Świetliste wnętrze, kolorowe mozaiki. Dworzec w centrum zabytkiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dworzec Warszawa-Śródmieście trafił do rejestru zabytków

W sylwestra do rejestru zabytków został wpisany Dworzec Warszawa-Śródmieście. Wojewódzki konserwator podjął tę decyzję ze względu na zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe obiektu. Oznacza to, że wszystkie decyzje kolejarzy związane z jego przebudową, będą musiały zostać skonsultowane z konserwatorem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Informację o wpisaniu Dworca Warszawa-Śródmieście do rejestru zabytków przekazał ostatniego dnia ubiegłego roku profesor Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. Obecnie z obiektu korzystają pasażerowie pociągów podmiejskich, które kursują linią średnicową.

Dworzec został wybudowany w latach 1954-1955 na podstawie projektu autorstwa architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Jak wyjaśnia prof. Lewicki, wpływ na jego lokalizację i formę miała możliwość wykorzystania fragmentów dawnego Dworca Głównego. Znaczenie miała też koncepcja zagospodarowania terenów wokół Pałacu Kultury i Nauki. Prace przeprowadzone w tamtym czasie były pierwszym etapem inwestycji. Pawilony oraz halę peronową przygotowano w stanie surowym. Na zagospodarowanie wnętrz trzeba było poczekać jeszcze kilka lat. Wykończenie odłożyło się w czasie, bo na lipiec 1955 roku planowane było otwarcie PKiN, a to wymusiło decyzję o zakryciu wykopu związanego z budową dworca.

Świetliste wnętrze i zacieranie wrażenia przebywania w podziemiu

"Obiekt oddano do użytku dopiero po ukończeniu wnętrz 29 września 1963 roku, wraz z pozostałymi przystankami lewobrzeżnej Warszawy, zaś w późniejszym czasie otwarto łącznik z halą peronową Dworca Centralnego" - czytamy w komunikacie MWKZ. Za koncepcję wykończenia dworcowych wnętrz odpowiadał zespół architektów z Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych. Na jego czele stanęli Jerzy Sołtan oraz Zbigniew Ihnatowicz. Za zagadnienia konstrukcyjne odpowiadał Lech Tomaszewski za opracowanie plastyczne - Wojciech Fangor, natomiast system informacji wizualnej zaprojektował Bogusław Smyrski. "Był to kompleksowy projekt, obejmujący koncepcję architektoniczno-estetyczną, wzornictwo, komunikację wizualną oraz zagadnienia akustyczne ze szczególnym zwróceniem uwagi na badanie wizualnych doznań pasażerów przemieszczających się w przestrzeni dworca i poruszających się pociągiem. Dworzec oferować miał wnętrze świetliste, urozmaicone intensywnymi akcentami mozaik, a kolorystyka, zabiegi fakturalne i rozproszone oświetlenie miały za zadanie zacierać wrażenie przebywania w podziemiu" - opisuje prof. Lewicki.

Jak podkreśla, dziś na dworcu odnajdziemy najważniejsze elementy struktury przestrzennej oraz rozwiązania wykończeniowe istotne dla odbioru całości. Mimo remontu przeprowadzonego w 2014 roku pawilony zachowały nieprzekształconą formę architektoniczną, okładziny oraz formy ślusarki okiennej. "Przetrwały również elementy wykończeniowe i estetyzujące wnętrze, mimo że ekspozycja kompozycji ceramicznych została w większości zakłócona wtórną zabudową sukcesywnie wprowadzaną w wolne przestrzenie oraz wskutek wyodrębnienia nowych pomieszczeń" - zastrzega MWKZ.

"Zmodernizowana wersja socrealizmu"

Zdaniem konserwatora zabytków, wpisany do rejestru obiekt stanowi ilustrację tendencji w architekturze lat 50. i 60., a zarazem jest "indywidualną kreacją zespołu wybitnych konstruktorów, architektów, artystów i projektantów jako przykład nowatorskich rozwiązań z zakresu architektury wnętrz, wzornictwa i materiałoznawstwa". Zwraca też uwagę, że powstawał przy współpracy kolejowej pracowni projektowej i środowiska twórców ASP, dzięki czemu oferował w ówczesnych warunkach optymalne rozwiązania pod względem funkcjonalno-komunikacyjnym, jak i estetyczno-użytkowym. Dwuetapowy proces realizacji unaocznił przemiany stylistyczne w dziedzinie architektury obiektów publicznych.

"Zarazem Dworzec Warszawa-Śródmieście zarówno w części naziemnej, jak i podziemnej prezentuje wysokie walory artystyczne. Wizualnie zestrojone z sylwetką Pałacu Kultury i Nauki i wpisane w osiowy układ placu skromne bryły pawilonów, zachowane w niemal niezmienionym kształcie stanowią przykład zmodernizowanej wersji socrealizmu. Walory wnętrz uwidaczniają się w opracowaniu poszczególnych komponentów hali peronowej, przestronnych westybuli kasowych, a przede wszystkim w świadomie stosowanych kontrastach materiałów: wystroju kamieniarskiego zestawionego z surową fakturą betonu żwirowego i modnym materiałem ceramicznym, a także z eksperymentalnymi tworzywami o właściwościach absorbujących dźwięk" - wylicza prof. Lewicki.

Argumentuje też, że szczególną okolicznością związaną z wpisem obiektu do rejestru zabytków jest fakt, iż jest on prestiżową realizacją grupy projektowej Zakładów Artystyczno-Badawczych. Jak ocenia, znakomicie ilustruje ona założenia projektowe pracowni kładącej nacisk na integrację sztuk i kształtowanie bodźców wizualnych. W dodatku to jedyna realizacja, która zachowała się do dziś w dobrym stanie. Pozostałe uległy daleko idącym przekształceniom lub zniszczeniu. Przykładami są Ośrodek Sportowy "Warszawianka", Bar "Wenecja" czy też Dom Towarowy DUKAT w Olsztynie.

Czytaj też o pracach archeologów w miejscu budowy przyszłego odcinka linii metra na Bemowie:

Archeolodzy pracują na budowie przyszłej stacji metra
Archeolodzy pracują na budowie przyszłej stacji metraMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MWKZ

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl