Tu poszerzą, tam nowa nawierzchnia. Plany drogowców na 2014 rok

Plany ZMID na 2014 rok
Plany ZMID na 2014 rok
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl
Plany ZMID na 2014 rokMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

Remont Kleszczowej, poszerzenie Wołoskiej, przebudowa Prostej i Świętokrzyskiej, a także wymiana nawierzchni kilku dróg - to tylko niektóre prace zaplanowane na 2014 rok. W rozmowie z tvnwarszawa.pl drogowcy zdradzają szczegóły inwestycji.

– W 2013 roku na inwestycje przeznaczonych mieliśmy 250 milionów złotych. W tym roku mamy 760 milionów - informuje Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Co zostanie zrobione?

Nowolazurowa, Kleszczowa, Wołoska

- Już niedługo podpiszemy umowę na budowę dalszego odcinka ul. Nowolazurowej, pomiędzy ul. Chrościckiego a ul. Połczyńską. Większość drogi będzie stanowił wiadukt nad torami kolejowymi - informuje Gajewska. Początkowo prace miały rozpocząć się jeszcze w tym roku. Budową zajmie się firma Skanska. Koszt to 78,7 mln zł.

Kolejną ważną inwestycją będzie likwidacja wąskiego gardła na ul. Wołoskiej, między ul. Racławicką a Konstruktorską. - Ulica będzie miała dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Pośrodku, jak obecnie, będzie znajdowało się torowisko - mówi Gajewska. Rozpoczęcie prac zaplanowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2014.

ZMID przebuduje również ulicę Kleszczową. Nie zostanie poszerzona, ale zyska nową nawierzchnię, chodniki i zatoki autobusowe. Powstaną również dwa ronda na skrzyżowaniu z ul. Krańcową i Chrobrego. Początkowo remont zniszczonej ulicy miał się rozpocząć w 2012 roku. Stanie się to jednak na wiosnę 2014, o czym pisaliśmy pod koniec listopada.

Prace będą uciążliwe dla kierowców. Planowane jest całkowite zamknięcie ulicy, a objazd ma zostać poprowadzony Nowolazurową. Roboty mają potrwać około roku. Kwota zarezerwowana w budżecie na wypłatę odszkodowań i prace budowlane wynosi 21 milionów złotych.

Czerniakowska bis i tunel

Drogowcy planują również budowę ul. Czerniakowskiej bis. - W przyszłym roku skompletujemy dokumentację budowlaną dla ulicy, która połączy ul. Czerniakowską na wysokości ul. Nehru z Trasą Siekierkowską. Arteria będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu - mówi Gajewska.

2014 rok to także budowa tunelu pod torami PKP, który połączy ul. Żegańską z ul. Zwoleńską. - Po wybudowaniu tego tunelu przejazd w terenie przez tory zostanie zamknięty. Jezdnia w tunelu będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstaną nowe ronda na skrzyżowaniu z ulicami Mrówczą, Dworcową i Pożaryskiego. W osobnym tunelu znajdować się będzie ścieżka dla rowerów i przejście dla pieszych - wymienia rzeczniczka ZMID.

Poszerzą i zwężą

Kolejna inwestycja planowana przez ZMID to przebudowa ulic zajętych przez robotników przygotowujących centralny odcinek II linii metra. Ulice Prosta i Świętokrzyska nie będą wyglądały tak, jak przed rozpoczęciem budowy podziemnej kolejki. - Ulica Prosta zostanie poszerzona. Będzie miała po dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku - wyjaśnia Gajewska.

Ulica Świętokrzyska natomiast zostanie zwężona. Na odcinku od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej będzie miała dwa pasy ruchu, natomiast od Marszałkowskiej do Kopernika po jednym.

Na Świętokrzyskiej zostaną poszerzone chodniki i wybudowane ścieżki rowerowe.

O tym, że Świętokrzyska zmieni swoje oblicze, pisaliśmy pod koniec 2012 roku.

