Debata o mowie nienawiści. Rafał Trzaskowski: tylko jedna na 10 spraw trafia przed sąd

Źródło:
PAP
Mowa nienawiści i atak na mniejszości seksualne
Mowa nienawiści i atak na mniejszości seksualneTVN24
wideo 2/3
Mowa nienawiści i atak na mniejszości seksualneTVN24

We wtorek w Warszawie odbyła się debata poświęcona przeciwdziałaniu mowie nienawiści. W dyskusji wziął udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak zauważył, zjawisko hejtu jest rzadko ścigane prawnie, a przed sąd trafia zaledwie 10 procent takich spraw.

Debatę "Jak przeciwdziałać mowie nienawiści i polaryzacji społeczeństwa?" wspólnie zorganizowali: European Forum for Urban Security, miasto stołeczne Warszawa oraz Unia Metropolii Polskich. Oprócz prezydenta Trzaskowskiego spotkaniu udział wzięli także: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wiceburmistrz Mannheim Christian Specht, szef reprezentacji Budapesztu w UE i b. europoseł Benedek Javor, europoseł PO Jan Olbrycht oraz kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Bartłomiej Balcerzyk.

Ofiarami mowy nienawiści ponad 30 proc. młodych osób

- Kiedy mówimy o polaryzacji, mowie nienawiści, musimy zacząć od tego, co dzieje się w kontekście geopolitycznym w tej chwili. Na nieszczęście, sytuacja na wschodniej Ukrainie staje się coraz bardziej poważna. Słyszeliśmy to, co powiedział pan prezydent Putin, który w rzeczywistości chce wprowadzić coraz większą destabilizację w regionie - zaczął swoje wystąpienie Trzaskowski.

Jak dodał, w sieci pojawia się wiele dezinformacji na ten temat. - Jeżeli obserwujemy sytuację w Polsce, dokładnie te same strony internetowe, które w poprzednich miesiącach rozpowszechniały informacje dotyczące ruchów antyszczepionkowych, dziś atakują Ukrainę - wskazał. Jak ocenił, zmiana ta stanowi "przyczynek do myślenia".

Powołując się na oficjalne dane, Trzaskowski wskazał, że ofiarami mowy nienawiści w sieci padło ok. 32-35 proc. młodych ludzi. Podkreślił, że zjawisko to jednak rzadko jest ścigane prawnie. - W Polsce jedna na 10 spraw trafia przed sąd, dlatego musimy podjąć jakieś działania – powiedział.

- Zdecydowanie widzimy ogromną potrzebę pracy nad zapobieganiem przestępstwom związanym z mową nienawiści, nie tylko z powodu tego, co wydarzyło się trzy lata temu w Gdańsku – wtórowała mu prezydent tego miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Debata o przeciwdziałaniu mowie nienawiściUM Warszawa

Mowę nienawiści trzeba ścigać z poziomu UE

Dulkiewicz podkreśliła, że w jej mieście organizowane są m.in. lekcje wychowania obywatelskiego oraz kampanie na rzecz równości. - Przed kampanią prowadziliśmy badania ankietowe i coś, co rzeczywiście otworzyło mi oczy to to, że prawie 70 proc. ludzi przyznaje, że mowa nienawiści to sposób wyrażania opinii. To pokazuje, że mamy jeszcze dużo rzeczy do zrobienia - powiedziała.

Zdaniem Benedeka Javora mowa nienawiści wynika z tego, że "nie rozumiemy i nie znamy się nawzajem". - Nie wiemy, co myśli nasz rozmówca i wtedy bardzo łatwo się okopywać w swoich pozycjach. Takie sytuacje wymagają od nas ciągłego prowadzenia dialogu - mówił. Wiceburmistrz Mannheim podkreślał natomiast, jak ważna w tym zakresie jest współpraca między miastami, a także fundusze z Unii Europejskiej. - W szczególności dla miast, które nie mogą być w pełni wspierane przez krajowe rządu – dodał.

- Trzeba jasno powiedzieć, że kiedy odnosimy do mowy nienawiści, odnosimy się do przestępstwa – podkreślił europoseł Jan Olbrycht. Jak dodał, Komisja Europejska chce ścigać je na terenie wszystkich krajów członkowskich. - Musimy wywierać presję z poziomu UE na rządy, aby te podjęły wszelkiego rodzaju działania celem zapobiegania tego rodzaju przestępstwom - podkreślił.

O tym, że zjawisko mowy nienawiści jest "ponadgraniczne" i szybko rozpowszechnia się na terenie całej UE, mówił z kolei Bartłomiej Balcerzyk. On również podkreślał, że "odpowiedź na tego rodzaju przestępstwo musi odbywać się na arenie Unii Europejskiej". Dodał jednak, że nie powinna ona działać samodzielnie. - Potrzebne są kraje członkowskie. I o tym musimy pamiętać – ocenił.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl