Muzeum rekrutuje wolontariuszy do akcji Żonkile

Wolontariuszki akcji Żonkile
Wolontariuszki akcji Żonkile
Źródło: Dorota Olsztyńska / MHŻP POLIN
19 kwietnia wolontariusze będą rozdawać warszawiakom papierowe żonkile – symbol pamięci. Akcja jest związana z uroczystościami w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN rekrutuje chętnych do zespołu wolontariuszy.

W akcji mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 14 lat, są dobrze zorganizowane, sprawnie komunikują się z ludźmi, potrafią pracować w grupie, są zainteresowane historią najnowszą (nie jest to warunek konieczny). Atutem jest znajomość języków obcych: angielskiego lub innych.

Do grona ambasadorów akcji dołączyli do tej pory między innymi: Ewa Błaszczyk, Brodka, Maria Dębska, Kortez, Bartosz Kurek, Marian Turski i Adam Woronowicz.

Nawet 200 tysięcy kwiatów jednego dnia

"Wolontariusze przekażą warszawiakom papierowe żonkile - symbol pamięci. Warto dołączyć do akcji nagrodzonej tytułem najlepszej kampanii społecznej, która stanowi zarówno lekcję historii, jak i naukę szacunku i tolerancji” – zachęca muzeum.

Wolontariusze rozdawali do tej pory w jeden dzień nawet dwieście tysięcy kwiatów. W tym roku będzie to już ósma akcja. Rekrutacja potrwa do 24 lutego. Szczegółowe informacje na temat zapisów można znaleźć tutaj.

Akcja Żonkile ruszyła po raz pierwszy w 2013 roku z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tej pory wzięło w niej udział ponad trzy tysiące wolontariuszy w Warszawie. Ich zadaniem jest rozdawanie papierowych kwiatów na ulicach stolicy, ale też informowanie o obchodzonej rocznicy.

Oprócz akcji Żonkile Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji rocznicy pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie organizuje co roku również spotkania, spacer czy uroczysty koncert.

Muzeum kontynuuje tradycję Marka Edelmana

Dlaczego akurat żonkile? Muzeum POLIN tłumaczy, że wiąże się to z postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który razem z Żydowskim Związkiem Wojskowym zorganizował powstanie.

"Edelman był jednym z nielicznych ocalałych bojowców i po wojnie, w rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając 19 kwietnia tysiące papierowych kwiatów i ulotki informujące o powstaniu. Nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Na tvnarszawa.pl opisywaliśmy poprzednie akcje Żonkile:

Żonkile przypomną o walkach w getcie. "Chodziło o zemstę i obronę godności"

Źródło: TVN24
"Powstanie oznaczało koniec żydowskiej Warszawy"
"Powstanie oznaczało koniec żydowskiej Warszawy"
Teraz oglądasz
Paula Sawicka o symbolu żonkila
Paula Sawicka o symbolu żonkila
Teraz oglądasz
Maria Mossakowska zaangażowaniu wolontariuszy
Maria Mossakowska zaangażowaniu wolontariuszy
Teraz oglądasz
"To był przykład tego, że można toczyć walkę w mieście"
"To był przykład tego, że można toczyć walkę w mieście"
Teraz oglądasz
Czytaj także: