Najnowsze

Warszawa będzie refundować in vitro. Sześć klinik w miejskim programie

Najnowsze

ShutterstockMieszkańcy będą mogli skorzystać z dofinansowania in vitro

Wszystkie sześć klinik, które złożyły oferty w konkursie, będzie realizować miejski program refundacji zabiegów in vitro - poinformował w czwartek stołeczny ratusz. Program przewidziano na lata 2017-2019 dla około 2,5 tysięcy par, być może wystartuje już w listopadzie.

Na początku czerwca Rada Warszawy przyjęła program refundacji in vitro na lata 2017-2019. Program przeznaczony jest dla warszawianek w wieku 25-40 lat, dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tysięcy złotych.

Więcej klinik, mniej czekania

W czwartek komisja konkursowa ogłosiła wyniki konkursu na wybór realizatorów programu. Wybranych zostało sześć klinik, czyli wszystkie, które zgłosiły się do konkursu: Centrum Bocian, FeritMedica Centrum Płodności, Invicta, Invimed-T, Przychodnia Lekarska nOvum oraz Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ratusz podkreślał niedawno, że większa liczba klinik wpłynie na krótszy czas oczekiwania przez pacjentkę na przyjęcie i realizacje procedury oraz na możliwość wyboru pomiędzy klinikami.

Stołeczna radna PO Gabriela Szustek powiedziała, że po ogłoszeniu wyników zostaną podpisane umowy z klinikami.

- Myślę, że do końca miesiąca te umowy będą podpisan. Chcemy już od listopada ruszać (z programem), tak żeby zainteresowane osoby już od listopada mogły zgłaszać się do klinik - powiedziała Szustek.

Do konkursu mogły zgłosić się kliniki z Warszawy, które mają pozwolenie ministra zdrowia na prowadzenie ośrodka medycznie wspomaganej prokreacji, mają odpowiednią kadrę i aparaturę medyczną oraz co najmniej pięcioletnie doświadczenie w stosowaniu metody in vitro.

Najpierw Częstochowa

W 2013 roku rząd Donalda Tuska wprowadził ogólnopolski program refundacji in vitro. Został on jednak - decyzją obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - zakończony latem zeszłego roku. Zamiast niego resort przyjął program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego, który ma być realizowany do końca 2020 r. Jego głównymi celami mają być edukacja i promocja zdrowia prokreacyjnego, a także szkolenia dla personelu medycznego z zakresu procedur diagnozowania i leczenia niepłodności.

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapewniał w Sejmie, że celem noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej nie jest blokowanie jakiegokolwiek programu zdrowotnego. - Ta ustawa pokazuje, w jaki sposób przygotować program polityki zdrowotnej w gminie, powiecie, województwie, w ministerstwach, tak żeby był to program oparty na dowodach naukowych - podkreślał wiceszef resortu zdrowia.

Jako pierwsza miejski program refundacji in vitro wprowadziła w 2012 r. Częstochowa. Obecnie podobne projekty realizują m.in. Łódź, Sosnowiec i Poznań.

[object Object]
Rada Warszawy dofinansuje in vitroMagda Łucyan, Fakty TVN
wideo 2/3

PAP/kz/b

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości