 1 lipca programem objęte zostaną podwórka przy Chopina 5A, Bonifraterskiej 13/15 i Wareckiej 8. We wrześniu dołączy do niego podwórko pomiędzy ulicami: Nowolipki 10-12A, Dzielną 7-7A oraz Karmelicką 9-11. Natomiast od 6 listopada planowane jest wdrożenie nowych zasad na obszarze pomiędzy posesjami przy Dzielnej 1-5, Zamenhofa 4, Nowolipki 4-6A, Karmelickiej 10-12.

W komunikacie czytamy też, że trwają też prace nad włączeniem do programu podwórek z obszaru osiedla Jazdów, z Zagórnej i Czerniakowskiej, Przemysłowej 36-38, Rozbrat 10-14 oraz Czerniakowskiej, Nowosieleckiej i Suligowskiego. "Termin objęcia nowymi zasadami pierwszych dwóch podwórek zależny jest od zakończenia uzgodnień z okolicznymi mieszkańcami oraz organizacjami pozarządowymi. W przypadku ostatnich dwóch z nich uruchomienie programu warunkowane jest pozyskaniem przez dzielnicę środków na konieczne remonty nawierzchni" - informują urzędnicy.

Do programu należy podwórko na placu OwalnymMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Wydali już prawie 800 identyfikatorów

Dołączające do programu podwórka nie będą zamykane szlabanami ani grodzone. Ale przy wjazdach staną znaki "zakaz ruchu", które nie będą dotyczyły pojazdów ze stosownym identyfikatorem. Pozostawienie na podwórku auta bez takiej przepustki może skończyć się mandatem za nieprawidłowe parkowanie.

Identyfikatory mogą bezpłatnie otrzymać mieszkańcy budynków przylegających do wskazanego podwórka oraz najemcy lokali użytkowych. Zakaz wjazdu nie będzie obowiązywał także służb ratunkowych i miejskich, podmiotów świadczących usługi konserwacyjne oraz dostawców towarów. Wydawaniem identyfikatorów w Śródmieściu zajmuje się tamtejszy Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Wniosek można pobrać ze strony. Należy go wydrukować i wypełnić. Skan lub zdjęcie podpisanego wniosku, wraz z kopią dowodu rejestracyjnego pojazdu, należy przesłać na adres: kancelaria@zgn.waw.pl.

Śródmiejski urząd dzielnicy wyjaśnia, że zasady ogólne programu są takie same dla wszystkich podwórek, ale mieszkańcy powinni mieć na uwadze to, że w poszczególnych lokalizacjach mogą być stosowane nieco różniące się rozwiązania. Zasady korzystania z miejsc postojowych oraz wydawania identyfikatorów można znaleźć w regulaminie dostępnym na stronie ZGN.

Łącznie w Śródmieściu wydano już 763 identyfikatory uprawniające do parkowania na podwórkach objętych pilotażem programu. Najwięcej, trafiło do mieszkańców i najemców z placu Owalnego - aż 248. Nowe zasady obowiązują tam od marca tego roku.

Sześć wolskich podwórek dołączy do programu

Na Woli zmiany szykują się w pobliżu nowych stacji drugiej linii metra. Jak tłumaczy wolski urząd dzielnicy, po ich otwarciu zwiększyła się liczba pozostawianych w okolicy aut, a jednocześnie z powodu rozszerzenia SPPN, pojawia się więcej kierowców parkujących "na dziko" - na trawnikach i chodnikach. - Problemem, szczególnie dla osób starszych staje się wyjście z bloku czy dojście do altany śmietnikowej zastawionej przez nieprawidłowo zaparkowane samochody - zauważa radna Magdalena Huszno, cytowana w komunikacie urzędu dzielnicy.

Podwórkami z miejscami postojowymi wyłącznie dla mieszkańców stanie się sześć wolskich obszarów. Ich lokalizacje to: - Staszica 7/9, 11 i 11A (działka ewidencyjna nr 72 z obrębu 6-03-19), - Żytnia - Gibalskiego - Barona - Okopowa (działka ewidencyjna nr 43 z obrębu 6-03-13), - Płocka 16-18 (działka ewidencyjna nr 12/1 z obrębu 6-03-19), - Twarda 64 i 66 - Miedziana 2, 4, 4A i 6 (działki ewidencyjne nr 59/1, 59/2 i 83/6 z obrębu 6-01-07), - Tyszkiewicza 6, 8, 10, 12 i 12A - Żytnia 57, 61 i 63 - Szlenkierów 5 i 7 (działka ewidencyjna nr 17 z obrębu 6-03-15), - Wolska 67 i 69 oraz Płocka 17 (działki ewidencyjne nr 59 i 60/1 z obrębu 6-04-01).

- Etapowe wprowadzanie identyfikatorów dla mieszkańców na kolejnych podwórkach rozpocznie się we wrześniu - zapowiada Tomasz Keller, zastępca rzecznika prasowego Woli.

Aby otrzymać przepustkę na podwórko, należy posiadać meldunek i tytuł prawny do nieruchomości znajdującej się w obrębie podwórka. Identyfikator dostają też współlokatorzy właścicieli mieszkania oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Ich wydawaniem zajmuje się wolski ZGN. Wnioski można składać również we właściwych miejscowo Terenowych Zespołach Obsługi Mieszkańców.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl