Najnowsze

Trzaskowski zapewnia, że podpisze kartę LGBT+. Ale środowisko nie wierzy

Najnowsze

archiwumHostel interwencyjny LGBT

Rafał Trzaskowski zadeklarował we wtorek, że podpisze tzw. kartę LGBT+. Jednak przedstawiciele mniejszości seksualnych nie wierzą w tę deklarację i twierdzą, że sztab kandydata przerwał rozmowy na temat wsparcia.

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, które działa na rzecz umożliwienia zawierania małżeństw wszystkim osobom bez względu na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową, opublikowało w poniedziałek oświadczenie.

"Od czerwca Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Lambda Warszawa i Kampania Przeciw Homofobii prowadziły rozmowy z Koalicją Obywatelską w Warszawie w sprawie włączenia do programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego postulatów dotyczących społeczności LGBT+. Niestety mimo zapowiedzi Rafał Trzaskowski nie podpisał deklaracji programowej. Po raz kolejny politycy Platformy Obywatelskiej nie dotrzymują słowa wobec społeczności LGBT+" - czytamy.

Już nie wierzą

We wtorek odniósł się do tego na Twitterze Rafał Trzaskowski. "Zawsze deklarowałem i podtrzymuję moje zobowiązanie, że podpiszę samorządową kartę LGBT. Część jej postulatów ogłaszałem już wcześniej w moim programie (edukacja, bezpieczeństwo, wsparcie Parady Równości, podpisanie Karty Różnorodności)" - napisał kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Zawsze deklarowałem i podtrzymuję moje zobowiązanie, że podpiszę samorządową kartę LGBT. Część jej postulatów ogłaszalem już wcześniej w moim programie (edukacja, bezpieczeństwo, wsparcie Parady Równości, podpisanie Karty Roznorodnosci). #WarszawaDlaWszystkich #Trzaskowski2018— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) 16 października 2018

Jednak w rozmowie z PAP członek zarządu MNM Oktawiusz Chrzanowski ocenił deklarację Trzaskowskiego jako "ściemę".

Powiedział również, że sztab Trzaskowskiego, który był reprezentowany m.in. przez kandydata na wiceprezydenta stolicy Pawła Rabieja, razem ze środowiskami już wypracował założenia wsparcia dla środowisk homoseksualnych, ale w poniedziałek MNM dowiedział się, że takie porozumienie nie zostanie podpisane.

Chrzanowski mówił, że sztab kandydata Koalicji Obywatelskiej rozmawiał ze środowiskami LGBT między innymi o wsparciu na temat turystyki, kultury czy sportu osób LGBT.

Śpiewak podpisał

Warszawską kartę LGBT+ podpisał w sierpniu kandydat komitetu Wygra Warszawa na prezydenta stolicy Jan Śpiewak. Karta podpisana przez Śpiewaka zakłada między innymi utworzenie hostelu interwencyjnego dla osób homoseksualnych i transpłciowych, wprowadzenie dodatkowych zajęć w szkołach dotyczących edukacji seksualnej i programu szkoły wolnej od dyskryminacji oraz infolinii dla osób LGBT. Chrzanowski powiedział, że jeszcze jeden komitet w Warszawie zadeklarował podpisanie karty LGBT+.

Jej podpisanie ma zostać ogłoszone w czwartek.

Czytaj też o sondażu wyborczym w Warszawie:

[object Object]
Sondaż dla "Gazety Wyborczej"TVN24
wideo 2/2

PAP/kz/pm

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości