Poboży, Jaruzelska, Kacprzak ponad podziałami bronią Soszyńskiego. Argumenty z lat 90.: z Warszawy wioski pan nie zrobi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, z roku na rok się poprawia"
"Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, z roku na rok się poprawia"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/6
Robert Soszyński po wypadku na Sokratesa

Nie milkną echa decyzji prezydenta Rafała Trzaskowskiego o odsunięciu Roberta Soszyńskiego od decyzji związanych z bezpieczeństwem na drogach. Na Twitterze spierają się jej zwolennicy i przeciwnicy, a linia frontu idzie w poprzek podziałów politycznych.

Krytykowany za blokowanie zmian poprawiających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów wiceprezydent Robert Soszyński stracił nadzór nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu. Prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował, że zadania te przejmie jego inny zastępca - Michał Olszewski, który odpowiada między innymi za architekturę i fundusze europejskie. Jako pierwsza informację o zmianach w ratuszu podała "Gazeta Stołeczna".

Soszyński przejmie Biuro Geodezji i Katastru, które wcześniej było pod nadzorem Michała Olszewskiego. Kilka miesięcy temu, po dymisji Pawła Rabieja, przydzielono mu także sprawy reprywatyzacji (Biuro Spraw Dekretowych). Nadal podlegają mu też Biuro Infrastruktury oraz Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa.

"Odarty z kompetencji"

Decyzja Trzaskowskiego jest szeroko komentowana w mediach społecznościowych przez lokalnych polityków, urzędników i aktywistów. Dość niespodziewanie Roberta Soszyńskiego na Twitterze zaczął bronić stołeczny radny z opozycyjnego klubu PiS Błażej Poboży. "Trzaskowski pozbył się człowieka Schetyny z Zarządu miasta. Szkoda że zamiast miastem zajmuje się wewnętrznymi gierkami w PO. Soszyński był akurat jedynym sensownym urzędnikiem we władzach m. st. Warszawy" – napisał na Twitterze Poboży.

Kiedy Michał Wojtczuk z "Gazety Stołecznej" zwrócił mu uwagę, że "Soszyński pozostaje w zarządzie miasta", radny odpowiedział: "Odarty z kompetencji. To jakby go nie było".

Pod wpisem Pobożego głos zabrała również radna Monika Jaruzelska (niezależna, startowała z listy SLD Lewica Razem). "Bardzo mnie zmartwiła ta decyzja. Prezydent Soszyński to najbardziej merytoryczna osoba w Ratuszu" – napisała radna.

"Z Warszawy wioski Pan nie zrobi"

Zadowolenia z decyzji prezydenta nie kryją aktywiści, szczególnie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które od lat krytykowało poczynania Roberta Soszyńskiego i podległego mu Biura Polityki Mobilności i Transportu. MJN zarzucało opieszałość we wdrażaniu zmian i krytykowało za podejście, które - ich zdaniem - hołduje komfortowi kierowców. Koronnym dowodem mają tu być projekty zmian na Kondratowicza czy przejść dla pieszych wokół ronda Dmowskiego, które na długie miesiące utknęły w Biurze Mobilności, gdzie oficjalnie były "konsultowane i analizowane".

Pod wpisem linkującym do artykułu "Stołecznej" głos zabrał Dariusz Kacprzak, zastępca burmistrza Pragi Północ ze stowarzyszenia Kocham Pragę, tworzącego koalicję z radnymi Koalicji Obywatelskiej. "Ja już żałuję. Prezydent Soszyński nie ulegał naciskom dot. realizacji bezsensownych pomysłów" – napisał Kacprzak.

Zareagował na to właśnie prezes MJN Jan Mencwel, który zasugerował, że w przyszłości sam Kacprzak podzieli los Soszyńskiego. Ten zaś odpowiedział w podobnym tonie. "Owszem, ale jest między nami różnica. Otóż przyszłość miast jest zielona piesza i rowerowa - taka, jaką głosimy. A nie benzynowa i betonowa, jaką głosi Pan. To odejdzie do lamusa" – napisał pod tym prezes MJN. Na to Kacprzak odpalił: "Z Warszawy wioski Pan nie zrobi".

Słowa te z pewnością zabrzmiały znajomo dla tych, którzy o poprawę bezpieczeństwa rowerzystów na stołecznych drogach walczą od lat 90. Są bowiem niemal dosłownym powtórzeniem bodaj najbardziej znanej antyrowerowej wypowiedzi warszawskiego urzędnika. 23 lata temu ówczesny rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich Marek Woś powiedział: "Warszawa to nie wieś, by po niej rowerem jeździć". Była to odpowiedź na ultimatum mieszkańców, domagających się poprawy warunków do jazdy rowerem. Cykliści zagrozili, że jeśli w ciągu miesiąca drogowcy nie wytyczą 500 metrów ścieżek, rowerzyści zablokują jedno z warszawskich rond, przez kilka godzin jeżdżąc w kółko. I tak w maju 1998 roku narodziła się Warszawska Masa Krytyczna – wzorem cyklistów z San Francisco, warszawiacy w każdy ostatni piątek miesiąca ruszali na wspólny objazd miasta.

Kilka lat temu rowerzyści zrezygnowali z organizowania comiesięcznych przejazdów, przyznając przy tym, że polityka miasta zmieniła się przez ten czas. Jak widać, zmiana nie wszędzie się jednak przyjęła.

ZOBACZ HISTORIĘ WARSZAWSKIEJ MASY KRYTYCZNEJ:

Czy Masa Krytyczna zmierza ku końcowi?
Czy Masa Krytyczna zmierza ku końcowi?Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl, archiwum "Faktów" TVN

dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP