"Kolejne historyczne znaleziska na budowie M2. Wczoraj budowniczowie odkryli imponujących rozmiarów poroże (prawdopodobnie prażubra). Dzisiejsze jest jeszcze większe - rozpiętość rogów wynosi aż 103 cm!" - napisała w środę na Twitterze Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza.
Dodała, że znalezisko zostało zabezpieczone przez archeologów.
Gałecka przekazała nam, że poroże zostało znalezione w budowanej komorze torów odstawczych za stacją Bródno.
- Wschodni odcinek metra znacznie różni się od zachodniego. Po bródnowskiej stronie co rusz mamy jakieś historyczne znaleziska. Najprawdopodobniej poroże zostanie przekazane do Muzeum Archeologicznego. Ze względu na dużą liczbę znalezisk odkrytych na budowie wschodniego odcinka drugiej linii, nie będzie możliwości wyeksponowania ich na samej stacji, tak jak stało się to w przypadku słonia leśnego i stacji Płocka - powiedziała rzeczniczka ratusza.
Prehistoryczne znaleziska na budowie metra
Na kość miednicy oraz fragmenty szkieletu słonia leśnego robotnicy natrafili sześć metrów pod ziemią, przy stacji metra Płocka. Stało się to dwa lata temu podczas prac wykonywanych przy budowie wentylatorni. Władze Woli wraz z członkami organizacji WAWstep postanowiły upamiętnić ssaka. Po spotkaniach między przedstawicielami metra, projektanta, wykonawcy oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego postanowiono, że najlepszym sposobem na wyeksponowanie wykopaliska będzie gablota podłogowa umieszczona na stacji.
Tak jak wspomniała Karolina Gałecka, budowa metra na Bródnie dostarczyła więcej takich historycznych niespodzianek. W tym roku na powstającej stacji Bródno, na wysokości bloku położonego przy Kondratowicza 19, na głębokości około 15 metrów odkryto wśród mas piasku rzecznego czaszkę najprawdopodobniej prażubra.
Z kolei na stacji Zacisze w trakcie prac na poziomie –2 (na głębokości około dziewięciu metrów) odkryto dwa dobrze zachowane kręgi oraz kilka drobnych fragmentów kości. Szczątki pochodzą prawdopodobnie od prażubra bądź tura. Na tej samej stacji wykopano fragmenty ciosu ssaka słoniowatego. Zwierzęta te żyły na terenie Polski w plejstocenie.
Odkrycie na budowie metra. "Kości sprzed 100 tysięcy lat"
Autorka/Autor: dg/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa