Ponad sto lat temu nakreślili plany Warszawy, by zbudować wodociągi. Mapy zobaczysz w internecie

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Plany Warszawy z kolekcji Lindleya trafiły do serwisu mapowegomapa.um.warszawa.pl

Plany Warszawy z przełomu XIX i XX wieku trafiły do miejskiego serwisu mapowego. Dokumenty pochodzą z kolekcji Lindleya, opracowanej na potrzeby budowy sieci kanalizacyjno-wodociągowej w stolicy. Można na nich odnaleźć informacje o sytuacji terenowej, oznaczenia zabudowy drewnianej i murowanej, budynki użyteczności publicznej czy tereny zielone.

Kolekcja Planów Lindleya liczy ponad siedem tysięcy arkuszy, przygotowanych w latach 1883-1915. Uznawana jest za jedno z największych dzieł światowej kartografii i geodezji. Współcześnie są one cennym źródłem informacji o zabudowie i zagospodarowaniu terenu oraz infrastruktury Warszawy z początków XX wieku. "Ze względu na dokładność, szczegółowość i kartometryczność są wysokiej klasy opracowaniem kartograficznym, ale jednocześnie wyjątkowym dziełem sztuki" – podkreśla stołeczny ratusz.

Do miejskiego serwisu mapowego trafił rękopiśmienny barwny plan w skali 1:2500, opracowany w postaci kilkudziesięciu arkuszy w latach 1896-1906. "Aby móc je zaprezentować w serwisie poszczególne arkusze po zeskanowaniu zostały skalibrowane, czyli osadzone w układzie współrzędnych geograficznych oraz załadowane do bazy danych" - tłumaczą urzędnicy.

Cztery przedziały czasowe nałożone na współczesne warstwy

Plany zostały pogrupowane w czterech odrębnych warstwach. Podziału dokonano na podstawie treści i dat sporządzenia. Użytkownicy serwisu mapowego mogą odnaleźć je w przedziałach: 1896-1906, 1897, 1897-1901 oraz 1900-1901. Ratusz podkreśla, że materiał nałożony w ten sposób na współczesne warstwy mapowe jest dobrym punktem wyjścia do prowadzenia wszelkiego rodzaju badań dotyczących rozwoju przestrzennego Warszawy.

Dostęp do planów zyskamy, wchodząc na stronę www.mapa.um.warszawa.pl. Umieszczono je w zasobie historycznych materiałów kartograficznych "Historyczna". Po wejściu w tę kategorię, po w prawym górnym rogu mapy wybieramy opcję widoku "zdjęcia", wówczas rozwinie się lista z przedziałem czasowym. Gdy zaznaczymy w niej jeden jeden z wymienionych wcześniej zakresów, zobaczymy zdigitalizowane arkusze Lindleya.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Plany Lindleya trafiły do miejskiego serwisu mapowegomapa.um.warszawa.pl

Mapy powstały w związku z budową wodociągów

Plany Lindleya opracowane zostały na potrzeby budowy warszawskich wodociągów, realizowanej pod kierunkiem Wiliama Heerleina Lindleya, na mocy umowy zawartej przez jego ojca Wiliama Lindleya z miastem Warszawa za prezydentury Sokratesa Starynkiewicza. Na planach, zależnie o skali oraz ich rodzaju, zawarto informacje o sytuacji terenowej, oznaczono zabudowę drewnianą i murowaną, budynki użyteczności publicznej, tereny zielone, przebieg sieci wodociągów i kanalizacji, numery policyjne i hipoteczne, a miejscami również nazwiska właścicieli nieruchomości. Znaleźć można na nich ślady późniejszych aktualizacji i prac planistycznych.

W ramach opracowania planów pomierzono 187,4 km ulic, w skali 1:200 skanowano 312 kwartałów ulic o powierzchni 1684 ha oraz wielkie powierzchnie poza granicami miasta w skalach 1:500 oraz 1:1000. W Archiwum Państwowym w Warszawie znajduje się 7414 arkuszy planów. 

Materiały w skali 1:2500, zamieszczone w miejskim serwisie mapowym, stanowią uzupełnienie publikowanego tam wcześniej planu w skali 1:250 z tego samego zbioru.

Informowaliśmy też o utworzonej przez ratusz mapie koron drzew:

"Mapa Koron Drzew to jedyne i pierwsze przedsięwzięcie na taką skalę w naszym kraju"
"Mapa Koron Drzew to jedyne i pierwsze przedsięwzięcie na taką skalę w naszym kraju"Urząd Miasta Warszawy

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: mapa.um.warszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 25.05 w wielu miejscach Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada, pojawia się grad i silnie wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl