Warszawiaków czekały utrudnienia komunikacyjne związane z wizytą wiceprezydent USA Kamali Harris. Od godziny 9 wyłączone z ruchu były Aleje Jerozolimskie na odcinku od placu Starynkiewicza do ronda de Gaulle’a. Nie kursowały również tramwaje.
Utrudnienia w komunikacji miejskiej
Ruch utrudniony był także na części dróg dojazdowych do Al. Jerozolimskich oraz na ulicy Marszałkowskiej od pl. Zbawiciela do Stawek i na Trasie W-Z od kina Femina do Dworca Wileńskiego. Tramwaje i autobusy były skierowane na objazdy.
Jak poinformował około godziny 10.30 Warszawski Transport Publiczny, przywrócony został ruch autobusów i tramwajów na wyłączonych odcinkach, ale w dalszym ciągu zamknięte dla ruchu kołowego są ulica Belwederska i Aleje Ujazdowskie. Autobusy linii 116, 166, 180, 195 i 503 omijają zamknięty odcinek.
O godzinie 12.15 zamknięta została ul. Żwirki i Wigury pomiędzy Lotniskiem Chopina i ulicą Hynka. Zamknięte dla ruchu zostają Al. Ujazdowskie i Nowy Świat do Świętokrzyskiej oraz Jerozolimskie do zjazdu na Wisłostradę. Tramwaje linii 7, 9, 22, 24, 25 kursujące mostem Poniatowskiego zostają skierowane na objazd przez Trasę W-Z.
Linie 7, 9, 22, 24, 25 jeżdżą ulicami: al. "Solidarności", mostem Śląsko-Dąbrowskim i Targową.
Jak poinformował przed godziną 13.00 ZTM zamknięte dla ruchu zostały Jerozolimskie z mostem Poniatowskiego od ronda de Gaulle’a do ronda Waszyngtona oraz Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, ulica Solec i Czerniakowska od ulicy Krasińskiego do Chełmskiej – w kierunku południowym. Nadal zamknięte pozostawały Al. Ujazdowskie i Nowy Świat do Świętokrzyskiej oraz Jerozolimskie do zjazdu na Wisłostradę.
Utrudnienia dotknęły też kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej na ulicy Marszałkowskiej od placu Zbawiciela do Stawek i na Trasie W-Z od kina Femina do Dworca Wileńskiego. Tramwaje i autobusy były kierowane na objazdy.
Około godziny 14.00 ZTM podał, że wszystkie ulice są aktualnie przejezdne, a autobusy i tramwaje wracają na swoje podstawowe trasy. Z powodu wcześniejszych zmian nadal możliwe były opóźnienia względem rozkładu dla wielu linii.
O godzinie 16:30 zamknięto dla ruchu tramwajowego most Poniatowskiego i Aleje Jerozolimskie. Utrudnienia dotyczą odcinka od ronda Waszyngtona do placu Zawiszy. Tramwaje linii 7, 9, 22, 24 i 25 zostały skierowane na trasy objazdowe przez most Śląsko-Dąbrowski.
Chwilę po 17 kolumna z delegacją wiceprezydent USA wjechała z Wisłostrady na most Poniatowskiego, a następnie przejechała przez Aleje Jerozolimskie. Ruch kołowy został wstrzymany. "Autobusy jadące ciągami: mostem Poniatowskiego oraz Alejami Jerozolimski na odcinku rondo Waszyngtona - plac Zawiszy jak i Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Czerniakowską Powsińską zostają skierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi" - ostrzegał ZTM.
Dla ruchu została także zamknięta ulica Belwederska, Aleje Ujazdowskie oraz Nowy Świat na odcinku od Spacerowej do ronda de Gaulle'a.
Wyłączenia ruchu na fragmentach ulic
Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak powiedział, że najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo zarówno wiceprezydent USA, jak i osób znajdujących się na trasie przejazdu. Marczak podkreslił duże zaangażowanie w te kwestie zarówno policjantów garnizonu stołecznego, ale także funkcjonariuszy z innych garnizonów, którzy wspierają te działania. Dodał, że policjanci są obecni m.in. na trasach przejazdów. - Z uwagi na bezpieczeństwo nie wskazujemy, jakie są to trasy, aczkolwiek należy spodziewać się dzisiaj na ulicach Warszawy chwilowych wyłączeń ruchu na fragmentach wybranych ulic. Będą trwały od kilku, do kilkunastu i nawet kilkudziesięciu minut. Są one podyktowane względami bezpieczeństwa - powiedział rzecznik KSP.
Zaznaczył, że w punktach newralgicznych możliwe są także wyłączenia ruchu osób pieszych. Dodał, że utrudnień można się spodziewać przez cały dzień, ale będzie to dotyczyło fragmentów ulic. - To nie jest tak, że całe centrum będzie zablokowane, będą to poszczególne odcinki, na których odbywają się przejazdy - powiedział.
Rzecznik prasowy ZTM Tomasz Kunert powiedział PAP, że zmiany w ruchu drogowym wprowadzane są przez służby państwowe operacyjnie, "czyli w zależności od tego, gdzie goście się przemieszczają". - My funkcjonowanie warszawskiego transportu publicznego dostosowujemy do tych wprowadzanych zmian w ruchu drogowym. Wszystkie bieżące informacje na ten temat są na naszej stronie internetowej wtp.waw.pl. Na niej publikujemy informacje bieżące o tym, jak w danym momencie wygląda funkcjonowanie warszawskiego transportu publicznego - powiedział Kunert.
Pytany o to, czy utrudnienia w komunikacji miejskiej potrwają cały dzień zaznaczył, że "wszystko zależy od służb państwowych". - W przypadku wizyt tej rangi nie ma zapowiadanych wyłączeń, tras przejazdu, tudzież miejsc pobytu ze względów bezpieczeństwa. My dostosowujemy się do bieżącej sytuacji na drogach, czyli tego, w jaki sposób służby państwowe organizują ruch drogowy - powiedział.
Wizyta wiceprezydent USA
Oficjalnie wizyta zastępczyni prezydenta Joe Bidena rozpocznie się w czwartek rano. O godz. 10.10 Kamalę Harris powitał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki, następnie oboje udali się na spotkanie w cztery oczy, a potem na spotkanie delegacji.
O godz. 10.50 wiceprezydent USA spotkała się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą, a także wzięła udział w rozmowach plenarnych delegacji. Główne tematy spotkania Duda - Harris to: potwierdzenie jedności NATO wobec rosyjskiej agresji, pomoc Ukrainie oraz kwestia ewentualnego przekazania polskich myśliwców MiG-29.
Wiceprezydent USA ma ponadto spotkać się w czwartek z przybywającym w Warszawie premierem Kanady Justinem Trudeau. Pozostałe punkty wizyty to spotkanie z personelem ambasady USA w Warszawie oraz przeniesionej ambasady w Kijowie.
W piątek Kamala Harris odwiedzi polskich i amerykańskich żołnierzy, następnie odleci do Rumunii, gdzie w Bukareszcie odbędzie rozmowę z prezydentem kraju Klausem Iohannisem i spotka się z amerykańskimi dyplomatami.
Jest to pierwsza wizyta wiceprezydent Harris w Polsce.
Autorka/Autor: kz
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24