Dzień Dziecka w Warszawie. Z jakich atrakcji można skorzystać?

Źródło:
TVN24
Zbliża się Dzień Dziecka
Zbliża się Dzień DzieckaShutterstock
wideo 2/4
Zbliża się Dzień DzieckaShutterstock

Z okazji Dnia Dziecka warszawskie instytucje kulturalne przygotowały szeroką ofertę atrakcji dla najmłodszych. Wśród propozycji na ten dzień znajdują się między innymi wydarzenia w teatrach, muzeach oraz w ogrodzie zoologicznym. Z niektórych form rozrywki będzie można skorzystać bez wychodzenia z domu.

Warszawskie zoo zaprasza na warsztaty ekologiczne "Mini-wysypisko" dotyczące prawidłowej segregacji odpadów, przegotowane wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania. Dzieci będą mogły między innymi z bliska obejrzeć pokazową śmieciarkę oraz wziąć udział w konkursie wiedzy ekologicznej. Wydarzenie odbędzie się na polance piknikowej przy Placu Zabaw między godz. 11:00 a 15:00, bilety dla dzieci do 12. roku życia są darmowe.

Do Parku Rzeźby na Bródnie zapraszają edukatorki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które poprowadzą warsztaty tworzenia łódek (start o godzinie 15). W Muzeum Warszawskiej Pragi do końca tygodnia trwa Festiwal "Kreatywne Pracownie", a w środę będzie można tam wziąć udział między innymi w warsztatach, koncercie i laboratorium teatralnym.

Teatr w domu i nie tylko

Swoje drzwi dla najmłodszych widzów otworzą w środę również warszawskie teatry.

Teatr Baj zaprezentuje "Emila z Lönnebergi", a w Teatrze Lalek Guliwer będzie można zobaczyć "Koziołka Matołka". W Teatrze Lalka na widzów czeka także nowy spektakl na podstawie kultowej już książki Astrid Lindgren. Właśnie od 1 czerwca będzie można oglądać tam "Dzieci z Bullerbyn. Z kolei artyści Teatru Komedia zapraszają na wspólne "Muzykowanie na dywanie". Interaktywny spektakl, podczas którego młodzi widzowie i ich opiekunowie wybiorą się w rytmiczną podróż po kontynentach w poszukiwaniu lata, zobaczyć można jutro o godz. 11:00 i 18:00" – czytamy w komunikacie, zamieszczonym na stronie warszawskiego urzędu miasta.

Świętować można też nie opuszczając domu. Dla najmłodszych słuchaczy Sinfonia Varsovia przygotowała miniserial muzyczny o smoku Bazylku.

"Wydarzenia dla młodych i najmłodszych zaplanowano we wszystkich warszawskich dzielnicach – warto sprawdzić repertuar najbliższego domu kultury czy biblioteki dostępny na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych" – informuje warszawski magistrat.

Dzień Dziecka na Zamku Królewskim

"Dzień Dziecka po królewsku" na Zamku Królewskim w Warszawie świętowany jest przez 10 dni. Zaczął się 28 maja i trwać będzie do 6 czerwca.

W tym czasie jest dostępna specjalna ścieżka zwiedzania dla dzieci na Trasie Królewskiej. Będzie można zobaczyć największe malowidło Zamku Królewskiego – plafon w Sali Wielkiej, odnaleźć wyjątkowy zegar w Sali Rycerskiej, poznać niezwykłą historię orłów na królewskim tronie w Sali Tronowej, dowiedzieć się, co król jadł na śniadanie czy przenieść się w czasie i odnaleźć na ulicach Warszawy 300 lat temu dzięki obrazom Canaletta. Dodatkową atrakcją zwiedzania jest rozwiązywanie zagadek na przygotowanych kartach.

Na dzieci czekają również specjalne ścieżki edukacyjne i miejsca pracy twórczej na wystawach czasowych "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja" oraz "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II".

Balonowy Cud nad Wisłą

W Ogrodach Zamkowych przygotowano animacje, strefy zabaw, filmy i pokazy lotów balonów.

4–6 czerwca odbywać się będzie II Balonowy Cud nad Wisłą. Wzorem lat ubiegłych Ogrody Zamku Królewskiego będą jednym z miejsc startu balonów.

"Balonowy Cud nad Wisłą będzie przecudowny! Starty i loty z Warszawy, impreza spektakularna, widowiskowa i wyjątkowa. W tym roku, analogicznie do ubiegłego, starty planujemy z Zamku Królewskiego, plaż wzdłuż Wisły, okolic Komitetu Olimpijskiego" – zapewniają organizatorzy.

Balony latają ok. 2 godziny przed zachodem i po wschodzie słońca. Oznacza to, że można się spodziewać przelotów około godz. 18-19 i ok. 5 rano.

Malarskie eksperymenty i Chagall w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym w Warszawie świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęło się warsztatami w Gmachu Głównym już 28 maja.

W sobotę 4 czerwca w MNW w godz. 11-14 odbędą się animacje dla dzieci w języku polskim i ukraińskim. Przez trzy godziny Muzeum Narodowe w Warszawie zamieni się w przestrzeń eksperymentów ruchowo-malarskich.

Dzieci, które odwiedzą Muzeum, będą mogły stworzyć nietypowe narzędzia malarskie łącząc różnej długości patyki i pędzle. Tymi przyrządami dzieci będą malować roślinną puszczo-dżunglę na dużym płótnie rozłożonym na podłodze. Niecodzienna forma pędzli malarskich oraz duża płaszczyzna podobrazia pozwoli uruchomić ciała w inny niż zazwyczaj sposób. Animacje poprowadzi artystka Ada Rączka we współpracy z artystką ukraińską. Miejsce zbiórki: Dziedziniec Lorentza, wstęp bezpłatny.

Także w sobotę 4 czerwca w godzinach od 14 do 17 odbędą się animacje dla dzieci języku polskim i ukraińskim. Dzieci są zaproszone do przestrzeni edukacyjnej na I piętrze na spotkanie z edukatorkami, które zaproponują ciekawe i twórcze zadania plastyczne. Należy okazać bilet wstępu do MNW. Dla osób z Ukrainy, które znalazły schronienie w Polsce, wstęp jest bezpłatny.

W niedzielę 5 czerwca w godz. 11–17 odbędą się kolejne animacje dla dzieci - "Milion rzeczy". Podczas zajęć w przestrzeni edukacyjnej na I piętrze każdy będzie mógł stworzyć przedmiot bez którego nie wyobraża sobie przeżyć dnia. Zajęcia będą inspirowane wystawą "Stan rzeczy".

Również w niedzielę 5 czerwca w godz. od 12 do 14 jeszcze w atmosferze Dnia Dziecka i w ramach Rodzinnych niedziel odbędą się warsztaty "Kolor i nastrój" towarzyszące wystawie "Chagall".

Dzień Dziecka z Fryderykiem Chopinem

Dzień Dziecka będzie także obchodzony w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli "już po raz trzynasty" – zaznaczają organizatorzy z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Tym razem będą to "Podróże z Fryckiem".

5 czerwca w godz. od 10 do 17 dzieci zostaną zaproszone w podróż "tanecznym krokiem" po barwnych regionach Polski. Mali uczestnicy gry terenowej spotkają w różnych punktach parku tancerzy Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze", a wraz z nimi poznają podstawowe kroki pięciu polskich tańców narodowych. Za zebrane podczas gry pieczątki otrzymają wspaniałe nagrody.

Dzieci będą mogły wziąć udział w plenerze malarskim, wykonać regionalną wycinankę sannicką, zrobić krakowskie korale, przygotować własnoręcznie pamiątkową zakładkę do książki oraz poznać popularną w XIX wieku zabawę towarzyską "żywe obrazy".

Nie zabraknie też polskich smaków – chętni będą zaproszeni na filiżankę lubianej przez Chopina kawy żołędziowej czy szklankę lemoniady z lipy. Do napojów podane zostaną toruńskie pierniki, które młody Fryderyk zachwalał w liście do przyjaciela podczas pobytu w Toruniu.

Na Estradzie w Parku, oprócz muzyki Fryderyka Chopina w interpretacjach młodych laureatów konkursów pianistycznych, goście usłyszą też ludowe pieśni i tańce z różnych regionów Polski w tradycyjnych oraz nowoczesnych, zaskakujących aranżacjach.

O godz. 14-tej nastąpi punkt kulminacyjny 13. Dnia Dziecka w Żelazowej Woli. Po parkowych alejach uczestnicy przejdą wspólnie w polonezowym korowodzie poprowadzonym przez tancerzy z zespołu "Mazowsze".

Dla najmłodszych uczestników – dzieci w wieku do 3 lat – przygotowana zostanie Strefę Malucha, którą wypełnią zajęcia muzyczne i zabawy sensoryczno-plastyczne.

Podróże z Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Również Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza dzieci w towarzystwie dorosłych do wspólnego spędzenia Dnia Dziecka, do wyruszenia w artystyczną podróż poza granice wyobraźni

Na uczestniczki i uczestników będą czekać specjalnie przygotowane zestawy zadań-zagadek. "Dzięki nim odkryjemy okolice Muzeum nad Wisłą i sztukę na wystawie. Będziemy malować i rysować, rozmawiać o tym, po co nam podróże i oczywiście dużo się uśmiechać" – zapewniają organizatorzy z Muzeum nad Wisłą.

Pluszowa chałka i bajgiel w Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza dzieci i dorosłych na wystawę "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Jej odwiedzenie jest naturalną kontynuacją "Smakowitego Dnia Dziecka", który miał miejsce 29 maja.

Wystawa to propozycja dla nieco starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, choć również najmłodsi nie będą się nudzić, bujając się na pluszowym bajglu czy zaplatając wielką pluszową chałkę.

Kultura kulinarna jest istotnym elementem żydowskiej tożsamości. Opowieść o żydowskim jedzeniu jest więc zarazem opowieścią o żydowskiej religii, kulturze i historii. Wystawie towarzyszy w tych dniach spacer z przewodnikiem.

Autorka/Autor:wini

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: um.warszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl