Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Pożar w dawnej stołówce Osiedla Przyjaźń

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plPożar na Osiedlu Przyjaźń na Jelonkach

Na zabytkowym Osiedlu Przyjaźń na Jelonkach doszło w piątek wieczorem do pożaru. Spłonęło mieszkanie, mieszczące się w budynku dawnej stołówki. Strażacy przekazali jedną osobę pod opiekę ratowników medycznych. Z ogniem walczyło siedem zastępów.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze przy ulicy Konarskiego o godzinie 19.30. Jak precyzuje Michał Wichrowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, ogień pojawił się w drewnianym budynku mieszkalno-magazynowym. - Pożarem objęte było mieszkanie, ale nie przeszedł przez ścianę na magazyn. Po dojeździe pierwszego zastępu na miejsce zdarzenia ogień wychodził przez okna, a obraz z kamery termowizyjnej wskazywał, że może też wychodzić na poddasze. Dlatego dokonano wycinku w celu ugaszenia zarzewi ognia - relacjonuje strażak.

Na miejscu pracowało siedem zastępów straży pożarnej i 29 strażaków. Wezwano również policję, pogotowie ratunkowe i pogotowie gazowe. - Z mieszkania ewakuowano jedną osobę. Udzielono jej pierwszej pomocy, ponieważ uskarżała się na pewne dolegliwości. Następnie przekazano kobietę pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego - dodaje Wichrowski.

Działania straży pożarnej trwały dwie i pół godziny. Budynek objęty pożarem był w przeszłości stołówką Osiedla Przyjaźń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Skansen w środku miasta

Osiedle Przyjaźń określane jest czasem skansenem w środku miasta. Na początku lat 50. na Jelonkach powstało kilkadziesiąt podłużnych, kolorowych domów z drewna, przypominających architekturą wiejskie dworki. Wokół rozciągały się wówczas głównie pola, choć wieś Jelonki była już oficjalnie wcielona do Warszawy. Zabudowania zajmowały 40 hektarów i służyły pierwotnie budowniczym Pałacu Kultury i Nauki.

Miały dwa rodzaje malowania: niebiesko-białe i czerwono-białe. Rozróżniały się na pawilony dla robotników i domki jednorodzinne dla kadry. W czasie stawiania PKiN osiedle było otoczone drutem kolczastym i strzeżone przez wojsko. Było też samowystarczalne. Budowniczowie mieli stołówkę, kino, przychodnię, bibliotekę, pocztę i łaźnię. Odbywały się tam festyny, akademie, zawody sportowe i spotkania młodzieży radzieckiej i polskiej.

Po zakończeniu prac przy PKiN miejsce budowlańców zajęli studenci, a osiedle zostało przekazane przez miasto Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego. Zamieszkało tam około trzech tysięcy osób - studentów i pracowników naukowych. To w tamtym okresie nadano osiedlu nazwę Przyjaźń.

Układ urbanistyczny osiedla trafił w 2015 roku do gminnej ewidencji zabytków. Współcześnie część zabudowań nadal służy studentom. Nie wszystkie budynki zdołały jednak przetrwać. Na terenie osiedla działają też budynki użyteczności publicznej i Klub Studencki Karuzela.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl