Szpital Południowy wznowił przyjęcia pacjentów

Aktualizacja:
Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kaznowska: przy 270 pacjentach aparatura tlenowa powiedziała dosyć
Kaznowska: przy 270 pacjentach aparatura tlenowa powiedziała dosyćTVN24
wideo 2/5
TVN24Kaznowska: przy 270 pacjentach aparatura tlenowa powiedziała dosyć

Zakończyły się prace związane z budową nowej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. W sobotę o godzinie 13 placówka wznowiła przyjmowanie pacjentów. Wcześniej nowa instalacja przeszła niezbędne testy.

O zakończeniu prac związanych z budową dodatkowej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym poinformowała w piątek wieczorem wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska. "Pomiarem ciśnienia tlenu i szczelności instalacji zakończyliśmy trwającą dwa tygodnie wielką operację budowy dodatkowej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym" - przekazała na Twitterze Kaznowska. Zapowiedziała również, że w sobotę placówka zacznie przyjmować nowych pacjentów.

Przed południem nowa instalacja przechodziła jeszcze niezbędne testy. - Trwa testowanie nowej instalacji tlenowej, co jest procedurą konieczną przed wznowieniem przyjęć. Czekamy na informację ze szpitala w sprawie wznowienia przyjęć. Najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów - przekazała nam Marzena Wojewódzka z biura prasowego stołecznego ratusza.

O godzinie 13 Wojewódzka poinformowała, że szpital wznawia przyjęcia. - Biorąc pod uwagę wydolność Szpitalnego Oddziału Ratunkowego placówka jest w stanie przyjąć około 20-25 pacjentów dziennie - przekazała.

Awaria w Szpitalu Południowym

Jak informował wcześniej stołeczny ratusz w niedzielę 24 października w Szpitalu Południowym padł rekord liczby przyjętych pacjentów – w szpitalu hospitalizowano wówczas 270 osób. Wszyscy leczeni wymagali tlenoterapii na różnych poziomach, w tym również podłączenia do urządzeń typu hi-flow (aparat do wysokoprzepływowej terapii tlenem) oraz respiratorów. Z powodu jednoczesnego ogromnego poboru tlenu dostarczanego pacjentom hospitalizowanym w Szpitalu Południowym doszło do ponaddwukrotnego obciążenia sieci tlenowej i uszkodzenia elementów instalacji. W związku z tym przyjęcia nowych pacjentów zostały wstrzymane. Ratusz zaznaczał, że bez budowy nowej, niezależnej instalacji tlenowej, powrót do pełnego obłożenia placówki nie byłby możliwe.

Szpital Południowy - jak podkreślają władze Warszawy - był projektowany jako wieloprofilowa placówka medyczna, a nie szpital covidowy, gdzie zachodzi konieczność jednoczesnego podłączenia do tlenu niemal 300 pacjentów.

Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości