Trzytonowy zbiornik z tlenem dotarł do Szpitala Południowego

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Zbiornik tlenowy z RARS dotarł do Szpitala Południowego
Zbiornik tlenowy z RARS dotarł do Szpitala PołudniowegoMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plZbiornik tlenowy z RARS dotarł do Szpitala Południowego

W piątek do Szpitala Południowego w Warszawie, gdzie leczeni są pacjenci z COVID-19, dostarczono trzytonowy zbiornik z tlenem z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Jak przekazała przedstawicielka stołecznego ratusza, w czwartek rozpoczęła się rozbudowa wewnętrznej sieci tlenowej. - Chcemy jak najszybciej wznowić przyjęcia pacjentów - podkreśliła.

W środę po południu w Szpitalu Południowym doszło do usterki technicznej instalacji tlenowej. Ze względu na dużą liczbę pacjentów instalacja była przeciążona ponad dwukrotnie, co powodowało jej dalsze nadmierne zużywanie się. Dlatego w środę spotkał się podwójny sztab kryzysowy wojewodą mazowieckim i władzami Warszawy. Wojewoda zadeklarował pomoc i zwrócił się do premiera o udostępnienie trzytonowego zbiornika tlenowego z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

W piątek rano z jednej z baz RARS wyruszył transport ze zbiornikiem. Prezes RARS Michał Kuczmierowski poinformował, że początkowo zbiornik miał być dostarczony do szpitala w czwartek, jednak na prośbę kierownictwa placówki medycznej dostawę przełożono na piątek.

Jak przekazał reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter, zbiornik dostarczono około godziny 14. - Na teren szpitala wjechał ciężarowy samochód z tzw. HDS-em, czyli dźwigiem. W sąsiedztwie dwóch innych szpitalnych instalacji z ciekłym tlenem ustawiono zbiornik z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - poinformował Szmelter.

Do Szpitala Południowego dostarczono zbiornik tlenowy Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Szpital wciąż nie przyjmuje nowych pacjentów

W piątek Marzena Wojewódzka z biura prasowego stołecznego ratusza przekazała aktualne dane dotyczące liczby pacjentów w Szpitalu Południowym. - W szpitalu przebywa 180 pacjentów, z czego 44 na łóżkach respiratorowych. Pacjenci, którzy kwalifikują się do wypisywania, opuszczają szpital. W czwartek pacjentów na łóżkach zwykłych było 153 - poinformowała Wojewódzka.

- Szpital nadal ma wstrzymane przyjęcia. Wczoraj (w czwartek - red.) zostały wymienione zużyte elementy instalacji tlenowej i od wczoraj ruszyła też rozbudowa wewnętrznej sieci tlenowej w placówce. Mamy nadzieję, że te prace zakończą się w ciągu dwóch tygodni. Chcemy jak najszybciej wznowić przyjęcia pacjentów covidowych - dodała.

Przedstawicielka stołecznego ratusza zaznaczyła również, że docelowo w Szpitalu Południowym, zgodnie z decyzją ministra zdrowia, będzie można przyjąć 300 pacjentów, w tym 80 wymagających leczenia respiratorem.

Od poniedziałku do Szpitala Południowego nie są przyjmowani nowi pacjenci. Już wtedy stołeczny ratusz wyjaśniał, że duża liczba pacjentów wiąże się z ogromnym jednoczesnym poborem tlenu, co skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji tlenowej, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości