Dwie historyczne budki wrócą na Bazar Różyckiego

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plRemont Bazaru Różyckiego

Miasto szuka firmy, która wyremontuje dwie najlepiej zachowane historyczne budki z Bazaru Różyckiego. Staną nieopodal ustawionych niedawno w części należącej do miasta blaszanych pawilonów. Drewniane obiekty mają służyć jako punkt informacyjny.

Jak przypomina Biuro Stołecznego Konserwatora zabytków, w zeszłym roku na części bazaru należącej do miasta, ustawiono 42 nowe pawilony handlowe. Blaszaki zostały pomalowane na zielony kolor, co jest nawiązaniem do drewnianych budek, które stały tu wcześniej. Pawilony mają duże okna, które miały poprawić warunki pracy sprzedawców i zachęcać kupujących. Wytyczono prostopadłe alejki zakończone niewielkimi skwerami, posadzono zieleń, zorganizowano plac zabaw i przestrzeń do spotkań dla mieszkańców.

Nowe obiekty wywołały mieszane odczucia warszawiaków. Nie widać też tłumów chętnych do robienia zakupów. Ale należy pamiętać, że handel dopiero wraca do życia po zastoju spowodowanych pandemią. Miasto podkreśla też, że takie zagospodarowanie fragmentu bazaru jest tylko tymczasowe. Docelową modernizację utrudnia sytuacja własnościowa "Różyca". Większa część targowiska jest w prywatnych rękach, a - jak można usłyszeć w ratuszu - woli współpracy raczej nie widać. W mediach pojawiły się wręcz spekulacje o pomyśle budowy w tym miejscu centrum handlowego, co przekreślałoby plany zachowania tradycyjnej formy handlu, także nowatorskie koncepcje kreślone przez architektkę Aleksandrę Wasilkowską (czytaj więcej).

W ostatnim czasie od strony Brzeskiej pojawiły się food trucki w przestrzeni nazwanej Off Brzeska. Teraz miasto zapowiada kolejne zmiany na swojej części (bliżej Targowej).

Bazar Różyckiego w nowej odsłonie

W tym rejonie teren targowiska styka się z pozostałością rozebranej wcześniej kamienicy. W murze znajdują się otwory okienne bez szklenia, ale z ramami i kratami. "Oba elementy zostaną zachowane, a w wyremontowanych oknach zawisną historyczne zdjęcia bazaru. Dodatkowo zamocowane będą tablice z informacjami o dziejach tego miejsca" – czytamy w komunikacie stołecznego konserwatora.

Bazar zostanie uzupełniony o pergole i instalacje artystyczne. Ażurowe przegrody, po których będzie piąć się zieleń, zostaną wykonane z odzyskanych starych, drewnianych elementów. Mają ocieplić wrażenie wprowadzone przez tymczasowe pawilony.

Dwie najlepiej zachowane historyczne budki, w których niegdyś handlowano na "Różycu", po konserwacji znów staną na targowisku "jako świadkowie dziejów tej części Warszawy". Obecnie trwają prace nad wyłonieniem firmy, która je wyremontuje. Docelowo stare budki będą pełnić funkcję punktu informacyjnego.

Historyczna budka z Bazaru RóżyckiegoBiuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Bazar powstał jeszcze w zaborze rosyjskim, przetrwał dwie wojny światowe, II RP i PRL. Łaskawe były dla niego także początki III RP, ale wraz z powstaniem Jarmarku Europa na Stadionie X-lecia zaczął podupadać. Likwidacja tego handlowego giganta niewiele już mu pomogła.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków