Bielańska dzielnia przenosi się do większego lokalu. Niechciane przedmioty dostają tam nowe życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bielańska dzielnia

Można zostawić tam niepotrzebną sukienkę, niechciany fotel albo książkę. W Dzielni.BL wszystkie przedmioty dostaną szansę na znalezienie nowego właściciela. Na Bielanach jest już kilkanaście miejsc, gdzie mieszkańcy mogą dzielić się w myśl idei less waste i przy okazji oszczędzać pieniądze.

Bielańska dzielnia znajdowała się wcześniej przy Kasprowicza, teraz przeniosła się do większego lokalu przy Podczaszyńskiego 12. Punkt wymiany prowadzą wspólnie Fundusz Współpracy i bielański Ośrodek Pomocy Społecznej. Na razie jest on dostępny dla mieszkańców przez trzy dni w tygodniu - wtorek, środę i czwartek w godzinach 12-18.

Oficjalna nazwa miejsca to Dzielnia.BL. Pierwszy człon nawiązuje do "dzielenia się", a drugi do nazwy dzielnicy. Przyświeca mu idea less waste. Każdy może znaleźć tam dla siebie coś, co może mu się przydać w myśl zasady "drugie życie produktu". "Chcemy, by w momencie gdy czegoś potrzebujecie, pierwszym odruchem było przyjście lub sprawdzenie na stronie Dzielni.BL, czy przypadkiem tego tam nie ma. Zanim coś kupicie, sprawdźcie u nas. Planeta ma swoją pojemność i zaśmiecanie jej nieużywanymi rzeczami nie pomaga" - czytamy w opisie Dzielni.BL w mediach społecznościowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Co można zostawić w dzielni?

Do dzielni można przynieść ubrania, obuwie, biżuterię, kosmetyki, książki, akcesoria, meble, garnki, naczynia, małe AGD i wiele innych elementów wyposażenia domu. Oddając takie rzeczy, należy pamiętać o jednej zasadzie: muszą być one w dobrym stanie i wciąż nadawać się do użytku.

- Tak naprawdę można przynieść wszystko, co przydaje się w domu. Nawet jeśli po jakimś czasie przedmioty nie znajdą chętnych, to my i tak wykorzystamy je w mieszkaniach, które urządzamy dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności. Zapewniam, że każdy przedmiot, który do nas trafi, znajdzie nowego użytkownika - podkreśla Agnieszka Siekiera z Fundacji Fundusz Współpracy, cytowana w komunikacie urzędu dzielnicy.

Mniejsze przedmioty można zostawiać w dzielni bez wcześniejszego umawiania się. Natomiast w przypadku dużych gabarytów, takich jak meble czy AGD, należy wcześniej skontaktować się z Dzielnią.BL pod numerem 537 279 970. Bielański ratusz wyjaśnia, że w takiej sytuacji wolontariusze znajdą chętnego na przedmioty i pomogą w transporcie.

Dzięki nowej lokalizacji wkrótce będzie mogło powstać oddzielne pomieszczenie tylko z tak zwanym małym AGD. Organizatorzy planują też uruchomienie warsztatu, gdzie będzie można naprawiać domowe przedmioty oraz uczyć się, jak to się robi. - Widać, że jest potrzeba takich miejsc. W trakcie przygotowań do otwarcia często przychodzili do nas okoliczni mieszkańcy i dopytywali, co planujemy. Jak tylko dowiedzieli się, że powstanie dzielnia, od razu oferowali pomoc na przykład przy rozładunku jakiegoś większego transportu używanych rzeczy. Zapowiadali, że przyniosą przedmioty do wymiany. Widać, że chcą współpracować i budować to miejsce - mówi Nela, koordynatorka Dzielni.BL.

Bielańska dzielnia znajduje się na ulicy PodczaszyńskiegoUD Bielany

Bielańskie dzielnie

Dzielnia.BL nie jest jedynym miejscem na Bielanach, gdzie mieszkańcy mogą dzielić się tym, czego mają w nadmiarze. Na terenie dzielnicy funkcjonują również zniczodzielnie, jadłodzielnie, książkodzielnie, doniczkodzielnie, a nawet roślinodzielnie.

- Każdy z nas trzyma u siebie rzeczy, których nie używa i już nie potrzebuje. Tworzymy więc na Bielanach przestrzeń, gdzie można się nimi podzielić w myśl coraz popularniejszej ekonomii współdzielenia. Jako dzielnica bardzo wspieramy ten kierunek rozwoju. Jest to działanie korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska - zaznacza burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk, cytowany w komunikacie.

Mieszkańcy mogą szukać ekologicznych rozwiązań za pośrednictwem grupy Bielany Less Waste w mediach społecznościowych. Jej celem jest popularyzacja ponownego wykorzystania produktów - przetwarzania, naprawiania, czy kompostowania. Bielański urząd dzielnicy wyjaśnia, że dzięki Facebookowi grupa dociera do młodego i średniego pokolenia, a za pośrednictwem urzędników jej działania są też kierowane do seniorów i uczniów. "Jednym z działań grupy jest szycie z seniorami materiałowych woreczków na zakupy oraz opracowanie mapy, na której są zaznaczone na przykład punkty odbioru elektroodpadów, sklepy, w których można kupić żywność do własnych pojemników. To absolutny must have dla osób, którym bliskie są zielone idee" - podkreślają urzędnicy.

Gdzie szukać dzielni na Bielanach?

Jadłodzielnie: · Ośrodek Pomocy Społecznej Bielany, ul. Przybyszewskiego 80/82, lodówka i regał, czynna całodobowo. · Centrum Rekreacyjno-Sportowe Bielany, przed wejściem głównym do pływalni, ul. Conrada 6, lodówka czynna pon.-pt.: 6.00-22.00; sob.-niedz.: 9.00-21.00, szafka czynna całodobowo.

Książkodzielnie: · Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, ul. Żeromskiego 29, regał do wymiany książek na wydziale obsługi mieszkańca, czynny pon.: 8.00-18.00 i wt.-pt.:8.00-16.00 · Bookcrossing na Hali Hutnik, Galeria Młociny, poziom 2, ul. Zgrupowania AK "Kampinos" 15, pon.- sob.: 10.00-22.00 · Bielański Integrator Przedsiębiorczych, al. Zjednoczenia 25, regał do wymiany książek, czynny pon.-pt.: 8.00-16.00 · Biblioteka plenerowa w pieńku, Park Chomicza, nieopodal pawilonu przy ul. Nerudy 1, czynna całodobowo. · Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica m.st. Warszawy w Dzielnicy Bielany, ul. Romaszewskiego 19, regał do wymiany książek, czynna pon.-pt.: 10.00-19.00. · Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 96 (filia Biblioteki Publicznej), regał do wymiany książek, czynna wtorek, piątek: 10.00-16.00, poniedziałek, środa, czwartek: 12.00-19.00. · Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 103 (filia Biblioteki Publicznej), regał do wymiany książek, czynna pon.-pt.: 11.00-19.00. · Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 65 (filia Biblioteki Publicznej), regał do wymiany książek, czynna wtorek, piątek: 10.00-16.00, poniedziałek, środa, czwartek: 12.00-19.00. · Mediateka START-META, regał do wymiany książek, czynna pon.-pt.: 10.00-19.00, sob.: 10.00-15.00.

Zniczodzielnie i doniczkodzielnie: ·  Cmentarz Północny, ul. Wóycickiego 14, przy wejściach na cmentarz, regały do wymiany zniczy, czynne całodobowo. · Kwitnąca Pracownia Florystyczna, ul. Nerudy 3a, regał do wymiany zniczy i doniczek, na tyłach kwiaciarni, czynna całodobowo. · Cmentarz Wawrzyszewski, ul. Wólczyńska 64 (w trakcie tworzenia).

Roślinodzielnie: · TKKF Chomiczówka, ul. Nerudy 1, wymiana kwiatów i roślin, czynna pon.-pt.: 14.00-19.00.

Wymiana/sprzedaż rzeczy z drugiej ręki: · Bazar Miejski, Galeria Młociny, poziom -1, ul. Zgrupowania AK "Kampinos" 15, pon.- sob.: 10.00-22.00, wynajem szafek na sprzedaż ubrań.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o zniczodzielni przy Cmentarzu Północnym:

Zniczodzielnia przy Cmentarzu Północnym
Zniczodzielnia przy Cmentarzu Północnym Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UD Bielany

Pozostałe wiadomości

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl