Strefą płatnego parkowania objęte jest całe Śródmieście, część Woli, Ochoty, Mokotowa i Pragi Północ. Na tym obszarze, według danych Zarządu Dróg Miejskich, znajduje się ponad 30 tysięcy miejsc dla samochodów.
Popularne płatności bezgotówkowe
W minionym roku wymieniono 1450 parkomatów na nowe, z możliwością płacenia kartą bankową. Wpływy z jednorazowych płatności za korzystanie z miejsca w strefie (bez abonamentów i mandatów) wyniosły 70,1 miliona złotych. Niemal co piąta złotówka pochodziła właśnie z płatności kartą płatniczą – transakcje dokonane w ten sposób opiewały łącznie na 13,2 mln zł.
Prawie 10 milionów złotych zasiliło miejską kasę w wyniku płatności mobilnych.
Z tradycyjnych opłat dokonywanych gotówką pozyskano 47,3 miliony złotych.
300 tysięcy mandatów
Niespełna milion złotych pozyskano z abonamentów dla mieszkańców strefy. Stanowi to ledwie 1 procent wszystkich przychodów.
Za to aż 13,2 mln złotych pochodziło z 300 tysięcy mandatów, oficjalnie nazywanymi "dokumentami opłaty dodatkowej" na łączną kwotę aż 13,2 mln zł.
Niewykluczone, że w obecnym roku wpływy ze strefy płatnego parkowania jeszcze wzrosną. Obecnie rząd rozważa wprowadzenie w prawie zmian umożliwiających zwiększenie opłat.
Aktualny limit wynosi 3 złote za godzinę, kolejna nie może być o 20 proc. droższa.
Cały czas brane pod uwagę jest też poszerzenie strefy, m.in. o Żoliborz, Saską Kępę i pozostałą część Mokotowa.
kc/r
Źródło zdjęcia głównego: zdm.waw.pl