Tu poszerzą, tam nowa nawierzchnia. Plany drogowców na 2014 rok

Plany ZMID na 2014 rok
Plany ZMID na 2014 rok
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl
Plany ZMID na 2014 rokMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

Remont Kleszczowej, poszerzenie Wołoskiej, przebudowa Prostej i Świętokrzyskiej, a także wymiana nawierzchni kilku dróg - to tylko niektóre prace zaplanowane na 2014 rok. W rozmowie z tvnwarszawa.pl drogowcy zdradzają szczegóły inwestycji.

– W 2013 roku na inwestycje przeznaczonych mieliśmy 250 milionów złotych. W tym roku mamy 760 milionów - informuje Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Co zostanie zrobione?

Nowolazurowa, Kleszczowa, Wołoska

- Już niedługo podpiszemy umowę na budowę dalszego odcinka ul. Nowolazurowej, pomiędzy ul. Chrościckiego a ul. Połczyńską. Większość drogi będzie stanowił wiadukt nad torami kolejowymi - informuje Gajewska. Początkowo prace miały rozpocząć się jeszcze w tym roku. Budową zajmie się firma Skanska. Koszt to 78,7 mln zł.

Kolejną ważną inwestycją będzie likwidacja wąskiego gardła na ul. Wołoskiej, między ul. Racławicką a Konstruktorską. - Ulica będzie miała dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Pośrodku, jak obecnie, będzie znajdowało się torowisko - mówi Gajewska. Rozpoczęcie prac zaplanowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2014.

ZMID przebuduje również ulicę Kleszczową. Nie zostanie poszerzona, ale zyska nową nawierzchnię, chodniki i zatoki autobusowe. Powstaną również dwa ronda na skrzyżowaniu z ul. Krańcową i Chrobrego. Początkowo remont zniszczonej ulicy miał się rozpocząć w 2012 roku. Stanie się to jednak na wiosnę 2014, o czym pisaliśmy pod koniec listopada.

Prace będą uciążliwe dla kierowców. Planowane jest całkowite zamknięcie ulicy, a objazd ma zostać poprowadzony Nowolazurową. Roboty mają potrwać około roku. Kwota zarezerwowana w budżecie na wypłatę odszkodowań i prace budowlane wynosi 21 milionów złotych.

Czerniakowska bis i tunel

Drogowcy planują również budowę ul. Czerniakowskiej bis. - W przyszłym roku skompletujemy dokumentację budowlaną dla ulicy, która połączy ul. Czerniakowską na wysokości ul. Nehru z Trasą Siekierkowską. Arteria będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu - mówi Gajewska.

2014 rok to także budowa tunelu pod torami PKP, który połączy ul. Żegańską z ul. Zwoleńską. - Po wybudowaniu tego tunelu przejazd w terenie przez tory zostanie zamknięty. Jezdnia w tunelu będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstaną nowe ronda na skrzyżowaniu z ulicami Mrówczą, Dworcową i Pożaryskiego. W osobnym tunelu znajdować się będzie ścieżka dla rowerów i przejście dla pieszych - wymienia rzeczniczka ZMID.

Poszerzą i zwężą

Kolejna inwestycja planowana przez ZMID to przebudowa ulic zajętych przez robotników przygotowujących centralny odcinek II linii metra. Ulice Prosta i Świętokrzyska nie będą wyglądały tak, jak przed rozpoczęciem budowy podziemnej kolejki. - Ulica Prosta zostanie poszerzona. Będzie miała po dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku - wyjaśnia Gajewska.

Ulica Świętokrzyska natomiast zostanie zwężona. Na odcinku od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej będzie miała dwa pasy ruchu, natomiast od Marszałkowskiej do Kopernika po jednym.

Na Świętokrzyskiej zostaną poszerzone chodniki i wybudowane ścieżki rowerowe.

O tym, że Świętokrzyska zmieni swoje oblicze, pisaliśmy pod koniec 2012 roku.

Wyburzą estakady, poszerzą Żołnierską

W 2014 roku drogowcy planują wyburzyć pozostałe cztery estakady Trasy Łazienkowskiej, a w drugiej połowie roku wybudować pierwsze nowe.

Tam remont rozpoczął się 29 czerwca 2013 roku. Prace go prowadzi firma Strabag. Rozebranie starych estakad i postawienie nowych o łącznej długości 1420 metrów kosztować będzie ponad 30 mln złotych. Prace potrwają do 2015 roku.

