Tak jak zapowiadaliśmy na tvnwarszawa.pl, w poniedziałek o godzinie 10.00 w Konstancinie odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta. Jej głównym celem było przyjęcie uchwały dotyczącej referendum.
- Udało się. Wszyscy obecni byli "za" - mówi nam Tomasz Nowicki, radny reprezentujący lokalny klub. Nie kryje, że podobnie jak w Legionowie, uda się zebrać ponad 30-procentową frekwencję, która sprawi, że referendum będzie ważne. - To byłoby prawdziwe święto samorządu terytorialnego, które obchodzimy dzień wcześniej 27 maja - przyznaje nasz rozmówca.
"Ograniczenie podmiotowości"
Z inicjatywą zorganizowania referendum w Konstancinie wyszli tamtejsi radni. W uzasadnieniu do uchwały przekonują, że o przyłączenia ich miejscowości do miasta stołecznego Warszawy powinni wypowiedzieć się sami mieszkańcy.
Podkreślają też, że zmiany proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość "ograniczają suwerenność podstawowych jednostek samorządu terytorialnego".
"Dodatkowo uzdrowiskowy status gminy Konstancin-Jeziorna może po włączeniu jej do miasta stołecznego Warszawy zostać utracony wobec ograniczenia podmiotowości gmin wchodzących w skład projektowanej aglomeracji warszawskiej" - podsumowują w uzasadnieniu.
Zgodnie z wolą radnych, głosowanie ma odbyć się 28 maja. Mieszkańcy Konstancina odpowiedzą w nim na jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. St. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?
Ściągają od Legionowa
Pytanie jest praktycznie takie same, jakie dwa tygodnie temu zadano w referendum legionowskim. To celowy zabieg, który ma ustrzec przed unieważnieniem uchwały przez wojewodę mazowieckiego (tak jak było w przypadku Warszawy czy Podkowy Leśnej).
Na ocenę dokumentu pod kątem zgodności z prawem Zdzisław Sipiera ma 30 dni. Dopiero po tym terminie stuprocentowo będzie wiadomo, czy głosowanie 28 maja się odbędzie, czy też nie.
Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, Konstancin-Jeziorna jest jedną z pięciu gmin, które chcą przeprowadzenia referendum w najbliższym czasie. 14 maja głosowanie planuje przeprowadzić Nieporęt (tamtejsi radni również czekają na decyzję wojewody).
Podobne zamiary mają m.in. Piaseczno, Józefów czy – ponownie - Podkowa Leśna. W tych miejscowościach z inicjatywą wychodzą mieszkańcy, którzy zbierają podpisy pod wnioskiem w tej sprawie.
Legionowo nie chce do Warszawy
Do tej pory referendum dotyczące utworzenia metropolii obyło się jedynie w Legionowie. Tamtejsi mieszkańcy zdecydowanie sprzeciwili się planom Prawa i Sprawiedliwości (95 proc. było przeciwko przyłączenia Legionowa do stolicy). Wynik referendum był wiążący, ponieważ wzięło w nim udział 46 proc. uprawnionych do głosowania.
Referendum jest konsekwencją pomysłu Prawa i Sprawiedliwości na zmianę ustroju stolicy. Pod koniec stycznia politycy PiS zaproponowali, aby do Warszawy przyłączyć 32 okoliczne gminy, które miałyby tworzyć wspólną aglomerację. Na jej czele miał stać wspólny prezydent i wspólna 51-osobowa rada Warszawy.
Metropolia według PiS
Metropolia według PiS
kw/b
Źródło zdjęcia głównego: Michal Gorski / Wikimmedia Commons