"Metodą 'na komornika' wyłudzali pieniądze od dużych spółek". Z konta jednej zniknęło prawie pół miliona złotych

Źródło:
PAP
Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w związku z oszustwami "na komornika"TVN24

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy mieli przedstawiać komornikom sfałszowane sądowe dokumenty i w ten sposób wyłudzać pieniądze. - Dokumenty były tak dobrze podrobione, że odróżnienie ich od oryginału było praktycznie niemożliwe - powiedział PAP jeden ze śledczych. Sprawę zgłosił właściciel okradzionej spółki, z którego konta zniknęło ponad 400 tysięcy złotych.

Czynności pod nadzorem prokuratury prowadziła Komenda Rejonowa Policji na Mokotowie. Jak przekazał jej rzecznik Robert Koniuszy, sprawę oszustw "na komornika" udało się rozwiązać dzięki pracy operacyjnej mokotowskich funkcjonariuszy. - Policjanci ustalili, że podejrzani wyłudzają pieniądze od dużych spółek i wykorzystują do tego instytucję komornika. Zdobyli wiedzę dotyczącą komorniczych postępowań egzekucyjnych oraz dokumentów, które są konieczne do uzyskania tytułów wykonawczych. Postarali się o tak zwanych słupów i na ich dane preparowali dokumentację, z której wynikało, że to te osoby są wierzycielami i to one żądają wypłacenia im konkretnych kwot pieniędzy tytułem zaciągniętych w przeszłości zobowiązań. Ze sfałszowanej dokumentacji przygotowanej dla kancelarii komorniczej wynikało, że spółka, którą mieli zamiar pozbawić pieniędzy, w świetle prawa jest ich dłużnikiem – wyjaśnił Koniuszy.

Rzecznik mokotowskiej policji podał też, że podejrzani mieli wiedzę, że jedynym dokumentem koniecznym do rozpoczęcia procedury egzekucyjnej jest tytuł wykonawczy z sądu. Nakazy, którymi się posługiwali, były opatrzone pieczęciami XVII Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. Oprócz pieczęci na pismach znajdowały się także dane sędziów i pracowników sądu, którzy faktycznie w tym wydziale pracują. Jeden ze śledczych przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że dokumenty były tak dobrze podrobione, że odróżnienie ich od oryginału było praktycznie niemożliwe. - Dokument uprawniał komornika do zajęcia majątku dłużnika i przekazania konkretnych kwot pieniężnych na konto wierzyciela. Podejrzani przesłali takie dokumenty do kilku wybranych kancelarii – poinformował Koniuszy.

414 tysięcy złotych

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożył właściciel okradzionej spółki. Z jego konta zniknęło dokładnie 414 tysięcy złotych. Funkcjonariusze ustalili, kto może mieć z tym związek między innymi dzięki podsłuchom założonym na telefonach sprawców.

Robert W. i Piotr W. zostali ujęci 20 listopada po godzinie 13. przy ulicy Patriotów w Warszawie. Funkcjonariusze policji zatrzymali do kontroli pojazd, którym się poruszali, a następnie poinformowali o zarzutach, w związku z którymi są zatrzymani. Zabezpieczono telefony, które mieli przy sobie i dokumenty, na podstawie których zamierzali ubiegać się o kolejną nienależną im zapłatę. Posiadali także kartę płatniczą na nazwisko "słupa", na którego konto przelewane były pieniądze w pierwszej sprawie.

Podczas przeszukania mieszkania Roberta W. policja znalazła komputer, na którego dysku znajdowały się kolejne sfałszowane dokumenty. W. miał także w domu ukryte ponad 25 tysięcy złotych w gotówce. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Jeden z nich miał być prawnikiem

Rzeczniczka tej prokuratury Aleksandra Skrzyniarz poinformowała, że po przedstawieniu podejrzanym zarzutów oszustwa i posługiwania się fałszywymi dokumentami, a także zarzutów usiłowania dokonania dwóch kolejnych oszustw na kwoty 90 i 39 tys. zł, prokurator prowadzący skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. - Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował podejrzanych do dnia 18 lutego 2021 roku. Sprawa jest rozwojowa, podejmowane są działania, które mają na celu do ustalenia skali działalności podejrzanych – zaznaczyła Skrzyniarz.

Z ustaleń PAP wynika, że podejrzani nie przyznali się do winy. Piotr W., z zawodu prawnik, miał powiedzieć śledczym, że "nie jest przestępcą", a we współpracę z Robertem W. wszedł – w jego mniemaniu – legalnie. W. twierdził, że jego znajomy poprosił go o opinię prawną dokumentów, na podstawie których będzie ubiegał się o wszczęcie egzekucji komorniczej.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o zatrzymaniu podejrzanych o włamania do bankomatów metodą "black-box":

Policja zatrzymała podejrzanych o włamanie do bankomatów
Policja zatrzymała podejrzanych o włamanie do bankomatówKSP

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

22 października hala COS Torwar ponownie stanie się bokserskim sercem Polski! To będzie wydarzenie, które zachwyci nie tylko miłośników boksu, bo atrakcji będzie bardzo wiele.

Po roku przerwy Festiwal Boksu Olimpijskiego wraca do Warszawy

Po roku przerwy Festiwal Boksu Olimpijskiego wraca do Warszawy

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zadzwonił na policję i powiedział, że jest poszukiwany. Podał adres i poprosił o przyjazd patrolu. Trafił do aresztu, bo - jak powiedział - chciał zrobić "na złość" swojej partnerce.

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem na warszawskich Bielanach zderzyły się dwa auta: karetka i taksówka. W wyniku uderzenia pojazd uprzywilejowany przewrócił się na bok.

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób wybiera się na groby bliskich wcześniej, dlatego już w najbliższy weekend zostanie ułatwiony dojazd do cmentarzy Północnego i Bródnowskiego. Na trasy wyjadą autobusy przegubowe - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Źródło:
PAP

W sobotę, 19 października, w Rembertowie odbędzie się 12 edycja biegu "RUNbertów". Z kolei w niedzielę, 20 października biegacze spotkają się na starcie Biegu Przez Most ulicami Białołęki oraz mostem północnym. W związku z biegami mieszkańców czekają utrudnienia.

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił zażalenia obrońców na zatrzymanie Michała O. - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o prezesa Fundacji Profeto, która za prawie sto milionów złotych miała w warszawskim Wilanowie wybudować ośrodek pomocy dla ofiar przestępstw. Obrońca duchownego zapowiedział, że złoży skargę do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka.

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Źródło:
PAP

Sejm nie wyraził zgody na uchylenie immunitetu posłance Polski 2050 Joannie Musze, o co wnioskowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie już w 2021 roku. Sprawa dotyczy koncertu Madonny na Stadionie Narodowym.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Joanny Muchy

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Joanny Muchy

Źródło:
PAP, TVN24