- W przyszłym roku chcemy zakończyć już dokumentacje budowlaną, która pozwoli nam rozpocząć bardzo oczekiwaną inwestycję, a mianowicie poszerzenia ul. Żołnierskiej do granic miasta - informuje Gajewska. - Wybudowane zostaną dwa środkowe wiadukty w ciągu ul. Marsa, estakady na skrzyżowaniach ulic Marsa z Chełmżyńską i z Żołnierską. Ponadto na skrzyżowaniu Żołnierskiej z ul. Czwartaków powstanie wiadukt, a ten istniejący nad torami PKP zostanie poszerzony- dodaje.

W 2014 roku rozpocząć miała się również przebudowa Wybrzeża Helskiego. Okazuje się jednak, że drogowcy nie dostali jeszcze decyzji środowiskowej. Nie wiadomo więc, kiedy prace się rozpoczną.

"Frezowanki", powrót na most Łazienkowski

Swoje plany na 2014 rok zdradziła nam również Zarząd Dróg Miejskich.

Plany ZDM na 2014 rok
Plany ZDM na 2014 rokMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

- Jeśli chodzi o wymianę nawierzchni, to planujemy wyremontować ul. Mokotowską od pl. Zbawiciela do al. Armii Ludowej, al. Dzieci Polskich na odcinku od ul. Bielszowickiej do ul. Kociszewskich, ul. Modlińską od Trasy Mostu Marii Słodkowskiej-Curie do ul. Aluzyjnej, Przewodową od Patriotów do Wału Miedzeszyńskiego - wymienia Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich

Na tym nie koniec. Drogowcy wymienią również chodniki, między innymi przy ul. Andersa, Żelaznej, Jagiellońskiej i Grójeckiej.

ZDM wróci również na wiadukt wzdłuż ul. Łopuszańskiej nad torami WKD. Izolacja i nawierzchnia wraz z gzymsami wymieniona zostanie na nitce wschodniej, czyli tej która prowadzi z Mokotowa w stronę Ursusa.

Wymieniona zostanie także dylatacja na drugiej połowie mostu Łazienkowskiego.

Wejdą na estakady przy Centralnym

- Będziemy starali się również wyremontować gzymsy na estakadach przy Dworcu Centralnym oraz wymienić dylatację na wiadukcie w ciągu al. Prymasa Tysiąclecia nad ul. Górczewską - informuje rzeczniczka ZDM.

Drogowcy wrócą również na ul. Cierlicką w Ursusie i wykorzystując fakt, że ulica jest zamknięta, wymienią mury oporowe wzdłuż arterii.

Zniknie prowizoryczne przejście

W 2014 roku zniknie też prowizoryczne przejście dla pieszych na ul. Emilii Plater przy Złotych Tarasach. - Wybudujemy nową sygnalizację. Jest już wykonany projekt, został on przedstawiony inżynierowi ruchu. Procedury przetargowe ruszą w 2014 r. - mówi Gałecka.

Nowa sygnalizacja powstanie również na skrzyżowaniu ulic Człuchowskiej z Karabeli i Siemiatyckiej. ZDM wymieni także oświetlenie między innymi na ul. Idzikowskiego.

ZDM podsumowuje 2013 rok
ZDM podsumowuje 2013 rokMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

Sylwia Starzyńska (s.starzynska@tvn.pl)

Pozostałe wiadomości

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na ulicy Puławskiej. Na miejscu pracowały służby. Zdarzenie spowodowało korek w kierunku Piaseczna.

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oboje mieli po około półtora promila alkoholu w organizmie. Jechali wspólnie na hulajnodze. Podróż zakończyli uderzając w stojący samochód. 22-latka i 19-latek trafili do szpitala.

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali poszukiwanego trzema listami gończymi 34-latka. Ma na koncie przestępstwa narkotykowe. Od 2021 roku był nieuchwytny, często zmieniał miejsce pobytu. Mężczyzna wpadł w Warszawie.

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy dostali zgłoszenie o podejrzanym wycieku na parkingu w Nieporęcie. Na miejsce wezwano także policję. Ale akcja trwała zaledwie kilka minut. Okazało się, że podejrzana substancja, która postawiła na nogi legionowskie służby to... fermentujące ciasto drożdżowe.

