Raport Arcadis Sustainable Cities Index 2016 przedstawia globalny ranking 100 metropolii w trzech obszarach zrównoważonego rozwoju: ludzie, środowisko i gospodarka.
Na czele zestawienia ogólnego dominują miasta europejskie o ugruntowanej pozycji, które zajmują 16 z 20 czołowych miejsc. Warszawa plasuje się na 37.
Stolica najwyższe – 15 miejsce - zajęła w kategorii "Ludzie", uwzględniającej ocenę zdrowia, poziom edukacji, równość dochodów, zrównoważenie pracy i czasu wolnego, a także wskaźnik przestępczości, powierzchnię zielonych terenów miejskich oraz koszty mieszkania i utrzymania.
Zanieczyszczenie powietrza, za mało zieleni
Gorzej sytuacja wygląda w kategorii "Środowisko" szeregującej miasta pod względem zużycia energii oraz udziału energii odnawialnych, stopnia recyklingu i kompostowania odpadów, emisji gazów cieplarnianych, zagrożenia klęskami żywiołowymi, dostępności wody pitnej, kanalizacji. Tutaj Warszawa uplasowała się na 54. pozycji, co jest rezultatem m.in. zanieczyszczenia powietrza i zbyt małej powierzchni terenów zielonych.
Nieco wyżej, bo na 36. miejscu stolica znalazła się w dziale "Gospodarka" oceniającym perspektywy rozwoju gospodarczego, infrastrukturę transportową, łatwość prowadzenia działalności gospodarczej, turystykę, poziom PKB per capita, znaczenie miasta w globalnej sieci gospodarczej, dostęp do Internetu i telefonii oraz stopę zatrudnienia.
Firma, która stworzyła ranking to międzynarodowy koncern projektowo-doradczy specjalizujący się w projektach dla środowiska naturalnego i obiektów budowlanych.
Niedawno stolica zajęła 65. miejsce w innym rankingu - wśród najbardziej przyjaznych miast na świecie:
skw/mś
Warszawa uplasowała się na 65. miejscu
Źródło zdjęcia głównego: Stanisław Tokarski / urząd miasta