Marsz Pamięci przejdzie ulicami Muranowa. Towarzyszy mu wystawa roślin, które wyrosły na morzu gruzów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektorka ŻIH o Marszu Pamięci
Dyrektorka ŻIH o Marszu PamięciTVN24
wideo 2/3
Dyrektorka ŻIH o Marszu PamięciTVN24

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy po raz 12. Jego tegoroczna odsłona będzie poświęcona oporowi, który mieszkańcy getta manifestowali podczas powstania. Wydarzeniu towarzyszy wystawa plenerowa pokazująca gatunki roślin, które wyrosły na gruzach żydowskiej dzielnicy oraz koncert utworów w języku jidysz.

Marsz, który przejdzie ulicami Warszawy 21 lipca, upamiętnia początek wielkiej akcji likwidacyjnej. W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim marszowi towarzyszy wystawa plenerowa "Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim". "Jej unikatowa konstrukcja odnosi się do roślin, które w skrajnie niesprzyjających warunkach wyrosły na gruzach Muranowa" - informuje Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie.

Jak zapowiedziała Monika Krawczyk, dyrektorka ŻIH, Marsz Pamięci wyruszy o godziny 18 sprzed pomnika Umschlagplatz przy ulicy Stawki. - Marsz, jak zwykle, idzie od śmierci do życia. Chcemy pokazać wymiar tego, że pamiętamy nie tylko tragiczną śmierć, ale także cały dorobek społeczności żydowskiej w Warszawie - mówiła Krawczyk. - Ta społeczność przyczyniała się do rozwoju kulturalnego i gospodarczego naszego miasta - podkreśliła.

Marsz zakończy się przed kinem Muranów u zbiegu alei "Solidarności" i placu Bankowego.

Zdjęcie zrobione przez okno szpitala św. Zofii, u zbiegu ul. Żelaznej i Nowolipie, wychodzące prawdopodobnie (to jeszcze do potwierdzenia) na ul. Nowolipie. Komentarz autora zdjęcia zapisany po wojnie na rewersie odbitki, przechowywanej w archiwum USHMM w Waszyngtonie: "Sceny z ewakuacji getta ok. 20.4.1943".
Żydzi prowadzeni na UmschlagplatzZdjęcie zrobione przez okno szpitala św. Zofii, u zbiegu ul. Żelaznej i Nowolipie, wychodzące prawdopodobnie (to jeszcze do potwierdzenia) na ul. Nowolipie. Komentarz autora zdjęcia zapisany po wojnie na rewersie odbitki, przechowywanej w archiwum USHMM w Waszyngtonie: "Sceny z ewakuacji getta ok. 20.4.1943". Fot. Z. L. Grzywaczewski / z archiwum rodzinnego Macieja Grzywaczewskiego, syna Leszka Grzywaczewskiego / zdjęcie z negatywu: Muzeum POLIN

Wyrosły na morzu gruzów

O wystawie "Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim" opowiadała jej kuratorka Maria Ferenc z ŻIH. - Na wystawie staraliśmy się uchwycić moment, kiedy energia konspiracji getta warszawskiego kieruje się ku idei organizacji oporu zbrojnego. To nakłada się z momentem, kiedy rozpoczęła się akcja likwidacyjna. Wtedy działacze konspiracyjni bardzo poważnie zaczęli zgłaszać postulaty organizacji powstania - powiedziała Ferenc. - Musimy jednak pamiętać, że w momencie, kiedy rozpoczęły się wywózki z Warszawy do Treblinki, w getcie były dwa, trzy, może cztery pistolety. Ostatnie przestrzenie wystawy poświęcamy organizacji powstania w getcie, temu, jak wiele przygotowań to powstanie wymagało - podkreśliła.

- Wystawa ma bardzo fascynującą formę. Tablice, na których przedstawiliśmy opowieść o wielu obliczach oporu w getcie warszawskim są zamontowane na kwietniku, w którym zasadzono rośliny, które po wojnie wyrosły na tym morzu gruzów - zapowiedziała Maria Ferenc. - Używamy roślin, które przetrwały w tych niezwykle trudnych warunkach do tego, żeby opowiedzieć właśnie o tych, którzy nieco podobnie, w tym oceanie cierpienia, jakim getto warszawskie było, próbowali działać i stawiać opór - dodała kuratorka.

Zobacz też: One pierwsze powróciły na ruiny getta. Odtworzyli rośliny na wyjątkową wystawę

Rośliny jako żywy dowód pamięci
Rośliny jako żywy dowód pamięciTVN24

Dosłowne znaczenie korzeni

Z kolei, jak zaznaczył Franciszek Bojańczyk z ŻIH, również kurator wystawy, korzenie o których mowa w tytule ekspozycji są rozumiane dosłownie. W znacznym stopniu do realizacji wystawy w tej formie przyczyniła się praca wykonana przez botanika Romana Kobendzę. - Jako pracownik Biura Odbudowy Warszawy wędrował po gruzach Muranowa i odnajdywał tutaj gatunki, które się na wystawie pojawią. Gatunki, które mimo całego zniszczenia, były w stanie tutaj trwać. To są też korzenie oporu względem tego, co się stało - wyjaśnił Bojańczyk.

- Rośliny znaczą dla nas zwykle nadzieję. W tym przypadku ta nadzieja jest raczej ograniczona. Ludzie, których upamiętniamy, zginęli. Pamiętamy o nich. Nie ma tu nadziei, że coś się udało. Ale wiedza o tym, że był opór w getcie, pomimo tak trudnych warunków, jest w pewnym sensie optymistyczne- podkreślił Franciszek Bojańczyk.

Tego samego dnia na zakończenie marszu zorganizowany zostanie koncert. Zaprezentowane zostaną cztery utwory w języku jidysz. Będą to utwory związane oporem, gettem wileńskim i gettem warszawskim. Koncert odbędzie się na skwerze przed kinem Muranów.

Transporty odbywały się z UmschlagplatzIPN

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Z. L. Grzywaczewski / z archiwum rodzinnego Macieja Grzywaczewskiego, syna Leszka Grzywaczewskiego / zdjęcie z negatywu: Muzeum POLIN

Pozostałe wiadomości

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zadzwonił na policję i powiedział, że jest poszukiwany. Podał adres i poprosił o przyjazd patrolu. Trafił do aresztu, bo - jak powiedział - chciał zrobić "na złość" swojej partnerce.

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem na warszawskich Bielanach zderzyły się dwa auta: karetka i taksówka. W wyniku uderzenia pojazd uprzywilejowany przewrócił się na bok.

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób wybiera się na groby bliskich wcześniej, dlatego już w najbliższy weekend zostanie ułatwiony dojazd do cmentarzy Północnego i Bródnowskiego. Na trasy wyjadą autobusy przegubowe - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Źródło:
PAP

W sobotę, 19 października, w Rembertowie odbędzie się 12 edycja biegu "RUNbertów". Z kolei w niedzielę, 20 października biegacze spotkają się na starcie Biegu Przez Most ulicami Białołęki oraz mostem północnym. W związku z biegami mieszkańców czekają utrudnienia.

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

Źródło:
PAP