Ratusz ogłosił przetarg na modernizację placu Na Rozdrożu. Powstaną dodatkowe windy na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej, droga dla rowerów i naziemne przejścia dla pieszych. W planach są też zmiany na peronach autobusowych. Równolegle mają ruszyć prace związane z budową pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Urzędnicy podkreślają, że w projekcie nowej organizacji ruchu uwzględnione zostały uwagi mieszkańców zebrane podczas konsultacji w 2019 roku. Wskazywano wówczas, że to miejsce powinno się zmienić dla pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej. "We wrześniu stołeczni radni przyznali środki na tę inwestycję. Teraz Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg i do 19 grudnia br. czeka na oferty. Wykonawca będzie miał rok na zrealizowanie prac" - poinformował ratusz w czwartkowym komunikacie.
Nowe windy przy placu Na Rozdrożu
W ramach przebudowy placu zamontowane zostaną nowe windy na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej. Wykonawca zajmie się także przebudową schodów i samych przystanków. Ratusz podaje, że autobusowe perony zostaną poszerzone, wyposażone w więcej miejsc do siedzenia oraz wyższy, profilowany krawężnik, który ułatwi wsiadanie do autobusu.
Zlikwidowane zostaną przejścia podziemne a piesi zyskają przejścia naziemne - po zachodniej stronie Alej Ujazdowskich oraz przez wlot ulicy Koszykowej. Kolejna "zebra" pojawi się w osi alei Wyzwolenia. Po zachodniej stronie placu powstanie łącznik i droga dla rowerów, dzięki której rowerzyści bezpośrednio z placu dotrą na wiadukty nad Agrykolą (obecnie są przebudowywane przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta).
Wybudują Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Jak informuje ratusz, równolegle, w rejonie placu Na Rozdrożu, ma powstać zapowiadany pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku, upamiętniający zwycięską walkę na przedpolach stolicy. Pomnik zostanie wybudowany w ramach rządowego programu "Niepodległa". Obie inwestycje mają być realizowane w tym samym czasie, dlatego jednostki miejskie zaangażowane w projekt, są w stałym kontakcie z przedstawicielami programu "Niepodległa".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy