Drogowcy zakończyli przebudowę ulicy Marszałkowskiej między Królewską a placem Bankowym. Powstała dwukierunkowa trasa rowerowa. Pojawiły kilkumetrowe drzewa, jest też nowe oświetlenie.
Na Marszałkowskiej parkowanie zostało usunięte z chodników. Dla kierowców zostały wyznaczone nowe zatoki postojowe w miejscu trzeciego pasa ruchu. "Na odzyskanej przestrzeni pojawiła się trasa rowerowa, a prowadzący równolegle do niej chodnik przeszedł remont z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Na całej długości przebudowanego odcinka pieszych i rowerzystów od jezdni odgradza ściana zieleni" - zachwalają efekty prac drogowcy.
Jak doprecyzowali, miejsca postojowe poprzetykane są kilkudziesięcioma drzewami rosnącymi w nowym równych szpalerze i otoczone krzewami. Szpaler traci ciągłość jedynie na wysokości placu Żelaznej Bramy. Właśnie w tym miejscu została zostawiona rezerwa na przyszłe przejście w Osi Saskiej.
W sumie ulicę Marszałkowską na remontowanym odcinku ozdobiły 63 nowe drzewa. Wśród nich znalazło się: 29 platanów klonolistnych, 16 miłorzębów japońskich i 18 wiśni ptasich oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy. Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wynosi prawie 2600 metrów kwadratowych. Jak wyliczyli drogowcy, taka ilość wystarczyłaby na zazielenienie warszawskiej "patelni" trzy razy. "Jednocześnie podczas prac wzdłuż ulicy Marszałkowskiej nie wycięliśmy ani jednego drzewa, 52 z nich zostały zabezpieczone, a dwa – przesadzone" - dodali.
Nowe latarnie, wyniesione skrzyżowanie
Miejsca drzewom ustąpiły nie tylko samochody, ale też miejskie latarnie. "Ich słupy, które przy okazji wymieniliśmy na nowe, zostały przesunięte na pas dzielący między jezdniami. Ich lokalizację i tak należało zmienić, aby wygospodarować miejsce na drogę rowerową" - wyjaśnił Zarząd Dróg Miejskich. Jednocześnie zostały wymienione oprawy oświetleniowe. Stare sodowe oprawy zostały wymienione na energooszczędne LED-y. Z kolei chodnik i droga rowerowa oświetlane są przez osobne oświetlenie dzięki małym latarniom typu parkowego.
"Praktycznie wszystkie elementy składowe inwestycji służą też poprawie bezpieczeństwa. Nowe latarnie zapewniają lepsze oświetlenie, w tym doświetlenie okolicznych przejść dla pieszych. Równy chodnik zapewnia lepsze warunki dla pieszych, w tym dla osób o ograniczonej mobilności. Parkujące samochody nie manewrują już po chodniku, a ruch rowerowy jest odseparowany" - stwierdzili drogowcy.
Na skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej z placem Żelaznej Bramy powstało wyniesione przejście dla pieszych i przejazd rowerowy. Azyle dla pieszych powstały również na przejściach przy ulicy Elektoralnej i przy Ptasiej. "Zmiana jest duża szczególnie w tym drugim przypadku, ponieważ przesadnie szeroka tarcza skrzyżowania zachęcała dotychczas do nadmiernych prędkości czy też nielegalnego parkowania" - dodał ZDM.
Skwerek bez patrona, ale z ławkami
Na styku ulic Marszałkowskiej i Elektoralnej oraz placu Bankowego pojawiło się 11 miłorzębów japońskich oraz mała architektura. W tym miejscu powstał niewielki skwer, park kieszonkowy, na którym można przysiąść i odpocząć. "Nie ma nazwy i patrona, ale to w niczym nie przeszkadza w wypoczywaniu na nim" - stwierdzili drogowcy.
Są tu ławki z siedziskiem i oparciem, a obok stoją trzy ażurowe pergole, które zostały obsadzone bluszczem i zazielenią się na wiosnę. Dookoła przybyło krzewów. Po zmroku skwer oświetlają nowe latarnie.
"Cieszymy się, że udało nam się zakończyć wszystkie prace przed zimą. I to mimo czasowego wstrzymania części robót w związku z odkryciami archeologicznymi" - podkreślili drogowcy. Na wysokości placu Żelaznej Bramy robotnicy odkopali piwnice przedwojennych kamienic, a przy ulicy Elektoralnej – dawną oficynę Pałacu Błękitnego. Za roboty na Marszałkowskiej odpowiedzialna była firma Balzola.
Jak doprecyzował Zarząd Dróg Miejskich, uzupełnieniem prac będzie remont nawierzchni zachodniej jezdni ulicy Marszałkowskiej między placem Bankowym a ulicą Królewską. Frezowanie tego odcinka zaplanowane jest na wiosnę przyszłego roku.
Sześciometrowe drzewa z Czech
Drogowcy pracowali też na północ od placu Bankowego. "Na małej przestrzeni zaszła duża zmiana, która stanowi zapowiedź kierunku w jakim w przyszłości podążać będą dalsze przekształcenia placu Bankowego. Od listopada drzewa spotkamy tutaj już nie tylko ściśnięte w skromnym zgrupowaniu na jego wschodnim skraju. W ramach zadania koncentrujacego się na przebudowie fragmentu ul. Marszałkowskiej zasadziliśmy bowiem też dziesięć dorodnych platanów klonolistnych na samym placu" - podali.
Doprecyzowali, że znajdują się one przy budynku, w którym znajduje się siedziba warszawskiego ratusza oraz urząd wojewódzki. "Drzewa są okazałe – mają około sześciu metrów wysokości, obwód pnia o szerokości minimum 35 cm i przyjechały do nas ze szkółki w Czechach. Ich bujną koronę w pełnej krasie będzie można podziwiać wiosną i latem, gdy wszystko kwitnie" - opisali.
Drzewa zostały posadzone też w narożniku przy alei "Solidarności", w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego budynku miejskiego ratusza. Jak podał ZDM było to możliwe tylko dzięki współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. "Wysokie drzewa, które posadziliśmy bezpośrednio w ziemi, zastąpiły stojące tu wcześniej donice. Towarzyszy im mieszanka ozdobnych krzewów i bylin. Docelowo niewykluczone jest wydłużenie tego nowego szpaleru drzew. Chcielibyśmy, aby zieleń cieszyła oko wzdłuż całej zachodniej pierzei, aż po wylot ulicy Elektoralnej" - podali.
Rozpłytowano także przestrzeń między torami tramwajowymi a buspasem za skrętem z ulicy Senatorskiej. W miejsce drewnianych donic zasadzono dziesięć dębów.
Zmiany na placu Bankowym
Plac Bankowy czekają dalsze zmiany. W listopadzie zorganizowane zostały konsultacje społeczne w sprawie przyszłości tego miejsca. O docelowym zagospodarowaniu przestrzeni mieszkańcy rozmawiali z ekspertami od urbanistyki, krajobrazu, konserwacji zabytków czy mobilności.
Zgodnie ze wstępną koncepcją, którą wspólnie wypracowali, drzewa, krzewy i kwiaty zajmą około 25 procent jego przestrzeni. Bliżej budynku ratusza – w miejscu, gdzie obecnie parkują auta – mają powstać zielony skwer i fontanna. Przystanki komunikacji miejskiej mogą zostać zgrupowane w jednym miejscu. Pod uwagę brana jest także przebudowa torowiska tramwajowego i takie jego odsunięcie od pałacu Błękitnego, żeby zmieścić przy nim drogę dla rowerów.
Podobne spotkania – jak te dotyczące placu Bankowego – zorganizowane zostały w grudniu w sprawie zmian na placu Żelaznej Bramy.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM