Znamy zwycięzców szóstej edycji budżetu obywatelskiego. Projekty związane z ekologią i pomocą dla zwierząt królowały w tej odsłonie głosowania. Największą popularnością cieszył się pomysł zasadzenia 2020 drzew. Oprócz tego sfinansowana zostanie budowa skateparku na Gocławiu, altan solarnych w parkach oraz kolejnych tężni solankowych.
Mieszkańcy Warszawy wybierali w tym roku spośród 1425 projektów, w tym 101 ogólnomiejskich i 1324 dzielnicowych. Największy wybór mieli mieszkańcy Wawra i Pragi-Południe - w każdej z tych dzielnic zgłoszono ponad 130 projektów.
Na realizację pomysłów mieszkańców przeznaczono 83 milionów złotych, czyli prawie o 20 milionów więcej niż przed rokiem. Na projekty ogólnomiejskie zarezerwowano prawie 25 milionów złotych. Do tej kategorii zakwalifikowano propozycje, których realizacja nie będzie kosztowała więcej niż 5 milionów złotych.
99 procent głosów przez internet
W głosowaniu wzięło udział ponad 105 tysięcy mieszkańców Warszawy, przy czym aż 99 procent głosów oddano przez Internet.
Najczęściej głosowały osoby pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (34 proc.), zaś najmniej głosów wpłynęło ze strony osób w przedziale 19-24 lat (5 proc.) oraz wśród osób powyżej 66 roku życia (6 proc.).
Ze statystyk wynika, że częściej głosowały kobiety - ze strony mężczyzn wpłynęło 40 proc. głosów.
Największą frekwencję wyborczą osiągnęła dzielnica Białołęka, gdzie średnio na tysiąc mieszkańców głosy oddało 87 osób. Zaraz po niej uplasowały się Praga Południe, gdzie średnio głosowały 83 osoby na tysiąc mieszkańców oraz Wawer - 71 osób na tysiąc mieszkańców. Najniższy wynik osiągnęło Śródmieście, gdyż tam na tysiąc mieszkańców głosowało 28 osób.
2020 drzew
W głosowaniu na projekty ogólnomiejskie wzięło udział ponad 86 tysięcy mieszkańców Warszawy. Największą popularność zdobył pomysł zasadzenia 2020 drzew dla Warszawy, na który zagłosowało ponad 40 tysięcy warszawiaków. Jest to także jeden z najdroższych projektów, który będzie kosztował miasto prawie 3 miliony złotych.
Inne projekty, które zostaną zrealizowane na poziomie całego miasta, to m.in. rozszerzenie siatki dróg rowerowych, zainstalowanie altan solarnych w warszawskich parkach, a także postawienie sześciuset ławek. Powstać mają również ogrody deszczowe i naturalne place zabaw, w tym plac zabaw w parku Dolina Służewiecka. Oprócz tego ze środków budżetu obywatelskiego sfinansowane zostaną posiłki dla osób ubogich i bezdomnych czy warsztaty komputerowe dla osób niepełnosprawnych.
Łącznie w głosowaniu wybrano 29 projektów ogólnomiejskich oraz 385 projektów dzielnicowych. Najwięcej, bo 37, zrealizowanych zostanie na Woli, najmniej - dziewięć - na Pradze-Północ.
Warsztaty z Legorobotyki, skatepark i EkoWiocha nad Wisłą
Wyniki głosowania pokazują, że największe poparcie miały projekty dotyczące ekologii. Zwyciężały pomysły dotyczące nasadzeń drzew i krzewów, tworzenia zielonych skwerów, ustawiania butelkomatów i koszy na śmieci. Nie brakowało propozycji ratowania wróbli, jerzyków, nietoperzy, jeży czy pszczół. Na Ursynowie pojawi się 150 nowych budek dla ptaków i sąsiedzka pasieka, we Włochach zostaną postawione kaczkomaty przy Stawie Koziorożca. W Wawrze powstanie Folwark Wawer - zwany EkoWiochą nad warszawską Wisłą.
Niezmiennie chętnie głosowano na pomysły związane z ustawianiem nowych ławek, budowaniem placów zabaw, poprawianiem infrastruktury dla rowerzystów i doświetlaniem ulic i przejść dla pieszych.
Były też propozycje sportowe. Na Gocławiu zostanie wybudowany duży skatepark mający być wizytówką prawej strony Wisły. Jednocześnie zwyciężył też projekt budowy pumptracku przy Wale Miedzeszyńskim - czyli "placu zabaw" dla deskorolkarzy, rolkarzy i rowerzystów.
Część wybranych w głosowaniu projektów dotyczyła edukacji. W wielu dzielnicowych bibliotekach pojawią się nowe książki, audiobooki i sprzęt multimedialny. Dzieci i młodzież będą mogli skorzystać też z zajęć finansowanych z budżetu obywatelskiego. Mieszkającym w Wesołej zaproponowane zostały warsztaty z Legorobotyki. Najmłodsi z Pragi Południe będą za to mogli wybrać się na wykłady Uniwersytetu Dziecięcego.
Jak podkreśla ratusz, dotychczas w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy zdecydowali o tym, na co zostanie wydane w sumie 260 milionów złotych. W pięciu pierwszych edycjach zgłosili ponad 12 tysięcy projektów. Dzięki głosom mieszkańców zostało zrealizowanych już prawie 2,5 tysiąca przedsięwzięć.
1425 pomysłów, 83 miliony złotych i nowe zasady. Rusza budżet obywatelski
Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / Urząd Miasta