Tysiące wiernych w Świątyni Opatrzności Bożej

Najnowsze

TVN24Wielkie otwarcie Świątynie Opatrzności Bożej

Tysiące wiernych zgromadziła piątkowa poranna uroczystość otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej. Wybudowana na Polach Wilanowskich w Warszawie świątynia to "wotum wdzięczności narodu za dar wolności". Obietnicę wzniesienia sanktuarium złożył 225 lat temu Sejm Wielki.

O godz. 9 w świątyni rozpoczęła się uroczysta msza święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczy prymas Polski, abp. Wojciech Polak, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp. Stanisław Gądecki.

Pamiątki

W mszy uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz RP, m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz premier Beata Szydło.

Po zakończeniu liturgii rozdane zostaną pamiątkowe medale m.in. dla zasłużonych darczyńców. W południe odprawiona zostanie jeszcze jedna msza, po południu zaś odbędzie się premiera koncertu "Przymierze" Michała Lorenca, napisanego specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w roku 1050-lecia chrztu Polski.

Piątek rozpoczyna Triduum Otwarcia świątyni. Aby umożliwić udział w uroczystości jak największej liczbie osób, uroczyste msze z Aktami Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej odbędą się w samo południe także 12 i 13 listopada.

Budowa świątyni planowana była już w XVIII wieku, wówczas jako wotum za Konstytucję 3 Maja. Na przeszkodzie realizacji tej obietnicy króla i Sejmu stawały m.in. rozbiory, wojny, lata komunizmu. Po 1989 r. z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia świątyni wyszedł ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp. 2 maja 2002 r. wmurowano kamień węgielny.

Najważniejsze wydarzenia

Powstały kompleks Centrum Opatrzności Bożej składa się z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Świątyni Opatrzności Bożej oraz Panteonu Wielkich Polaków.

Świątynia Opatrzności Bożej z ołtarzami i kaplicami, które mają upamiętniać najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej znajduje się na parterze budowli. Na pierwszym piętrze, będą się znajdować multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Pod Świątynią Opatrzności Bożej umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków, gdzie pochowani są m.in.: ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski oraz księża, którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku. Umieszczono tam też symboliczny grób papieża Jana Pawła II.

Wnętrze głównego kościoła, który zostanie uroczyście otwarty 11 listopada, ma mieć nawet 4 tys. miejsc siedzących. Świątynia Opatrzności Bożej to najwyższy kościół stolicy - jego wysokość wraz z krzyżem to 75 metrów. Do pokrycia kopuły zużyto 30 ton miedzi. Świątynia ma powierzchnię ok. 3 tys. metrów kwadratowych

Mimo uroczystego otwarcia, świątynia pozostanie wielkim placem budowy. W kościele ułożone są posadzki - w nawie głównej i prezbiterium z białego marmuru, w kaplicach bocznych - granitowe. Zamontowane jest ogrzewanie podłogowe i systemy wentylacji. Częściowo zakończone są prace nad oświetleniem i akustyką. Natomiast wystrój świątyni w niewielkim stopniu oddaje na razie jej sakralny charakter - wciąż brak jest malowideł czy witraży, a te - jak zapowiada Centrum Opatrzności - mają być "dziełami najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów".

220 mln

Budowa sanktuarium wraz z częścią muzealną kosztowała dotąd 220 mln zł, a na jej dokończenie potrzeba jeszcze ok. 30 mln. Większość prac sfinansowali darczyńcy.

Od momentu otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej to w niej - a nie jak dotąd w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela - będzie celebrowana większość uroczystości państwowych, które mają oprawę religijną.

Tak wyglądała Świątynia Opatrzności Bożej jeszcze przed otwarciem:

Świątynia Opatrzności Bożej prawie gotowaTVN24

PAP/kz/mś