"Tydzień z budżetem obywatelskim", a potem maraton pisania projektów

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
sxcDo końca stycznia można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego (zdjęcie ilustracyjne)

Do 25 stycznia można zgłaszać projekty do obecnej edycji warszawskiego budżetu obywatelskiego. "Tydzień z budżetem obywatelskim" to spotkania online, na których będzie można podzielić się swoimi pomysłami, a maraton pisania projektów to okazja do konsultacji swojego projektu z urzędnikami.

- Zapraszam na spotkania konsultacyjne wszystkich mieszkańców, którzy z pomocą budżetu obywatelskiego chcą zmieniać Warszawę - mówi cytowana w komunikacie Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie Miasta. - To okazja by uzyskać odpowiedzi na pytania, rozwiać wątpliwości, a nawet uzyskać podpisy poparcia pod swoimi pomysłami - dodaje.

Projekty można zgłaszać przez internet na stronie budżetu obywatelskiego lub dostarczając - w przypadku projektów dzielnicowych - wypełniony formularz do urzędu dzielnicy lub urzędu miasta (Al. Jerozolimskie 44).

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ponad 100 milionów do podziału na "projekty, które zmienią okolicę i miasto". Wystartowała 10. edycja budżetu obywatelskiego.

"Tydzień z budżetem obywatelskim"

Od 17 stycznia do 21 stycznia potrwa wydarzenie "Tydzień z budżetem obywatelskim". W poszczególne dni tygodnia miasto zorganizuje spotkania poświęcone określonej tematyce.

We wtorek mieszkańcy dowiedzą się, w jaki sposób przełożyć różne pomysły na projekty do budżetu obywatelskiego. Pracownicy Centrum Komunikacji Społecznej opowiedzą również o zasadach budżetu obywatelskiego. "To spotkanie dla osób, które dostrzegają różne potrzeby zmian w swojej okolicy lub w całym mieście i planują zgłosić projekt" - uzupełnia ratusz w komunikacie.

W środę mieszkańcy będą mogli porozmawiać z urzędnikami, zajmującymi się infrastrukturą drogową, komunikacją, zielenią i ochroną środowiska. Jak dodaje ratusz zagadnienia te są jednocześnie najpopularniejszymi wśród mieszkańców kategoriami projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego. Tego dnia również pracownicy Zarządu Dróg Miejskich, czy Zarządu Zieleni pomogą przygotować projekty.

W czwartek mieszkańcy będą mogli spotkać się z pracowniczką Lasów Miejskich. Dowiedzą się, na nim jakie projekty dotyczące warszawskich lasów można zgłaszać do budżetu obywatelskiego.

Jak wskazuje ratusz wszystkie spotkania organizowane będą online, na platformie Zoom. Rozpoczną się o godz. 18. Żeby wziąć udział w spotkaniu należy zgłosić się mailowo na adres bo@um.warszawa.pl - chętni otrzymają link z informacją, jak dołączyć do spotkania. Liczba miejsc jest ograniczona.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Budżet obywatelski 2022. Realizacja 326 zwycięskich projektów będzie kosztowała miasto ponad 100 milionów złotych.

Maraton pisania projektów

W sobotę, 21 stycznia w godzinach 11.00-16.00 odbędzie się z kolei maraton pisania projektów do budżetu obywatelskiego. W Centrum Kreatywności Targowa, znajdującego się przy ulicy Targowej 56 na mieszkańców zainteresowanych zgłoszeniem projektu do budżetu obywatelskiego będą czekać urzędnicy ratusza zajmujący się różnymi zadaniami. Obecni będą przedstawiciele biur związanych z ochroną środowiska, kulturą, edukacją, zdrowiem, infrastrukturą oraz jednostek miejskich, m.in.: Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, Zarządu Zieleni.

- Maraton pisania projektów to również świetna okazja, aby wspólnie z innymi mieszkańcami zastanowić się czego brakuje w najbliższej okolicy i co należałoby ulepszyć. Można też zebrać podpisy na listach poparcia dla projektów - wyjaśnia ratusz w komunikacie.

Swoje maratony pisania projektów zaplanowały też warszawskie urzędy dzielnic. Rozpoczną się one w sobotę 14 stycznia i potrwają do poniedziałku 23 stycznia.

Zgłaszanie pomysłów przez telefon lub mail

Mieszkańcy zainteresowani zgłoszeniem pomysłu mogą również codziennie skorzystać z dyżurów mailowych i telefonicznych pracowników urzędów dzielnic, biur i jednostek miejskich. Urzędnicy pomogą w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, dopracowaniu pomysłu czy oszacowania kosztów jego realizacji. Kontakt i informacje o terminach dyżurów można znaleźć na miejskiej stronie internetowej.

Przeczytaj także: Ponad 1400 propozycji na wydanie prawie 100 milionów złotych

Projekty zrealizowane w 2020 roku w ramach budżetu obywatelskiego

Odnowiony teren przed Kościołem Pokamedulskim
Odnowiony teren przed Kościołem Pokamedulskim Facebook / Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany
wideo 2/5

Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc

Pozostałe wiadomości