Strażacy dostali zgłoszenie o wyciekającej substancji. Finał akcji był zaskakujący

Strażacy dostali zgłoszenie o wyciekającej substancji. Finał akcji był zaskakujący

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy policjanci zostali zaalarmowani o awanturującej się opiekunce, która przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "Okazało się, że kobieta jest kompletnie pijana i pod opieką miała już półtoraroczne dziecko. Podczas interwencji znieważyła i naruszyła nietykalność cielesną policjantów" - informuje Marta Sulowska, rzeczniczka bemowskiej policji.

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Świadkowie zaalarmowali policję o rowerzyście, który według nich mógł być pijany. Mężczyzna jechał na rowerze z trzyletnią córką. Jak podała policja, 46-latek wydmuchał dwa promile. Dziecko trafiło pod opiekę matki, a ojciec poniesie konsekwencje.

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział czwartą edycję Campusu Polska Przyszłości. Podkreślił, że "to największy tego typu festiwal polityczno-społeczny w naszej części Europy". - Bardzo się cieszę, że jesteśmy dalej konsekwentni - mówił. - Miejmy nadzieję, że Campus będzie się rozwijał i rósł, tak jak rozwija się i rośnie teraz - dodał.

Zapowiedź "największego tego typu festiwalu w naszej części Europy" i pierwszy gość specjalny

Zapowiedź "największego tego typu festiwalu w naszej części Europy" i pierwszy gość specjalny

Źródło:
TVN24

Jedną z ulubionych praskich ulic wypełnią w weekend koncerty, warsztaty, spacery i wystawy. Po raz trzeci Dom Kultury Praga organizuje Święto Ulicy Stalowej. Po Pradze będą jeździły historyczne tramwaje linii S.

Stalowa świętuje. Sąsiedzkie śniadanie, koncert balkonowy, pochód piesków

Stalowa świętuje. Sąsiedzkie śniadanie, koncert balkonowy, pochód piesków

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, um

Brodka - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, reżyserka i laureatka Fryderyków - została zaproszona do współpracy przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Artystka objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej projektu "WAWA".

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Źródło:
PAP

W domu przy ulicy Modlińskiej wybuchł pożar. Jak ustalili strażacy, jego przyczyną było zwarcie. O bezpieczeństwo osób postronnych i płynność ruchu w czasie działań gaśniczych zadbali strażnicy miejscy. Obecna była też policja.

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed bramą Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się demonstracja studentów w obronie Palestyny. Wiązała się też z zamknięciem bram UW. Będą one otwierane po sprawdzeniu tożsamości osób wchodzących i ich uprawnień do przebywania na terenie uczelni - zakomunikował rektor.

Studenci protestowali przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Studenci protestowali przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Adama Szłapki (Koalicja Obywatelska) do odpowiedzialności karnej. Sprawa dotyczy potrącenia 16-letniej rowerzystki na Saskiej Kępie w Warszawie.

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym wywozie z Polski obrazu Jacka Malczewskiego znanego jako "Rzeczywistość". - Nie udało się ustalić losów zarówno obrazu, jak i całej kolekcji lwowskiego kolekcjonera - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Skiba.

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Źródło:
PAP

Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty w związku rozbojem dokonanym na na konwojentach. Łupem trzech Gruzinów i Ukraińca padła "znaczna ilość gotówki". Grozi im 12 lat więzienia. Pieniądze udało się odzyskać.

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza miała być w Krakowie, a będzie w Warszawie. Stolica odlicza dni do startu Strefy Czystego Transportu. Od 1 lipca miasto wyrzuci z centralnych dzielnic najstarsze samochody. Znaki już są stawiane, naklejki dla mieszkańców wydawane. Łukasz Wieczorek.

Warszawa coraz bliżej Strefy Czystego Transportu

Warszawa coraz bliżej Strefy Czystego Transportu

Źródło:
TVN24

20-latek był poszukiwany na podstawie aż 30 różnych dokumentów wydanych przez sąd i prokuraturę. W mieszkaniu, które zajmował były znaczne ilości narkotyków. Najbliższe osiem lat spędzi w więzieniu, a grozi mu kolejnych 10.

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. Od niedzieli, 16 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka oraz jedna jezdnia ulicy Puławskiej. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek na własne życzenie nie poleciał na Wyspy Zielonego Przylądka. Na lotnisku "zażartował" bowiem, że w bagażu ma granat. Interweniowali strażnicy graniczni. Dostał mandat, a kapitan nie wpuścił go na pokład samolotu.

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl