Deklaracje dotyczące odpadów można składać zdalnie

Autor:
dg/r
Źródło:
PAP
Prezydent o segregacji śmieci
Prezydent o segregacji śmieciTVN24
wideo 2/6
TVN24Prezydent o segregacji śmieci

Z uwagi na zmiany w opłatach za gospodarowanie odpadami, do 10 kwietnia właściciele lub zarządcy nieruchomości muszą złożyć nowe deklaracje. Można zrobić to zdalnie.

"Obowiązek złożenia nowej deklaracji mają np. właściciele budynków jednorodzinnych, a w przypadku budynków wielolokalowych - wspólnoty mieszkaniowe bądź spółdzielnie mieszkaniowe. Mieszkańcy bloków (budynków wielolokalowych) nie składają deklaracji samodzielnie" - czytamy w komunikacie. Jak podkreślają urzędnicy dokumenty można składać bez wychodzenia z domu - zdalnie.

Na stronie deklaracje2020.um.warszawa.pl/odpady-komunalne/ dostępny jest elektroniczny kreator deklaracji. Wypełnione za pośrednictwem strony formularze są przesyłane przez platformę ePUAP do właściwej komórki urzędu.

Od marca wyższe opłaty

Zgodnie z uchwałą przyjęta przez Radę Warszawy 19 stycznia mieszkańcy budynków jednorodzinnych zapłacą za wywóz śmieci 94 złotych miesięcznie, a mieszkańcy budynków wielorodzinnych - 65 zł. W przypadku, gdy śmieci nie będą segregowane, naliczona zostanie dwukrotność tych kwot dla wszystkich gospodarstw domowych w danej nieruchomości

Stołeczny ratusz przypomina też, że selektywna zbiórka odpadów na pięć frakcji obowiązuje - zgodnie z ustawą - w całym kraju od 2020 r. Rządowa ustawa nakazuje samorządom stosowanie karnych opłat za niesegregowanie śmieci.

Autor:dg/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości