Upamiętniły 99. rocznicę zdobycia praw wyborczych


Mimo 99 lat, które upłynęły od chwili uzyskania przez Polki praw wyborczych, siła kobiet walczących o swoje prawa nie słabnie - mówiły organizatorki happeningu, który we wtorek wieczorem odbył się przed Sejmem.

Uczestniczki odczytały między innymi manifesty Zofii Nałkowskiej, Marii Konopnickiej, Marii Dulębianki i Aleksandry Piłsudskiej.

"Kobiet prawa wspólna sprawa"

Na happeningu pojawiły się też transparenty: "Siła Kobiet. Już od 1918 idziemy po nasze prawa" oraz "Równe szanse na awanse". Po wystąpieniach skandowano między innymi hasła: "Kobiet prawa wspólna sprawa", "Nasze prawa, nasze życie", "Wolna Polka, wolna Polska" czy "Nie składamy parasolek". Na zakończenie symbolicznie postukały parasolkami w barierki odgradzające Sejm. Było to nawiązanie do wydarzeń z 1918, kiedy emancypantki przyszły przed willę marszałka Józefa Piłsudskiego stukając parasolkami w okiennice.

- Chcemy upamiętnić 99-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych oraz przypomnieć postulaty, które po części są nadal aktualne. Cały czas walczymy o prawa kobiet. Sytuacja od tamtej zmieniła się na lepsze, natomiast mimo wszystko Polska jest troszkę do tyłu jeśli chodzi o prawa kobiet, chociażby prawa reprodukcyjne - zaznaczyła w rozmowie z PAP Marta Puczyńska z Warszawskiego Strajku Kobiet.

Oceniła, że to państwo powinno inicjować obchody rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych i źle, że tak się nie dzieje. - Polska była jednym z pierwszych krajów, które przyznały prawa wyborcze kobietom i moim zdaniem jest się czym chwalić -powiedziała.

Postulaty sprzed 100 lat wciąż aktualne

Jednym z elementów happeningu był przyjazd Józefa Piłsudskiego z żoną Aleksandrą. W rolę marszałka wcielił się jeden z przywódców ruchu Obywateli RP Paweł Kasprzak.

- U progu swojej niepodległości 100 lat temu w II Rzeczypospolitej Polska zapowiadała się na bardzo nowoczesną demokrację. Tej szansy nie wykorzystaliśmy (...), a dzisiaj, jak wszyscy wiemy, te postulaty kobiece są wciąż aktualne. Prawa kobiet, prawa aborcyjne są wciąż tematem gorących sporów i nigdy nie były przedmiotem rzetelnej debaty z udziałem obywateli. Ten kompromis, który dotyczy prawa aborcyjnego, został być może zawarty, ale nie z udziałem kobiet i nie z udziałem polskich obywateli. Konwencja antyprzemocowa, to wszystko są rzeczy wciąż do załatwienia - mówił Kasprzak.

Kobiece i męskie nazwy ulic "po równo"

Obecna na happeningu radna Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że na czwartkowej sesji rady miasta stołecznego Warszawy najprawdopodobniej zostanie przyjęta inicjatywy, by od przyszłego roku, na 100-lecie uzyskania praw wyborczych, nazewnictwo ulic i obiektów miejskich w Warszawie było poświęcone głównie kobietom oraz by po 2018 kobiece i męskie nazwy ulic były nadawane "po równo".

Happening zorganizowały środowiska feministyczne z grupy "Ściana furii", Warszawskiego Strajku Kobiet i grupy warszawskie "Dziewuchy Dziewuchom".

Od 1918

Dekret marszałka Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, iż "wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci", a także, że "wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele(lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze".

W czasach nowożytnych pierwszym miejscem, w którym przyznano kobietom prawo wyborcze, było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych, gdzie kobiety mogły głosować od 1869.

W Nowej Zelandii kobiety czynne prawo wyborcze uzyskały w 1893, a bierne prawo wyborcze w 1919. Wówczas było to terytorium angielskie o ograniczonej autonomii. W 1902, rok po politycznym oddzieleniu się od Wielkiej Brytanii, prawo wyborcze dla przyznano kobietom w Australii.

W Europie kobiety po raz pierwszy mogły głosować w Finlandii, gdzie odpowiednie regulacje wprowadzono w 1906.

PAP/mp

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl