W jednej z praskich kamienic odnaleziono chałupniczo wykonany piec. Podczas rozbiórki okazało się, że ktoś wmurował w niego zdobione fragmenty poprzednich konstrukcji. Na niektórych ornamentach zachowały się nawet ślady złoceń.
O odkryciu poinformowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, nadzorujące prace remontowe w kamienicy przy ulicy Małej 11. Budynek ten został wzniesiony około 1901 roku i znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Zdaniem konserwatora, piec powstał najpewniej w okresie powojennym.
"Mógł służyć do wypieku chleba lub drobnej, użytkowej ceramiki. Ze względu na brak jakichkolwiek walorów, zdecydowano się na jego rozbiórkę" - czytamy w komunikacie.
W trakcie rozbiórki ekipa odkryła niespodziewane materiały. "Natrafiono na wmurowane w piec fragmenty zdobionych, ceramicznych zwieńczeń, pochodzących z innych, wcześniejszych pieców. Fragmenty ceramicznego detalu mogły zostać użyte w celu powiększenia jego masy akumulacyjnej" - wyjaśniają urzędnicy.
Trafią do Archiwum Warszawskiego Detalu
Detale zdobione są eklektycznymi ornamentami, a niektóre fragmenty wciąż posiadają ślady po złoceniach. Zostały zabezpieczone w zbiorach Archiwum Warszawskiego Detalu.
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zapowiada, że fragmenty zostaną oczyszczone, opisane i zachowane jako przykład bogatej, eklektycznej ornamentyki stosowanej na początku XX wieku oraz świadectwo praktycznych rozwiązań stosowanych przy konstruowaniu pieców rzemieślniczych.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków