Nowe zasady Biegu Powstania Warszawskiego: starty w turach, limit uczestników, jeden dystans

Źródło:
tvnwarszawa.pl
28. Bieg Powstania Warszawskiego
28. Bieg Powstania Warszawskiego
TVN24
28. Bieg Powstania Warszawskiego - wideo z 2018 rokuTVN24

Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się 7 sierpnia - poinformował w poniedziałek ratusz. Rocznicowa impreza wraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Uczestników czekają w tym roku nowe zasady, wynikające z wciąż obowiązujących obostrzeń. Pobiegną podzieleni na mniejsze grupy, a do pokonania będzie wyłącznie dziesięciokilometrowy dystans.

Zapisy na 30. edycję Biegu Powstania Warszawskiego ruszają 6 lipca o godzinie 10. Wydarzenie jest drugim z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej Zabiegaj o Pamięć. Pierwotnie nadchodząca edycja powinna odbyć się już rok temu, ale nie pozwoliła na to sytuacja pandemiczna. Podobnie stało się także z Biegiem Konstytucji 3 Maja, otwierającym triadę. Ratusz wyjaśnia, że dopiero pod koniec czerwca rząd zmienił przepisy dotyczące masowych imprez sportowych, luzując nieco restrykcje.

Uczestnicy biegu zmierzą się 7 sierpnia z dystansem dziesięciu kilometrów. Nie będzie w tym roku wersji krótszej - pięciokilometrowej. - Trasa będzie tradycyjna. Sportowcy-amatorzy pobiegną ulicami, gdzie w 1944 roku toczyły się bardzo ciężkie walki. Pokonają kolejne kilometry w świetle płonących zniczy, a część trasy znajdzie się w tunelu na Wisłostradzie, gdzie słychać będzie odgłosy walk. Liczę, że 7 sierpnia wspólnie oddamy hołd bohaterom zrywu z 1944 roku - zapowiada wiceprezydent Renata Kaznowska, cytowana w komunikacie urzędu miasta.

Zgodnie z tradycją bieg odbywa się wieczorem. Biegacze pokonują trasę w świetle zniczy, wielu ma na ramionach biało-czerwone opaski lub niesie ze sobą flagi z symbolami Polski Walczącej. Towarzyszą im również grupy rekonstrukcyjne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowe zasady biegu

Udział może wziąć każdy, kto najpóźniej w dniu wydarzenia skończył 15 lat. Przez pierwsze dwa dni rejestracji wpisowe wynosi 60 złotych, później kwota wzrośnie do 70 złotych.

Zapisy będą odbywały się za pośrednictwem miejskiego serwisu Aktywna Warszawa. Urzędnicy ostrzegają, że w tym roku nie będzie zapisów stacjonarnych w biurze zawodów. Zachęcają, by jeszcze przed uruchomieniem rejestracji założyć internetowe konto uczestnika. Zwiększy to nasze szanse na zdobycie pakietu startowego. Ich liczba jest w tym roku ograniczona do czterech tysięcy.

Ratusz wyjaśnia, że podczas biegu uczestnicy zostaną podzieleni na osiem tur. Każda może mieć łącznie po 500 osób. Starty będą rozplanowane co 15 minut. "Wynika to z rządowych przepisów, które zezwalają na organizację imprez na znacznie bardziej rygorystycznych warunkach niż przed pandemią i przy zachowaniu reżimu sanitarnego" - czytamy w komunikacie.

Zawodnicy będą zobowiązani do przestrzegania przypisanych im tur. Ich zmiana nie będzie możliwa bez zgody organizatora. Po stawieniu się na miejscu będą identyfikowani po numerze startowym, który będzie zawierał również oznaczenie tury. Porządkowi będą zezwalali na wejście na start tylko osobie z właściwym numerem startowym.

Czy limit będzie obejmował osoby zaszczepione? "Nie zamierzamy dzielić szczepionych i niezaszczepionych, biegniemy wspólnie, ale każdy kto w biurze zawodów dobrowolnie okażę kod QR lub zaświadczenie będzie przez nas jedynie policzony (nie gromadzimy jego danych) jako zaszczepiony i dostanie bonus w biurze zawodów podczas okazywania pakietu startowego" - wyjaśniają organizatorzy. "Po co nam liczba zaszczepionych? Gdy znowu nagle, jak do tej pory bywało zmieni się limit osób na imprezach sportowych, zaszczepieni nie będą się do niego wliczać" - wskazują.

Śladem powstańczych walk

Trasa biegu prowadzi ulicami Starówki, Powiśla i Nowego Miasta. Uczestnicy rozpoczną zmagania na Bonifraterskiej, skąd pobiegną do Miodowej i dalej Krakowskim Przedmieściem i Karową. Następnie biegacze skręcą w Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną skierują się do Czerniakowskiej, a następnie pobiegną Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem Wisłostrady) do Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej.

Limit na pokonanie dziesięciokilometrowego dystansu wynosi półtorej godziny.

"Wszyscy, którzy ukończą rywalizację otrzymają pamiątkowy medal, który będzie nie tylko odnosił się do walk powstańczych, ale również do triady biegowej w dobie pandemii. Medal zostanie zaprezentowany wkrótce" - zapowiada ratusz.

Urząd miasta poszukuje również wolontariuszy, którzy wesprą organizatorów biegu. Zgłaszać mogą się osoby, które ukończyły 13. rok życia. Zapisy trwają do 24 lipca. Zainteresowani powinni wypełnić formularz na stronie Aktywna Warszawa.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl