Chcą zamontować panele słoneczne na wszystkich miejskich budynkach. Radni przyznali 60 milionów złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent zapowiada instalacje fotowoltaiczne na miejskich budynkach
Prezydent zapowiada instalacje fotowoltaiczne na miejskich budynkachTVN24
wideo 2/2
Prezydent zapowiada instalacje fotowoltaiczne na miejskich budynkachTVN24

Wszystkie miejskie budynki mają zostać do 2030 roku wyposażone w instalacje fotowoltaiczne - zapowiedział w piątek prezydent stolicy. Rafał Trzaskowski podkreślał, że decyzja ma nie tylko wymiar ekologiczny, ale także geopolityczny. Chodzi o to, by uniezależnić się od rosyjskich gazu i ropy.

Prezydent Warszawy mówił podczas piątkowego briefingu prasowego, że w kontekście pomocy Ukrainie ważne są nie tylko doraźne działania, ale potrzeba także długofalowej strategii. - Mamy przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jaki sposób uniezależnić się od Rosji, w jaki sposób pokrzyżować plany Władimira Putina, jeśli chodzi o uzależnienie całej Europy od ropy i gazu. Musimy przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii - wskazał Rafał Trzaskowski.

I dodał, że w stolicy już 140 miejskich budynków ma panele fotowoltaiczne. - Właśnie postanowiliśmy wcielić w życie plan, który na celu ma zamontowanie fotowoltaiki na wszystkich miejskich budynkach do roku 2030 - zapowiedział. - Chcemy, żeby Warszawa była coraz bardziej niezależna od ropy i gazu. Chcemy oszczędzać energię, walczyć z ociepleniem klimatycznym, żeby w Warszawie było jak najczystsze powietrze. Tego typu decyzje mają również swój wymiar geopolityczny i dlatego ten program wprowadzamy - zaznaczył prezydent.

Poinformował, że Rada Warszawy przeznaczyła na ten cel 60 milionów złotych, co pozwoli na montaż instalacji w 200 lokalizacjach.

Jak przekonywał, takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć pobór energii. Z szacunków miejskich urzędników wynika, że do roku 2030 będzie możliwe jego zredukowanie o 30 procent. Dodatkowo ma to spowodować zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 87 tysięcy ton. - Czyli o tyle, ile dla porównania pochłonęłoby 20 hektarów lasu - wyjaśnił prezydent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Panele fotowoltaiczne mają znaleźć się na wszystkich miejskich budynkach (zdj. ilustracyjne)Shutterstock

Co Warszawa robi dla klimatu?

Do tej pory Warszawa zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40 procent do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku. "Dlatego stolica od kilku lat realizuje liczne inicjatywy w tym zakresie - to m.in. podłączanie kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej, wymiana przestarzałych pieców na olej i paliwo stałe w lokalach komunalnych oraz wsparcie finansowe dla mieszkańców w realizacji takiej inwestycji w zasobie prywatnym" - informował w lutym ratusz.

Zapewniał też, że stolica wspiera i realizuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Chodziło m.in. o wspomniane przez prezydenta panele fotowoltaiczne. "W trakcie realizacji jest też największa miejska inwestycja w OZE, wdrażana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - powstaje siedem instalacji paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 6,7 MW" - wyliczali urzędnicy.

Warszawa angażuje się także w międzynarodowe inicjatywy związane z klimatem i ekologią, m.in. Porozumienie Burmistrzów, C40 Cities Climate Leadership Group czy Green Cities.

Bardzo dużo do zrobienia pozostaje w kwestii wymiany kopciuchów. Stołeczny ratusz przekazał w styczniu, że w 2021 roku udało się zlikwidować 1396 kotłów. Do wymiany pozostało jeszcze ponad 7,5 tysiąca. 

Czytaj też: "Czarna walentynka" dla władz miasta za nieskuteczną walkę ze smogiem.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl