Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Parada Równości 2020. Organizatorzy podali datę

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
ab
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
TVN24Parada Równości [archiwalne]

Warszawska Parada Równości po raz 20. przejdzie ulicami stolicy. Organizatorzy poinformowali, że jubileuszowa edycja odbędzie się 20 czerwca 2020 roku. Motyw przewodni wydarzenia to dżungla.

- Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na przyszłoroczną jubileuszową XX Paradę Równości. Nadchodzi wielkie święto miłości i akceptacji – zachęca Julia Maciocha, prezeska Fundacji Wolontariat Równości, od trzech lat organizatorka Parady Równości w Warszawie.

Głównym motywem będzie dżungla

"Parada Równości jest najważniejszym świętem wszystkich osób, dla których wolność, równość i wzajemna tolerancja stanowią wartości nadrzędne" - czytamy w komunikacie organizatorów. Głównym motywem oprawy graficznej przyszłorocznego wydarzenia będzie dżungla, co nawiązuje do jednego z postulatów Parady wzywającego do ochrony środowiska.

Wydarzenie od trzech lat organizowane jest przez zespół wolontariuszek i wolontariuszy. Według szacunków organizatorów, w poprzedniej edycji Parady wzięło udział ponad 80 tysięcy osób.

Sprzeciw wobec nietolerancji

Parada Równości po raz pierwszy przeszła ulicami Warszawy w 2001 roku. Organizatorzy głoszą, że ich celem jest sprzeciw wobec nietolerancji i wykluczeniu. Warszawską Paradę Równości organizuje środowisko LGBTQ+. Za oficjalną organizację wydarzenia odpowiada Fundacja Wolontariat Równości, a za jego kształt komitet organizacyjny, do którego - jak twierdzą organizatorzy w mediach społecznościowych - może wstąpić każda osoba, instytucja, organizacja i firma.

Organizatorzy upominają się również o prawa mniejszości wyznaniowych, etnicznych, osób z niepełnosprawnościami i innych grup uważanych przez nich za dyskryminowane.

Jak stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Parada Równości to uczenie postawy otwartości i tolerancji.

- Byłem na takich paradach już kilkukrotnie i widziałem tam uśmiechniętych ludzi. To przede wszystkim podstawa do tego, żeby rozmawiać o tolerancji, a Warszawa jest miastem otwartym i tolerancyjnym - mówił.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o poprzedniej edycji Parady Równości:

"Wolność, równość, miłość". Parada Równości przeszła przez centrum

Przemówienie Rafała Trzaskowskiego TVN24
wideo 2/3

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

ab