Ponad sto lat temu nakreślili plany Warszawy, by zbudować wodociągi. Mapy zobaczysz w internecie

Plany Warszawy z kolekcji Lindleya trafiły do serwisu mapowego
Plany Warszawy z kolekcji Lindleya trafiły do serwisu mapowego
Źródło: mapa.um.warszawa.pl

Plany Warszawy z przełomu XIX i XX wieku trafiły do miejskiego serwisu mapowego. Dokumenty pochodzą z kolekcji Lindleya, opracowanej na potrzeby budowy sieci kanalizacyjno-wodociągowej w stolicy. Można na nich odnaleźć informacje o sytuacji terenowej, oznaczenia zabudowy drewnianej i murowanej, budynki użyteczności publicznej czy tereny zielone.

Kolekcja Planów Lindleya liczy ponad siedem tysięcy arkuszy, przygotowanych w latach 1883-1915. Uznawana jest za jedno z największych dzieł światowej kartografii i geodezji. Współcześnie są one cennym źródłem informacji o zabudowie i zagospodarowaniu terenu oraz infrastruktury Warszawy z początków XX wieku. "Ze względu na dokładność, szczegółowość i kartometryczność są wysokiej klasy opracowaniem kartograficznym, ale jednocześnie wyjątkowym dziełem sztuki" – podkreśla stołeczny ratusz.

Do miejskiego serwisu mapowego trafił rękopiśmienny barwny plan w skali 1:2500, opracowany w postaci kilkudziesięciu arkuszy w latach 1896-1906. "Aby móc je zaprezentować w serwisie poszczególne arkusze po zeskanowaniu zostały skalibrowane, czyli osadzone w układzie współrzędnych geograficznych oraz załadowane do bazy danych" - tłumaczą urzędnicy.

Cztery przedziały czasowe nałożone na współczesne warstwy

Plany zostały pogrupowane w czterech odrębnych warstwach. Podziału dokonano na podstawie treści i dat sporządzenia. Użytkownicy serwisu mapowego mogą odnaleźć je w przedziałach: 1896-1906, 1897, 1897-1901 oraz 1900-1901. Ratusz podkreśla, że materiał nałożony w ten sposób na współczesne warstwy mapowe jest dobrym punktem wyjścia do prowadzenia wszelkiego rodzaju badań dotyczących rozwoju przestrzennego Warszawy.

Dostęp do planów zyskamy, wchodząc na stronę www.mapa.um.warszawa.pl. Umieszczono je w zasobie historycznych materiałów kartograficznych "Historyczna". Po wejściu w tę kategorię, po w prawym górnym rogu mapy wybieramy opcję widoku "zdjęcia", wówczas rozwinie się lista z przedziałem czasowym. Gdy zaznaczymy w niej jeden jeden z wymienionych wcześniej zakresów, zobaczymy zdigitalizowane arkusze Lindleya.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Plany Lindleya trafiły do miejskiego serwisu mapowego
Plany Lindleya trafiły do miejskiego serwisu mapowego
Źródło: mapa.um.warszawa.pl

Mapy powstały w związku z budową wodociągów

Plany Lindleya opracowane zostały na potrzeby budowy warszawskich wodociągów, realizowanej pod kierunkiem Wiliama Heerleina Lindleya, na mocy umowy zawartej przez jego ojca Wiliama Lindleya z miastem Warszawa za prezydentury Sokratesa Starynkiewicza. Na planach, zależnie o skali oraz ich rodzaju, zawarto informacje o sytuacji terenowej, oznaczono zabudowę drewnianą i murowaną, budynki użyteczności publicznej, tereny zielone, przebieg sieci wodociągów i kanalizacji, numery policyjne i hipoteczne, a miejscami również nazwiska właścicieli nieruchomości. Znaleźć można na nich ślady późniejszych aktualizacji i prac planistycznych.

W ramach opracowania planów pomierzono 187,4 km ulic, w skali 1:200 skanowano 312 kwartałów ulic o powierzchni 1684 ha oraz wielkie powierzchnie poza granicami miasta w skalach 1:500 oraz 1:1000. W Archiwum Państwowym w Warszawie znajduje się 7414 arkuszy planów. 

Materiały w skali 1:2500, zamieszczone w miejskim serwisie mapowym, stanowią uzupełnienie publikowanego tam wcześniej planu w skali 1:250 z tego samego zbioru.

Informowaliśmy też o utworzonej przez ratusz mapie koron drzew:

2021
"Mapa Koron Drzew to jedyne i pierwsze przedsięwzięcie na taką skalę w naszym kraju"
Źródło: Urząd Miasta Warszawy
Czytaj także: