Warszawa przekaże 23 tramwaje do ukraińskiego miasta Konotop

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warszawskie tramwaje pojadą do ukraińskiego miasta Konotop
Warszawskie tramwaje pojadą do ukraińskiego miasta Konotop
Tramwaje Warszawskie
Tramwaje WarszawskieWarszawskie tramwaje pojadą do ukraińskiego miasta Konotop

W połowie lutego pierwsze z 23 warszawskich tramwajów Konstal 105 pojadą do ukraińskiego miasta Konotop. - To pierwszy przypadek, że do miasta z szerokimi szynami tramwajowymi trafiają polskie tramwaje - powiedział rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz.

Popularne, wysokopodłogowe "sto piątki" jeszcze niedawno masowo jeździły po stołecznych szynach. Stopniowo najstarsze z nich są wycofywane i zastępowane przez nowe Hyundaie. Teraz posłużą mieszkańcom ukraińskiego miasta w powiecie sumskim - Konotop.

Tramwaje pojadą koleją

- Dotychczas po ukraińskich miastach jeździły szerokotorowe czeskie tramwaje. Przy odnawianiu swojej floty, kupowano stare czeskie tramwaje i wymieniano w nich wózki. Zresztą w naszych tramwajach będzie tak samo. Ukraińcy wymienią w nich wózki, żeby dostosować do szerokości torowiska - powiedział Dutkiewicz. Zaznaczył, że transportowane będą koleją. - A to się teraz bardzo rzadko zdarza - dodał.

Tramwaje zostaną przekazane w dwóch seriach: 13 i 10 sztuk. W tej chwili są już przygotowane do załadunku na platformę. Mają zdjęte pantografy i hamulce szynowe. - Na bocznicy tramwajowej przy Obozowej będą ładowane na pociągi. Tramwaje Warszawskie są jedynym przedsiębiorstwem w Polsce, które ma połączenie z siecią kolejową - przekazał Dutkiewicz.

Konotop będzie miał ulicę Warszawską

Konotop leży w obwodzie sumskim, w północno-wschodniej Ukrainie. Według stanu na styczeń 2020 rok tabor stanowi tam 20 tramwajów produkcji radzieckiej i czeskiej. Warszawa oprócz tramwajów przekazała również sprzęt budowlany i samochody.

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy mer miasta Konotop Artem Semenikhin podziękował za pomoc od Warszawy. Przekazał również, że w dowód wdzięczności jedna z głównych ulic zmieniła nazwę na Warszawska.

Rafał Trzaskowski podsumował wizytę w Ukrainie
Rafał Trzaskowski podsumował wizytę w UkrainieTVN24

Autor:b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości