Aleja Tomasz Hopfera, park Agrykola – to w tym miejscu ambasada widzi miejsce pomnika przyjaźni turecko-polskiej. Pomysł trafił właśnie pod obrady radnych dzielnicy Śródmieście. "Ambasador Republiki Turcji wystąpił z propozycją upamiętnienia ponad 300-letniej historii przyjaźni Turcji i Polski. Przedstawił propozycję pomnika jako przedstawienia dwóch siedzących, ściskających dłonie postaci" - czytamy w projekcie uchwały.
Pokój Chocimski
Chodzi nie o pierwsze z brzegu osoby. To z jednej strony wielki wezyr imperium osmańskiego Dilaver Pasza, a z drugiej Stanisław Lubomirski, regimentarz wojsk koronnych i litewskich w bitwie pod Chocimiem. Bitwy, która odbyła się w roku 1621. I zakończyła się taktycznym zwycięstwem Rzeczypospolitej. Pomnik nawiązuje do eksponowanego na Zamku Królewskim w Warszawie obrazu Marcello Bacciarellego "Pokój Chocimski". Dokładnie do sceny zawarcia traktatu pokojowego między Polską a Turcją 9 listopada 1621 roku.
Na pomniku ma być też cytat w języku polskim, tureckim i angielskim z Adama Mickiewicza: W czasach kiedy żadne z państw nie sprzeciwiało się uciskowi Polski przez wrogich sąsiadów, jedynymi naszymi przyjaciółmi byli Turcy. Darzymy naród turecki przyjaźnią jako ten, który nie ugiął się przed naszymi wrogami i nie zaakceptował rozbiorów Polski.
Sobieski spod Wiednia
Specyficzna jest jednak lokalizacja. Monument ma się znaleźć w odległości około 250 metrów od pomnika Jana III Sobieskiego na kładce przy Agrykoli. Ten został postawiony, by uczcić wodza słynnej w Europie bitwy wiedeńskiej z 1683 roku. Widać na nim króla na koniu, w zbroi rycerskiej i hełmie z pióropuszem... tratującego osmańskich żołnierzy, co dość wyraźnie sygnalizuje, że w 300-letniej historii były okresy, gdy przyjaźń schodziła na plan dalszy.
Mimo ryzykownego sąsiedztwa, nowy projekt został zaopiniowany pozytywnie przez radę dzielnicy. Ostateczną decyzję w sprawie budowy podejmie Rada Warszawy.
Autorka/Autor: ran/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały urzędu