Wyburzą estakady, poszerzą Żołnierską

W 2014 roku drogowcy planują wyburzyć pozostałe cztery estakady Trasy Łazienkowskiej, a w drugiej połowie roku wybudować pierwsze nowe.

Tam remont rozpoczął się 29 czerwca 2013 roku. Prace go prowadzi firma Strabag. Rozebranie starych estakad i postawienie nowych o łącznej długości 1420 metrów kosztować będzie ponad 30 mln złotych. Prace potrwają do 2015 roku.

- W przyszłym roku chcemy zakończyć już dokumentacje budowlaną, która pozwoli nam rozpocząć bardzo oczekiwaną inwestycję, a mianowicie poszerzenia ul. Żołnierskiej do granic miasta - informuje Gajewska. - Wybudowane zostaną dwa środkowe wiadukty w ciągu ul. Marsa, estakady na skrzyżowaniach ulic Marsa z Chełmżyńską i z Żołnierską. Ponadto na skrzyżowaniu Żołnierskiej z ul. Czwartaków powstanie wiadukt, a ten istniejący nad torami PKP zostanie poszerzony- dodaje.

W 2014 roku rozpocząć miała się również przebudowa Wybrzeża Helskiego. Okazuje się jednak, że drogowcy nie dostali jeszcze decyzji środowiskowej. Nie wiadomo więc, kiedy prace się rozpoczną.

"Frezowanki", powrót na most Łazienkowski

Swoje plany na 2014 rok zdradziła nam również Zarząd Dróg Miejskich.

Plany ZDM na 2014 rok
Plany ZDM na 2014 rokMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

- Jeśli chodzi o wymianę nawierzchni, to planujemy wyremontować ul. Mokotowską od pl. Zbawiciela do al. Armii Ludowej, al. Dzieci Polskich na odcinku od ul. Bielszowickiej do ul. Kociszewskich, ul. Modlińską od Trasy Mostu Marii Słodkowskiej-Curie do ul. Aluzyjnej, Przewodową od Patriotów do Wału Miedzeszyńskiego - wymienia Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich

Na tym nie koniec. Drogowcy wymienią również chodniki, między innymi przy ul. Andersa, Żelaznej, Jagiellońskiej i Grójeckiej.

ZDM wróci również na wiadukt wzdłuż ul. Łopuszańskiej nad torami WKD. Izolacja i nawierzchnia wraz z gzymsami wymieniona zostanie na nitce wschodniej, czyli tej która prowadzi z Mokotowa w stronę Ursusa.

Wymieniona zostanie także dylatacja na drugiej połowie mostu Łazienkowskiego.

Wejdą na estakady przy Centralnym

- Będziemy starali się również wyremontować gzymsy na estakadach przy Dworcu Centralnym oraz wymienić dylatację na wiadukcie w ciągu al. Prymasa Tysiąclecia nad ul. Górczewską - informuje rzeczniczka ZDM.

Drogowcy wrócą również na ul. Cierlicką w Ursusie i wykorzystując fakt, że ulica jest zamknięta, wymienią mury oporowe wzdłuż arterii.

Zniknie prowizoryczne przejście

W 2014 roku zniknie też prowizoryczne przejście dla pieszych na ul. Emilii Plater przy Złotych Tarasach. - Wybudujemy nową sygnalizację. Jest już wykonany projekt, został on przedstawiony inżynierowi ruchu. Procedury przetargowe ruszą w 2014 r. - mówi Gałecka.

Nowa sygnalizacja powstanie również na skrzyżowaniu ulic Człuchowskiej z Karabeli i Siemiatyckiej. ZDM wymieni także oświetlenie między innymi na ul. Idzikowskiego.

ZDM podsumowuje 2013 rok
ZDM podsumowuje 2013 rokMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

Sylwia Starzyńska (s.starzynska@tvn.pl)

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl