Dzień Dziecka w Warszawie. Z jakich atrakcji można skorzystać?

Źródło:
TVN24
Zbliża się Dzień Dziecka
Zbliża się Dzień DzieckaShutterstock
wideo 2/4
Zbliża się Dzień DzieckaShutterstock

Z okazji Dnia Dziecka warszawskie instytucje kulturalne przygotowały szeroką ofertę atrakcji dla najmłodszych. Wśród propozycji na ten dzień znajdują się między innymi wydarzenia w teatrach, muzeach oraz w ogrodzie zoologicznym. Z niektórych form rozrywki będzie można skorzystać bez wychodzenia z domu.

Warszawskie zoo zaprasza na warsztaty ekologiczne "Mini-wysypisko" dotyczące prawidłowej segregacji odpadów, przegotowane wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania. Dzieci będą mogły między innymi z bliska obejrzeć pokazową śmieciarkę oraz wziąć udział w konkursie wiedzy ekologicznej. Wydarzenie odbędzie się na polance piknikowej przy Placu Zabaw między godz. 11:00 a 15:00, bilety dla dzieci do 12. roku życia są darmowe.

Do Parku Rzeźby na Bródnie zapraszają edukatorki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które poprowadzą warsztaty tworzenia łódek (start o godzinie 15). W Muzeum Warszawskiej Pragi do końca tygodnia trwa Festiwal "Kreatywne Pracownie", a w środę będzie można tam wziąć udział między innymi w warsztatach, koncercie i laboratorium teatralnym.

Teatr w domu i nie tylko

Swoje drzwi dla najmłodszych widzów otworzą w środę również warszawskie teatry.

Teatr Baj zaprezentuje "Emila z Lönnebergi", a w Teatrze Lalek Guliwer będzie można zobaczyć "Koziołka Matołka". W Teatrze Lalka na widzów czeka także nowy spektakl na podstawie kultowej już książki Astrid Lindgren. Właśnie od 1 czerwca będzie można oglądać tam "Dzieci z Bullerbyn. Z kolei artyści Teatru Komedia zapraszają na wspólne "Muzykowanie na dywanie". Interaktywny spektakl, podczas którego młodzi widzowie i ich opiekunowie wybiorą się w rytmiczną podróż po kontynentach w poszukiwaniu lata, zobaczyć można jutro o godz. 11:00 i 18:00" – czytamy w komunikacie, zamieszczonym na stronie warszawskiego urzędu miasta.

Świętować można też nie opuszczając domu. Dla najmłodszych słuchaczy Sinfonia Varsovia przygotowała miniserial muzyczny o smoku Bazylku.

"Wydarzenia dla młodych i najmłodszych zaplanowano we wszystkich warszawskich dzielnicach – warto sprawdzić repertuar najbliższego domu kultury czy biblioteki dostępny na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych" – informuje warszawski magistrat.

Dzień Dziecka na Zamku Królewskim

"Dzień Dziecka po królewsku" na Zamku Królewskim w Warszawie świętowany jest przez 10 dni. Zaczął się 28 maja i trwać będzie do 6 czerwca.

W tym czasie jest dostępna specjalna ścieżka zwiedzania dla dzieci na Trasie Królewskiej. Będzie można zobaczyć największe malowidło Zamku Królewskiego – plafon w Sali Wielkiej, odnaleźć wyjątkowy zegar w Sali Rycerskiej, poznać niezwykłą historię orłów na królewskim tronie w Sali Tronowej, dowiedzieć się, co król jadł na śniadanie czy przenieść się w czasie i odnaleźć na ulicach Warszawy 300 lat temu dzięki obrazom Canaletta. Dodatkową atrakcją zwiedzania jest rozwiązywanie zagadek na przygotowanych kartach.

Na dzieci czekają również specjalne ścieżki edukacyjne i miejsca pracy twórczej na wystawach czasowych "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja" oraz "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II".

Balonowy Cud nad Wisłą

W Ogrodach Zamkowych przygotowano animacje, strefy zabaw, filmy i pokazy lotów balonów.

4–6 czerwca odbywać się będzie II Balonowy Cud nad Wisłą. Wzorem lat ubiegłych Ogrody Zamku Królewskiego będą jednym z miejsc startu balonów.

"Balonowy Cud nad Wisłą będzie przecudowny! Starty i loty z Warszawy, impreza spektakularna, widowiskowa i wyjątkowa. W tym roku, analogicznie do ubiegłego, starty planujemy z Zamku Królewskiego, plaż wzdłuż Wisły, okolic Komitetu Olimpijskiego" – zapewniają organizatorzy.

Balony latają ok. 2 godziny przed zachodem i po wschodzie słońca. Oznacza to, że można się spodziewać przelotów około godz. 18-19 i ok. 5 rano.

Malarskie eksperymenty i Chagall w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym w Warszawie świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęło się warsztatami w Gmachu Głównym już 28 maja.

W sobotę 4 czerwca w MNW w godz. 11-14 odbędą się animacje dla dzieci w języku polskim i ukraińskim. Przez trzy godziny Muzeum Narodowe w Warszawie zamieni się w przestrzeń eksperymentów ruchowo-malarskich.

Dzieci, które odwiedzą Muzeum, będą mogły stworzyć nietypowe narzędzia malarskie łącząc różnej długości patyki i pędzle. Tymi przyrządami dzieci będą malować roślinną puszczo-dżunglę na dużym płótnie rozłożonym na podłodze. Niecodzienna forma pędzli malarskich oraz duża płaszczyzna podobrazia pozwoli uruchomić ciała w inny niż zazwyczaj sposób. Animacje poprowadzi artystka Ada Rączka we współpracy z artystką ukraińską. Miejsce zbiórki: Dziedziniec Lorentza, wstęp bezpłatny.

Także w sobotę 4 czerwca w godzinach od 14 do 17 odbędą się animacje dla dzieci języku polskim i ukraińskim. Dzieci są zaproszone do przestrzeni edukacyjnej na I piętrze na spotkanie z edukatorkami, które zaproponują ciekawe i twórcze zadania plastyczne. Należy okazać bilet wstępu do MNW. Dla osób z Ukrainy, które znalazły schronienie w Polsce, wstęp jest bezpłatny.

W niedzielę 5 czerwca w godz. 11–17 odbędą się kolejne animacje dla dzieci - "Milion rzeczy". Podczas zajęć w przestrzeni edukacyjnej na I piętrze każdy będzie mógł stworzyć przedmiot bez którego nie wyobraża sobie przeżyć dnia. Zajęcia będą inspirowane wystawą "Stan rzeczy".

Również w niedzielę 5 czerwca w godz. od 12 do 14 jeszcze w atmosferze Dnia Dziecka i w ramach Rodzinnych niedziel odbędą się warsztaty "Kolor i nastrój" towarzyszące wystawie "Chagall".

Dzień Dziecka z Fryderykiem Chopinem

Dzień Dziecka będzie także obchodzony w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli "już po raz trzynasty" – zaznaczają organizatorzy z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Tym razem będą to "Podróże z Fryckiem".

5 czerwca w godz. od 10 do 17 dzieci zostaną zaproszone w podróż "tanecznym krokiem" po barwnych regionach Polski. Mali uczestnicy gry terenowej spotkają w różnych punktach parku tancerzy Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze", a wraz z nimi poznają podstawowe kroki pięciu polskich tańców narodowych. Za zebrane podczas gry pieczątki otrzymają wspaniałe nagrody.

Dzieci będą mogły wziąć udział w plenerze malarskim, wykonać regionalną wycinankę sannicką, zrobić krakowskie korale, przygotować własnoręcznie pamiątkową zakładkę do książki oraz poznać popularną w XIX wieku zabawę towarzyską "żywe obrazy".

Nie zabraknie też polskich smaków – chętni będą zaproszeni na filiżankę lubianej przez Chopina kawy żołędziowej czy szklankę lemoniady z lipy. Do napojów podane zostaną toruńskie pierniki, które młody Fryderyk zachwalał w liście do przyjaciela podczas pobytu w Toruniu.

Na Estradzie w Parku, oprócz muzyki Fryderyka Chopina w interpretacjach młodych laureatów konkursów pianistycznych, goście usłyszą też ludowe pieśni i tańce z różnych regionów Polski w tradycyjnych oraz nowoczesnych, zaskakujących aranżacjach.

O godz. 14-tej nastąpi punkt kulminacyjny 13. Dnia Dziecka w Żelazowej Woli. Po parkowych alejach uczestnicy przejdą wspólnie w polonezowym korowodzie poprowadzonym przez tancerzy z zespołu "Mazowsze".

Dla najmłodszych uczestników – dzieci w wieku do 3 lat – przygotowana zostanie Strefę Malucha, którą wypełnią zajęcia muzyczne i zabawy sensoryczno-plastyczne.

Podróże z Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Również Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza dzieci w towarzystwie dorosłych do wspólnego spędzenia Dnia Dziecka, do wyruszenia w artystyczną podróż poza granice wyobraźni

Na uczestniczki i uczestników będą czekać specjalnie przygotowane zestawy zadań-zagadek. "Dzięki nim odkryjemy okolice Muzeum nad Wisłą i sztukę na wystawie. Będziemy malować i rysować, rozmawiać o tym, po co nam podróże i oczywiście dużo się uśmiechać" – zapewniają organizatorzy z Muzeum nad Wisłą.

Pluszowa chałka i bajgiel w Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza dzieci i dorosłych na wystawę "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Jej odwiedzenie jest naturalną kontynuacją "Smakowitego Dnia Dziecka", który miał miejsce 29 maja.

Wystawa to propozycja dla nieco starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, choć również najmłodsi nie będą się nudzić, bujając się na pluszowym bajglu czy zaplatając wielką pluszową chałkę.

Kultura kulinarna jest istotnym elementem żydowskiej tożsamości. Opowieść o żydowskim jedzeniu jest więc zarazem opowieścią o żydowskiej religii, kulturze i historii. Wystawie towarzyszy w tych dniach spacer z przewodnikiem.

Autorka/Autor:wini

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: um.warszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obaj biskupi warszawscy, kardynał Kazimierz Nycz i biskup Romuald Kamiński, udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. To oznacza, że na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Jak zaznaczyli duchowni, warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa.

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Źródło:
PAP

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Jest areszt dla kierowcy, który spowodował tragiczny wypadek na Woronicza. Prokuratura przekazała, że wcześniej był on karany za spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, a prawo jazdy odzyskał w lutym tego roku.

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl

To było klasyczne oszustwo "na policjanta". Mężczyzna podający się za policjanta wmówił kobiecie, że jej pieniądze są zagrożone. Ta wypłaciła oszczędności i zostawiła w umówionym miejscu. Mężczyzna je odebrał. Nie wiedział, że został nagrany.

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej od 2017 roku warszawscy urzędnicy wiedzieli, że przejście na Woronicza, gdzie we wtorek zginęły dwie osoby, jest skrajnie niebezpieczne dla pieszych. Jak zauważa ekspert, autorzy audytu wykonanego na zlecenie ratusza dokładnie przewidzieli czarny scenariusz, który stał się faktem. Urzędnicy zapowiadają zmiany w tym miejscu, dlaczego nie zareagowali wcześniej?

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny sanepid po analizie jakości wody w Jeziorku Czerniakowskim poinformował, że można się tam kąpać. W ubiegły czwartek zakazano kąpieli.

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Źródło:
PAP

Na Bemowie rozpoczęło się drążenie tuneli ostatniego odcinka drugiej linii metra. W pierwszym etapie prac tarcza Anna ma do pokonania nieco ponad 1060 metrów. W ten sposób połączy dwie nowe stacje: Karolin i Chrzanów.

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Źródło:
PAP

W tajemniczym korytarzu odkrytym w Gucin Gaju znaleziono zabytki z czasów wczesnego średniowiecza oraz monety z XVII wieku - poinformowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Archeolodzy badali, jak pierwotnie wyglądał i do czego służył 65-metrowy tunel.

"Masońskie groby" w katakumbach. Badacze weszli do tajemniczego tunelu

"Masońskie groby" w katakumbach. Badacze weszli do tajemniczego tunelu

Źródło:
PAP

- Witamy kolejnego maluszka - uroczego, puchatego kazuara hełmiastego, to wielki sukces hodowlany - poinformował stołeczny ogród zoologiczny. Młode kazuary, oprócz warszawskiego zoo, wykluły się w tym roku tylko w dwóch spośród 54 europejskich ogrodów zoologicznych, w których ten gatunek jest utrzymywany.

Agresywny nielot z tajemniczym hełmem. Kazuar wykluł się w warszawskim zoo

Agresywny nielot z tajemniczym hełmem. Kazuar wykluł się w warszawskim zoo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal 200 tysięcy złotych przekazał 88-latek z Ciechanowa (woj. mazowieckie) mężczyźnie podającemu się za adwokata. Był przekonany, że w ten sposób pomaga wnuczce, której rzekomo grozi więzienie za śmiertelnie potrącenie autem ciężarnej kobiety.

Powiedziała, że śmiertelnie potrąciła ciężarną. 88-latek przelał fałszywej wnuczce 200 tysięcy złotych

Powiedziała, że śmiertelnie potrąciła ciężarną. 88-latek przelał fałszywej wnuczce 200 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Matka skrajnie wycieńczonego 13-letniego chłopca z gminy Kadzidło na Mazowszu usłyszała zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego ze szczególnym okrucieństwem nad synem z niepełnosprawnością. Chłopiec był zostawiany bez opieki, jedzenia i picia. Waży niespełna 10 kilogramów. 35-letnia kobieta nie przyznaje się do winy.

Matka skrajnie wycieńczonego 13-latka aresztowana. Nie przyznaje się do zaniedbań

Matka skrajnie wycieńczonego 13-latka aresztowana. Nie przyznaje się do zaniedbań

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, TVN24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zgłoszenia od zbulwersowanych mieszkańców o plakatach antyaborcyjnych, które pojawiły się w centrum Otwocka. We wtorek odbył się tam planowany wcześniej happening jednej z fundacji pro-life. Zdjęcia martwych płodów straszyły dzieci, które bawiły się na pobliskim placu zabaw. Z megafonu było słychać też hasła o "mordowaniu" i "zabójstwach".

Plakaty z martwymi płodami przy placu zabaw. "Straszą dzieci"

Plakaty z martwymi płodami przy placu zabaw. "Straszą dzieci"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Stołeczni strażacy pomogli małemu jeżowi, który utknął w ogrodzeniu na Mokotowie. "Ważna jest troska o wszystkie istoty żyjące" - napisali w mediach społecznościowych, gdzie udostępnili zdjęcia z akcji ratunkowej.

Mały jeż utknął w ogrodzeniu. Strażacy przecięli siatkę

Mały jeż utknął w ogrodzeniu. Strażacy przecięli siatkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzech mężczyzn zostało porażonych prądem podczas prac na wysokości w podwarszawskim Sulejówku. Wszyscy trafili do szpitala. Jeden z nich znajduje się w ciężkim stanie.

Podczas prac na wysokości poraził go prąd. "30-latek stanął w płomieniach"

Podczas prac na wysokości poraził go prąd. "30-latek stanął w płomieniach"

Źródło:
tvnwarszawa.pl